سلام دختر گلم

برایت نوشته بودم که میخواهم روی فیسبوک فعالتر شوم و به همین منظور بعضی از مطالب این نامه ها را آنجا هم میگذارم تا واکنش دوستان و آشنایان را ببینم.

به تناسب این روزها که سالگرد آغاز جنگ است ، مطلبی  که اشاره هم به جنگ داشت را گذاشتم آنجا. یکی از تکنسینهای ماشینکاری که آنجا هم حضور دارد برایم نظری گذاشته بود ولی وقتی خواستم جواب بدهم، دیدم خودش آمده و حذفش کرده است. نمیدانم چرا؛ شاید میترسیده که من برداشت بدی بکنم یا ... نمیدانم.

نظرش این بود:

‎محمد مهدی‎ wrote: "‎البته شهادت یه افتخار نیست یه نوع قربانی شدن برای سیاسیون هست قربانی شدن برای اینکه سیاسیون بتوانند برنامه های سیاسی خودشون رو اجرا کنن سلاحهایی که تولید کردن رو بفروشن و یا هر چیز دیگه.... که من نمیدونم‎"

کاش نظرش را حذف نمیکرد و میتوانستیم بیشتر در این مورد صحبت کنیم اما پاسخی که میخواستم به او بدهم را برای تو  اینجا میگویم تا نظر بابا را هم بدانی:

"اینکه شهادت افتخار هست یا نه ، مثل خیلی دیگه از کارها، بستگی به دیدگاه خود شما دارد که آنرا افتخار آمیز بدانید یا نه،شاید شهادت را به معنی مردن گرفته اید و گفته اید که افتخار ندارد یا چون زندگی خیلی ارزش دارد اینطور گفته اید ولی یادمان نرود که در همه دنیا برای کشته شدگان جنگهایشان احترام قائلند و یادشان را گرامی میدارند و نباید حساب تصمیم گیرندگان سیاسی که برای جنگ و صلح کشورها تصمیم میگیرند را با کسانیکه حرف ایشان را باور کرده اند و داوطلبانه به جنگ رفته اند و یا به اجبار و رعایت قانون ، وارد جنگ شده اند و جانشان را از دست داده اند، یکی کنیم. واقعیت این است که خانواده شهدا ،خیلی ها یا اکثرشان، بیشترین مصیبت را از جنگ کشیده اند و اینکه عده ای فرصت طلب، به طلب جنگی که رفتند ، یا با سوأ استفاده از نام شهدا بعدش هرکاری که خواستند، کردند، نباید قدردانی ما نسبت به شهدا و خانواده ایشان را کم کند.

موضوع اصلی حمله دشمن خارجی است که با جانفشانی شهدا ، دفع شده است و این موضوع ارتباطی با این ندارد که مثلا ایشان ریش داشته اند یا خیلی مذهبی بوده اند و .... یک لحظه فکر کنیم که اگر نمیرفتند الان وضعیتمان چه بود؟ اینکه الان بنشینیم و مرتب از تصمیم گیران آن موقع انتقاد کنیم که چرا جنگ را بهتر مدیریت نکردند که تلفات کمتری داشته باشد ، چیزی از ارزش جانفشانی شهدا کم نمیکند. اصل موضوع این است که "دشمن خارجی حمله کرد، عده ای به دفاع رفتند و جانشان را از دست دادند" و ارزش و اهمیت این موضوع به اینکه دوستان و نزدیکانشان، بعدا چه کرده اند یا از نام و یاد ایشان سوء استفاده شده است، ندارد."

بابا