دستهایی که دیگر پینه ندارند.

سلام بچه های گلم

امروز با اینکه عید بود و روز پدر اما تولید باید کار میکرد و من هم رفته بودم شرکت. در مسیر برگشت به خانه ، گوینده رادیو پیام میگفت:"دستهای پینه بسته پدر همیشه پشت و پناهم بودند، روز پدر مبارک باشد" . با شنیدن این نوع تبریک گفتن به این فکر افتادم که چقدر این مفهوم "پینه بسته" در فرهنگ ما ارج و قرب دارد و نشانه رنج و دردی است که صاحبش کشیده و حالا باید دیگران به آن احترام بگذارند.

اما واقعیت این است که مدتهاست که خیلی از شغلهای سخت و مهم و قابل احترام ، منجر به "دستان پینه بسته" نمیشوند ، دستان با مهارت یک پزشک جراح یا مهندس طراح یا اپراتور کامپیوتر یا نقشه کش و ... با سخت ترین کارها هم پینه نمی بندند حتی در روستاها هم اگر افراد از دستکش مناسب کار استفاده کنند یا از ابزارهای صنعتی ، احتمالا کسی دستش پینه نمی بندد اما در فرهنگمان برای احترام به "دستان پینه نبسته" واژه و کلمه ای نداریم . از نگاه من اینکه ما هنوز از نشانه های فرهنگ روستایی و کشاورزی استفاده میکنیم ، نشانه دیگری است از اینکه ما هنوز از نظر فکری در همان فرهنگ روستایی زندگی میکنیم و خیلی از تقابلهایی که این روزها در مسائل مختلف پیش می آید ناشی از همین است که فکر ما هنوز روستایی است ولی ابزارها و نیازمندیهای زندگی مان ، مدرن و صنعتی شده است مثل وضعیت رانندگی یا خیلی مسائل دیگر.

امیدوارم شما که بزرگ شدید، تکلیفمان با خودمان روشن شده باشد و این تقابلها حل شده باشند.

بابا

/ 2 نظر / 46 بازدید
امیرحسین

سلام "بابا" امروز به طرز غریبی، چند بار بهم تبریک گفته شد! اومدم به شما هم تبریک بگم. من روستا رو بسیار بسیار بیشتر از شهر دوست می دارم.

سارا

سلام عید و روزتون مبارک باشه بابای پرنیان و ماهان انشالا که همیشه سالم و سلامت سایه اتون بالا سر خانواده عزیزتون باشه ... یه پست بود که من براش کامنت گذاشته بودم ... بنظر میرسه حذف شده ... نمیتونم بگم از حذف شدنش ناراحتم فقط اینکه میتونم علتش رو بدونم ؟