لباس جادویی پادشاه و ترس از بیان مشکلات سازمانی

سلام دختر گلم

دو شب پیش ، برای خواباندنت داشتم داستان معروف "لباس جادویی پادشاه" را میخواندم ، داستان معروفی از هانس کریستین آندرسن که دو نفر کلاهبردار به شاه میگویند که لباسی جادویی میدوزند که بهترین لباس دنیاست اما خاصیتش این است که برای همه قابل دیدن نیست و فقط انسانهای آگاه و خردمند ، میتوانند آنرا ببینند ولی احمقها و نادانها قادر به دیدنش نیستند و به این صورت مشخص و رسوا میشوند و شاه هم قبول میکند ولی هر روز که به کارگاه ایشان سر میزده ، هیچ چیزی نمیدیده اما از ترس "احمق شناخته شدن" جرات نمیکرده که بگوید هیچ چیز نمیبیند بنابراین برای اطمینان ، وزرا و سایر درباریانش را به کارگاه ایشان میفرستد اما ایشان هم از ترس احمق نامیده شدن ، جرات نمیکنند که بگویند :"چیزی وجود ندارد" و لذا همه با هم و به دروغ شروع به ستایش از زیبایی و لطافت آن لباس میکنند. تا اینکه بالاخره لباس تمام میشود و در  روز مراسم که شاه آن لباس نامریی را پوشیده بوده ولی در واقع لخت بوده و در میان جمعیت راه میرفته و کسی هم جرات نمیکرده که بگوید او لخت است، ناگهان بچه ای فریاد میزند که "پادشاه لخت است" و مردم هم ترسشان از "نادان جلوه کردن" میریزد و همه با هم فریاد میزنند که "شاه لخت است."

هنگام خواندن داستان به این فکر افتادم که چقدر حکایت سازمانهای خود شیفته و مدیران خود شیفته ، شبیه به این است و چقدر راحت است که مدیران سازمانها ، مشکلاتی که وجود دارد را نبینند و کسی هم جرات نکند که به ایشان بگوید که " سازمان لخت است" و مشکلاتی که وجود دارد برای همه قابل دیده شدن است .

ترس مدیران میانی یا پرسنل یک سازمان از بیان مشکلات ، معمولا به خاطر همان ترس از دست دادن وجهه یا مزایای مالی و یا حتی اخراج از سازمان ، چیزی است که باید مدیران ارشد فکری برایش بکنند و فضایی درست کنند که اگر مشکلی هست، امکان بیان داشته باشد و کسی نترسد والا کم نیستند سوء استفاده گرانی که از همین موضوع به نفع خودشان استفاده میکنند و در نهایت ضررش را سازمان میبیند.حتی اگر کسی سوء استفاده نکند، پنهان ماندن مشکلات در یک سازمان قطعا باعث اتفاقات ناخوشایندی میشود که شاید کسی نتواند ابعاد خسارتهای آنها را کنترل کند.

برایت آرزو میکنم که در سازمانتان (یا شاید هم سازمان خودت) چنین جوی نباشد و مشکلات از ترس، پنهان نمانند.

بابا

/ 4 نظر / 3 بازدید
ب.حسینی

سلام بابای پرنیان عزیز تبریک میگم به شما پدر نمونه ان شا الله سایه شما و همسرتون همیشه بالا سره دختر دوست داشتنی تون باشه.

سارا

واقعیت اینه که معمولا ظرفیت "انتقاد" وجود نداره چه در مورد آدما و چه در مورد سازمان ها ... آدم هان که سازمان ها رو کنترل میکنن ... از دید مدیران ارشد کسانی که انتقاد می کنند و یا ضعف های سازمان رو بیان میکنند افرادی نق نقو هستند که بهتره پست نگیرند ، توی جلسات نباشند و در صورت لزوم حتی حذف شن ... در واقع نمیخوان که بشنون نمیگم همه ولی این ضعفی هست که اغلب آدم ها دارن مدیران هم انسان هستن در درجه اول ...

سارا

تو شرکت قبلیم در همین جهت سعی کردم که صندوق پیشنهادات و انتقادات رو فعال کنم ... حتی طی یه جلسه با پرسنل صحبت کردم و توضیح دادم که برنامه چی هست ... با اینکه قبلش با شخص مدیر صحبت کرده بودم و تازه استقبال هم کرده بود در اولین مرحله اجرایی شدنش با مدیریت ارشد به مشکل برخوردم ... بهیچ وجه زیر بار نمی رفت که صندوق رو از محلی که دوربین داره به یه محل دیگه منتقل کنیم تا مسائل با آزادی بیشتری مطرح بشه ... در صورتی که گاهی پرسنل صرفا با مطرح کردن مشکلشون یه جورایی خالی میشن و یا اتفاقا نکات خیلی خوبی رو میشه برداشت کرد از موضوعات ... و اینجوری قضیه یه هیچ جا نرسید ...

ب.حسینی

سلام ...لطف دارید...بنده هم امیدوارم.