رازبقای "مدیران سیرک" در سازمانها

سلام بچه های گلم

ما که بچه بودیم ، تلویزیون فقط دو کانال داشت و یکی از برنامه های پرطرفدار، برنامه ای بود با نام "رازبقا" که به زندگی جانواران و حیوانات در طبیعت می پرداخت و در آن سالها خیلی پرطرفدار بود منظور از اسمش هم این بود که راز بقای جانواران در طبیعت را نشان میدهد.حکایت باقی ماندن بعضی مدیران در سازمان هم بی ربط به همان برنامه "رازبقا" نیست یعنی رفتار بعضی مدیران در سازمانها طوری است که همه باور میکنند که آن مدیر ، نقش خودش را بعنوان یک مدیر سیرک به خوبی اجرا میکند و خیلی کار بلد است! یعنی طوری از نفراتشان صحبت میکنند که انگار دارند با یک مشت انسان نفهم و بی فرهنگ کار میکنند که فقط با مدیریت ایشان است که آن انسانهای بی فرهنگ ، میتوانند به خوبی کارهای شان را انجام بدهند و برای سازمان دستاورد هم داشته باشند. حتی از این دیدگاه برای گرفتن امتیاز هم استفاده میکنند یعنی بقیه را میترسانند که "اگر فلان امتیاز را ندهید ، اینها خوب کار نمیکنند و ممکن است نتوانم کنترلشان کنم!"

علاوه بر اینکه این دیدگاه باعث میشود آن آقای مدیر بتواند امتیازات بیشتری بگیرد ، وقتی دیگران این دیدگاه را بپذیرند، آن وقت تاثیرات مثبتی روی بقای آن مدیر هم دارد:

اول اینکه سایر مدیران جرات نزدیک شدن به این نفرات را ندارند و هرگونه جابجایی یا جلسه و ... با ایشان را با احتیاط و ملاحظات ایمنی کافی برگزار میکنند و اگر به هر نحو از مشکلات مدیریتی آن آقای مدیر باخبر شوند ، میگذارند به حساب اینکه "بالاخره سرو کله زدن با این جماعت بی فرهنگ و بی شعور ، سختی ها و شرایط خودش را دارد و نباید با شرایط عادی مقایسه شود"و همین میشود که خیلی از مشکلات که کاملا قابل رویت است و جلوی چشم همه است، نادیده گرفته شود و "عادی" تلقی شود!

دوم اینکه کسی جرات نمیکند که مدیر چنین مجموعه ای را به راحتی تغییر دهد چون این ترس وجود دارد که نفر بعدی بلد نباشد و کار را بدتر از قبل کند و سیستم از کنترل خارج شود!

اینکه گفتم اینها مدیر سیرک هستند دلیل اصلی اش این است که این مدیران واقعا دستاوردهای خوبی هم دارند یعنی بدون داشتن دستاوردهای خوب (مانند همان نمایش جذاب سیرک که همه برای تماشا میروند) نمیشود این سناریو را اجرا کرد و باید دستاوردهایی وجود داشته باشد که دیگران خوششان بیاید و از تغییراتی که آن دستاوردها را به خطر می اندازد، بترسند والا اگر آن مدیران سیرک ، دستاوردی نداشته باشند خودشان خود به خود حذف میشوند.

اشکال این دیدگاه این است که هم باعث میشود مشکلاتی که هست نادیده گرفته شود و به همین دلیل به ضرر سازمان است و هم اینکه این مدیران یادشان میرود که "یک سیرک هرچقدر هم که خوب اجرا کند بالاخره به دلیل "حیوان" بودن نمایش دهندگان ، تا حدی میتواند رشد کند و محدود است" و مدیری که این دیدگاه را به نفراتش دارد و سازمان را هم با خودش هم نظر میکند ، عملا دارد توانایی های بالقوه نفراتش را نادیده میگیرد همان توانمندیهایی که شاید کلید حل مشکلات و برون رفت از بحرانها باشند.

این مدیران شاید در کوتاه مدت بتوانند خودشان را یک مدیر قدرتمند و کار بلد جا بی اندازند و جایگاهشان را محکم کنند ولی در دراز مدت، همین دیدگاه جلوی پیشرفت خودشان را میگیرد و بعید نیست که باعث مشکلات غیر قابل حلی برایش خودشان و سازمانشان بشود.

به هرحال امیدوارم این نوع نگاه هرچه کمتر و کمتر در سازمانها به کار گرفته شود و شما دچارش نشوید.

بابا

/ 0 نظر / 2 بازدید