سلام دختر گلم

فردا روز زن است اما دوست ندارم فردا را روز زن بدانم، روز مادر بهتر است. اساسا اینکه یک روز را "روز زن" بنامیم خیلی جنسیتی است یعنی بین مردها و زنها فقط به خاطر جنسیت بخواهیم تفاوت بگذاریم و من این را دوست ندارم . اینکه در دنیا آمده اند و یک روز را روز زن نامیده اند ، به قول خودشان ادای احترام به جنسی است که از طرف جنس مخالف (ما مردها) حق و حقوقش نادیده گرفته شده است و آنقدر که در خبرها می آید ، این روز بهانه ای است برای بررسی وضعیت حقوق زنان در جوامع مختلف و  بعید میدانم که در خارج از ایران ، در روز زن، به خانمها تبریک بگویند یا هدیه بدهند و ... البته شاید هم هست و من مطلع نیستم ولی به هرحال اینقدر واضح و با صدای بلند، تاکید روی جنسیت را دوست ندارم. (نمیگویم درست نیست یا بد است و ... میگویم دوست ندارم!)

اما روز مادر را دوست دارم روزی که نقش مادرانه زن را بزرگ میدارد ، در روز زن شاید دخترها نتوانند یا نباید به مادرشان تبریک بگویند یا اگر بگویند کمی بی معنی باشد اما روز مادر را همه میتوانند به مادرشان تبریک بگویند و من این را دوست دارم و برایم مهم است.

یک نکته دیگر هم اینکه تا وقتی کسی خودش مادر (یا پدر) نباشد متوجه زحمتها و دردها و نگرانی های یک مادر نمیشود و تا آن موقع ، تبریکی که در این روز به مادرش میگوید به نظرم بیشتر یک تعارف است ، نه اینکه دروغی است ، نه ولی نسبت به وقتی که خودش مادر میشود و متوجه میشود که یک مادر چه نقشی در تربیت و بزرگ شدن فرزندش دارد ، خیلی متفاوت است ... شاید درست نتوانم توضیحش بدهم ولی واقعا خیلی فرق میکند.

من خودم که واقعا تا پدر نشدم ، نفهمیدم که پدر و مادر یعنی چه ! قبلش هم دوستشان داشتم و برایشان احترام قائل بودم اما نسبت به دیدگاهی که الان دارم ، آن دوست داشتن و احترام واقعا یک تعارف بیشتر نبود و فکر میکنم برای همه همین طور است. خیلی فرق میکند که شما چیزی را بدانید یا بخوانید و همان را درک کنید.

خصوصا در مورد مادرت که هرچه بگویم کم گفته ام، من واقعا باورم نمیشود که چطور میتواند این قدر تحمل داشته باشد ، دردها و ناراحتی های دوران بارداری ، بی خوابی های دوران کودکی و زحماتی که احتمالا تا همیشه برای شما میکشد از حد درک و تحمل من که خارج است و هرچه که به او احترام بگذارید و دوستش داشته باشید، کم است.

عشقی که یک مادر نثار فرزندانش میکند ، پاک ترین و بی آلایش ترین و بی دریغ ترین عشقی است که یک فرد میتواند دریافت کند و شما چه خوشبختید که در حد نهایتش از آن بهره مندید.

در آستانه روز مادر ، دعا میکنم که سایه اش بر سرمان باشد و قدرش را بدانیم.

بابا