عروسانه می آید از آسمان.

سلام دختر گلم

امروز برف خوبی میبارید. رفته بودم برای گرفتن معاینه فنی ماشین و رادیو روشن بود که یک ترانه زیبا گذاشت که یک مصراعش این بود:"عروسانه می آید از آسمان". تعبیر "عروسانه" برای برف خیلی زیبا بود و خوشم آمد.

الان آمدم و در موردش جستجو کردم و دیدم خواننده آقای "اسفندیار قره باغی" است و اشاره جالبی به نحوه ساخته شدنش دارد که از مصاحبه ایشان با ایسنا برایت میگذارم:

-----------------------------------------

«برف» هم خاطره ای دارد برای خودش. این ترانه در همان سال های دهه شصت کار شده است. سال های جنگ بود و مسئولیتی هم در رادیو داشتم. یک روز سرد زمستانی، جلسه ای با اعضا داشتیم. در آن جلسه به انبوه کارهایی که در مورد جنگ می شد اشاره کردم و گفتم که از برخی از سمبل ها و نمادهای زندگی غافل شده ایم. خواه ناخواه زندگی ادامه دارد. کوه، آفتاب، جنگل، گندم، باران، برف... برف... همه این ها هستند. این شد که دو اثر پیشنهاد شد. یکی با نام «باران» که کار آقای «یوسف زمانی» بود...

کدام یوسف زمانی؟ حسن یا حسین؟

دقیق به خاطر ندارم. حسن برادر بزرگتر بود که قبل از فوتش، دوسال پیش در کانادا دیدمش...نه! به خاطر ندارم کدام بود!

می فرمودید.

بله... دیگری هم «برف» بود. با ملودیی که «آقای رضا رضوی» - که اتفاقا دیروز از تهران آمده بودند و همین پیش پای شما رفتند- از قبل داشت و شعری که از بین شعرهای موجود انتخاب کردیم، کار ضبط را بدون ارکستر خاصی، شبانه در خانه شروع کردیم. برف می بارید و هوا خیلی سرد بود. به طوری که پس از چند دقیقه رضوی گفت هوای ایجا خیلی سرد است و نمی شود کار کرد. این طور شد که مجبور شدم خودم بروم داخل اتاق فرمان و با همان شال و کلاه مشغول خواندن شدم و همان شب هم کار را روی آنتن فرستادیم.

ویژگی بارزی که این کار دارد این است که گویی تنها ساز اثر - گیتار- مطابق با ریتم ملایم بارش برف نواخته شده است. فضای تنهایی و اندوه خاصی هم کاملا در اثر محسوس است.

درست است. اما شما هم اشتباهی را مرتکب شدید که حتی ماهرترین نوازنده های گیتار هم باشنیدن این اثر مرتکبش شده اند. ساز برف، گیتار نیست، سینتی سایزر است. منتها رضوی با چنان مهارتی نواخته است که به سختی می توان صدای آن را از گیتار تشخیص داد.

عجب! ... و شعر!... شعر برف از کیست؟

آقای شهرام ِ...صادقی... صداقتی یا... متاسفانه آن را هم به خاطر ندارم!

خودتان آخرین بار کِی «برف» را شنیده اید؟

چطور!؟

همین جوری!

حدود یکی دو ماه پیش بود!

-------------------------------------------

اگر علاقه داشته باشی حتما میتوانی ترانه اش را پیدا کنی و گوش کنی ، واقعا ارزشش را دارد.

بابا

/ 2 نظر / 5 بازدید
سارا

من که رفتم پیدا کنم

سارا

زیبا بود ... چه صداییی ...