یک کتاب عالی برای پدر و مادرها و معلمها:" پرورش هوش اخلاقی"

سلام دختر گلم

برایت گفته بودم که دو سه هفته پیش که رفته بودم روبروی دانشگاه چند کتاب جدید خریدم. یکی از آنها کتاب بسیار خوبی است که فکر میکنم برای همه پدر-مادرها و معلمهایی که دغدغه پرورش اخلاقی بچه هایشان را دارند، واجب است خصوصا اگر از دست سیاستهای رسمی و سنتی و دولتی آموزش اخلاق که میخواهد با ترس از جهنم و مار غاشیه و ... اخلاقیات را به بچه ها یاد بدهد، خسته شده اند.

اسم کتاب "پرورش هوش اخلاقی" است، نوشته خانم دکتر "میکله بوربا" روانشناس آمریکایی که انتشارات رشد (انتشارات تخصصی روانشناسی و تربیتی) منتشر کرده است.در این کتاب 7 فضیلت اساسی که باید به فرزندانمان بیاموزیم تا درست و اخلاقی رفتار کنند، معرفی شده است و بعد از تعریف هرکدام ، روشهایی که باید آنها را به کودکان و نوجوانان یاد بدهیم، توضیح داده شده است. ضمن اینکه کلی آمار و اطلاعات از جامعه آمریکا دارد که واقعا جالب است.

کاش روشی بود که میتوانستم به همه دوستانم بگویم که حتما بروند و این کتاب را بخرند و بخوانند، لااقل اگر مثل من دغدغه پرورش اخلاقی فرزندشان را دارند و نگران هستند که ممکن است فرزندشان در مقابل محیط بیرون ، بی دفاع باشد و اشتباه کند، این کتاب خیلی کمک میکند و مفید است.

فضیلتهایی که این کتاب انتخاب کرده اینها هستند:

همدلی، وجدان، خویشتنداری، احترام، مهربانی، بردباری، انصاف

نکته دیگر اینکه در انتهای کتاب کلی فیلم و کتاب داستان و سایت اینترنتی هست که اگر کسی بخواهد بیشتر اطلاعات داشته باشد و یا همراه فرزندش از آنها استفاده کند، میتواند به آنها رجوع کند.

خلاصه که هم نویسنده معروف است (از سوابقش داخل کتاب میگویم والا آشنایی دیگری ندارم)، هم انتشارات "رشد" تخصصی است که کتابهای سبک چاپ نمیکند و هم ترجمه "خانم فیروزه کاووسی" خیلی روان و قابل فهم است. الان میخواهم اولین پستم در فیسبوک را برای تبلیغ این کتاب بگذارم، امیدوارم دوستانی که میشناسم همت کنند و بخرند و هم خوششان بیاید و هم استفاده کنند.

بابا

/ 3 نظر / 26 بازدید
نندی

ممنون

مریم

ُسلام موضوع هوش اخلاقی و این 7 فضیلت فقط مختص تربیت بچه ها نیست جدیدا آموزش های زیادی در این زمینه شده، کلا مبحث هوش اخلاقی مبحث کاربردی و جدیدیه و البته جالب و زیبا

نجمه

Mamnooon