جامعه آرمانی (1)

سلام دختر گلم

امشب میخواهم از ادامه صحبتم با خانم "یاقوت سرخ" برایت بگویم. قبلش بگویم که مامانت که نامه قبلی به این خانم را خوانده بود، از احترام و ادبی که من و آن خانم در نوشته هایمان رعایت میکنیم خیلی خوشش آمده بود، شاید برای اینکه معمولا ماها وقتی میفهمیم، دیگری عقاید ما را قبول ندارد ، خودمان را مجاز میدانیم که هر طور که دلمان میخواهد با او برخورد کنیم خصوصا اگر در این موضوعات ارزشی باشد که رگ گردن خیلی زود برایش بالا میزند و ... و من مجددا از خانم یاقوت سرخ تشکر میکنم که با نحوه برخوردشان امکان این گفتگو را فراهم کردند، این گفتگو اگر هیچ اثر مثبتی نداشته باشد و من و ایشان بعد از این گفتگوها هم بر نظر قبلی خودمان بمانیم (که امکانش زیاد است) حداقل تمرینی است برای "تحمل دیگری" یا آنچه در سنت اسلامی به آن "جدال احسن" میگویند و در اندازه خودش مفید است و ارزشمند.

بگذریم، بحثمان با خانم "یاقوت سرخ" در مورد حجاب خانمها بود و اینکه از دید ایشان، حجاب نامناسب خانمهای دیگر میتواند روی آرامش خانواده تاثیر بگذارد و ایشان تجربیاتی داشته اند که به دلیل چشم چرانی مرد خانواده -قاعدتا به دلیل رعایت نکردن حجاب شرعی توسط خانمها- زندگی هایی از هم پاشیده است (بد نیست قسمت نظرهای یادداشتهای قبلی را ببینی که خیلی مختصر نکاتی که به نظرم رسیده را نوشته ام) اما بجای اینکه مستقیم وارد بحث حجاب شوم و نظرم را بگویم ،میخواهم از جامعه آرمانی که من در ذهن دارم برایت بگویم و از این زاویه به موضوع حجاب هم وارد شوم، هرچند باید تاکید کنم که اینها یک نظر کاملا غیر تخصصی و البته پدرانه است و تو خودت هستی که بعدها که بزرگ شدی و این نامه ها را خواندی ، باید قضاوت کنی و انتخاب کنی.

از دید من مهمترین ویژگی جامعه آرمانی، اخلاق محور بودن آن است یعنی آدمها در تصمیم گیریهایشان ، ارزشهای اخلاقی را رعایت کنند ؛ باقی مسائل مثل اقتصاد و سیاست و ... به نظرم با رعایت این موضوع خودش درست میشود و به هرحال به نظرم در اولویتهای بعدی است و یک جورهایی موضوع ارزشهای اخلاقی، پایه و اساس است و باقی چیزها فقط وقتی میتواند درست شود که قبلش ، زمینه اش با اخلاقیات درست شده باشد (چقدر معنی این جملات نزدیک است به همان نوشته شعاری یاقوت سرخ که : "ما شهید نداده ایم که مرغ و میوه ارزان شود،ما شهید دادیم که بی حیایی ارزان نشود..." مثل اینکه داریم به نقطه مشترکی میرسیم البته با یک تبصره و آن هم اینکه من نوشته را می پسندم ولی به نظرم وقتی در کنار آن عکسها قرار میگیرد، از معنی که من قبول دارم ، کلا دور میشود و پیام دیگری را میرساند که به نظرم درست نیست) اینها که گفتم ، شاید در تئوری به نظر خیلی ساده برسد اما در عمل خیلی سخت است که رعایت شود و در یادداشت قبلی توضیح دادم که در عمل چه تصمیماتی را اخلاقی تر میدانم و ملاکهای من چیست و دوباره تکرارش نمیکنم.

قاعدتا در آن جامعه اگر بخواهد ارزشهای اخلاقی جاری باشد، یعنی باید افراد در انتخابهای روزمره خودشان و در زندگی عادی که دارند ، بطور مداوم و به دلخواه و انتخاب خودشان ، طبق ملاکهای ارزشی و اخلاقی تصمیم بگیرند  و همانطور که قبلا گفتم ملاک اینکه یک تصمیم اخلاقی باشد این است که فرد بتواند آزادانه آنرا انتخاب کند. هر تصمیمی که آزادانه انتخاب شد، و البته ظاهرش هم اخلاقی بود، یک تصمیم اخلاقی است اما اگر آزادانه انتخاب نشد هرچند که صورتش کاملا اخلاقی باشد اصلا اخلاقی نیست مثل کسی که به زور حجاب داشته باشد یا از ترس نماز بخواند که هرچند شاید ارزش قانونی یا فقهی داشته باشد ولی ارزش اخلاقی ندارد؛ البته از دید من.

دختر گلم، خیلی نامه طولانی شد، بقیه اش باشد تا نامه بعدی.

بابا

/ 3 نظر / 5 بازدید
الهه

بحث جالبی بود...

یاقوت سرخ

سلام. من شرمنده شمام .اگه جواب سوالتونو ندادم ، اگه آدرس وبلاگتون و تو قسمت لینک دوستام ندیدین اینا همش دلیل داره. حق با شماست شما وقت گذاشتین و نظر خودتونو گفتین اما من جواب ندادم. یک علتش اینه که من احساس کردم شما دیگه نخواستین بحث طولانی بشه و مناسب سن پرنیان نیست.علت دیگش وساده می گم: گاهی وقتا متوجه نمیشم .میدونید من که قسمتایی از وبلاگتونو خوندم متوجه شدم در مورد بی حجابی و ... حرفایی که زدین دقیق همون چیزایی که من منظورمه. یعنی پس مخالف نیستیم برای همین موندم که چی بگم. ادامشو توی نظر بعدی می گم...

یاقوت سرخ

راستش علت دیگش اینه که من نظر شما رو سریع خوندم .شاید برای همینم هست که متوجه نشدم. می دونید من به جز خبرنگاری یه کار مهم تری دارم . باور کنید اصلا وقتی برای به روز کردن وبلاگم ندارم. اما بازم اینو باور دارم که هیچی مثل وبلاگ جایی برای بیان عقاید و نظرات نیست. وبلاگ و دوست دارم چون تو جامعه ای که نیاز به امر به معروف و نهی از منکر هست و اجراش تو جامعه واقعا سخته، فضای مجازی کمک زیادی تو این زمینه می کنه.بگذریم. اما اینکه من اسم شما رو از لینک دوستان پاک کردم علت داشت. چند سایت می خواستن من و لینک کنن و گفته بودن وبلاگایی که من لینک کردم در یک راستا باشن تا بتونن با اونام ارتباط برقرار کنن. من به وبلاگ شما سر می زدم و می زنم . و تو یه فرصت مناسب برمی گردم دوباره این قسمت جامعه آرمانی رو می خونم. اگه دیدین پاسخ مناسبی برای سوالتون ندادم بذارید رو حساب اندک اطلاعاتم. و اینو بدونید من تو این مدت که جوابی به شما ندادم یا از لینک دوستان پاکتون کردم خدایی نکرده قصد بی احترامی نداشتم . در پناه حق[گل]