"دم خروس" و "قسم حضرت عباس"!

سلام دختر گلم

الان که خوابیده ای دارم به این فکر میکنم که کاش وقتی بزرگ میشوی کسی درک و شعور و انسان بودنت را از روی مدرک تحصیلی یا شغلت ارزیابی نکند! آخر در شرکت ما اینطور است که آدمها براساس مدرک و شغلشان تعیین میشوند که چقدر "انسان" هستند و براساس مقدار انسان بودنشان (که خودمان تعیین میکنیم و حتما هم درست است و مو لای درزش نمیرود!) ابتدا به این میرسیم که چقدر میفهمند و درک و شعور دارند و بعد هم براساس مقدار درک و شعورشان به این میرسیم که چقدر قابل اعتمادند و بعد از روی مقدار قابل اعتماد بودنشان ، خیلی راحت در مورد اینکه مجاز به انجام چه کارهایی هستند  یا چه کارهایی را نباید انجام دهند ، تصمیم میگیریم. البته منظورم این نیست که این مراحل را مرحله به مرحله و تک به تک میرویم ولی وقتی بعضی تصمیمهایی که در شرکتمان گرفته میشود را تحلیل میکنم واقعا به همین مراحل میرسم که بدون توجه به آنها و بصورت ناخود آگاه طی کرده ایم و به یک تصمیم سازمانی رسیده ایم و حالا فکر میکنیم که خیلی هم درست است.

میدانم این خیلی تلخ است ولی واقعا ما مدیران بعضی وقتها اصلا حواسمان نیست که داریم به همین واضحی، داریم دیدگاه واقعی خودمان در مورد دیگران را نشان میدهیم و اصلا حواسمان نیست که اینها همانهایی هستند که وجود ما مدیران به بوده ایشان است و کارشان و با تحقیر و قبول نکردنشان به عنوان "انسانی مثل انسانهای دیگر" فقط داریم تیشه به ریشه خودمان میزنیم.

بگذار مثالی بزنم:

شرکت ما یک شرکت مهندسی - تولیدی است که تقریبا نیمی از پرسنل شرکت فوق دیپلم یا معادل آن هستند و در تولید مشغول به کار ولی ما طوری تلفنهای داخل کارگاه را که تکنسینهای تولید در آنجا 3 شیفت مشغول کارند را محدود کرده ایم که حتی با تهران هم نتوانند تماس بگیرند ولی در مقابل تلفنهای روی میز تمام کارشناسان شرکت ، صفرش برای تماس موبایل هم باز است! این تصمیم شاید در وحله اول فقط یک تصمیم مدیریتی باشد اما وقتی دقیق تر نگاه کنی متوجه میشوی که این تصمیم به تکنسینهای تولید که فوق دیپلم دارند ، این پیام را میدهد که ایشان به اندازه کارشناسان شرکت "مورد اعتماد" نیستند و شرکت نگران است که از این تلفن یا استفاده ناردستی بکنند و یا هزینه اش خیلی زیاد شود ولی همینکه یک نفر مدرکش "لیسانس" شد، ناگهان واجد شرایط حد بالاتری از اعتماد میشود و میتواند روی میزش یک تلفن شخصی با صفر آزاد موبایل داشته باشد. جالب اینکه "ارزش گذاشتن به دیگران و کرامت انسانی" جزء ارزشهای سازمانی رسمی ما اعلام شده است و ضمنا هر کدام از این تکنسینها با یک دستگاه میلیاردی در حال کار هستند که اگر واقعا قابل اعتماد نباشند نباید چنین دستگاههای گران قیمتی را به ایشان بسپاریم و همین شده که هرچقدر شرکت تبلیغ میکند که "من به کار شما ارزش میگذارم" کسی از ایشان باور نمیکند و یکی از پیامهایی که در تمام نظر سنجی های شرکت بیان میکنند این است که " کسی به کار ما ارزش نمیگذارد" و بین مدیران خیلی بحصث میشود که:" دیگر باید چکار کنیم که اینها بپذیرند که کارشان از نظر شرکت ارزشمند است؟"

شاید دارم اشتباه میکنم ولی واقعا بعضی تصمیم گیریهایی که انجام میدهیم براساس بی اعتمادی کامل به دیگران است و بعد میخواهیم آن آدمها باور کنند که به ایشان خیلی اعتماد داریم! و این نمیشود، یعنی نمیشود که به کسی در حد یک تلفن اعتماد نکنی و بعد بخواهی که در شیفت نصف شب که خودش تنهاست و تا صبح هیچکس بالای سرش نیست، آنقدر تعهد کاری داشته باشد که با حداکثر راندمان کار کند.

حکایت "دم خروس" است و "قسم حضرت عباس"

اینها را گفتم که وقتی بزرگ شدی و برای خودت مدیری بودی، حواست باشد که نمیشود به آدمها به چشم یک سری موجود غیرقابل اعتماد نگاه کنی و بعد از ایشان انتظار داشته باشی که باور کنند به آنها خیلی اعتماد داری و آنها هم به تو اعتماد کنند!

بابا

/ 0 نظر / 2 بازدید