استاد مصطفی ملکیان

سلام دختر گلم

دیشب برایت از آقای ملکیان نوشتم و گفتم که به نظرم به دیدگاهی که کتاب "دریای ایمان" ارائه میکرد ، نزدیک است. (البته به نظر من که امیدوارم اشتباه نباشد.)

نمیدانم وقتی تو بزرگ شوی اصلا علاقه ای به این مسائل داری یا نه ولی اگر بخواهی سلیقه بابا را بدانی، من علاقه دارم و تا حدی که وقت کنم، پیگیری میکنم. امشب میخواهم چند جمله از ایشان را که به نظرم بخوبی نشان میدهد که نظر ایشان همراستا با مطالب کتاب "دریای ایمان" است، برایت نقل کنم:

من نه دل‌نگران سنّتم، نه دل‌نگران تجدّد، نه دل‌نگران تمدّن، نه دل‌نگران فرهنگ و نه دل‌نگران هیچ امر انتزاعی از این قبیل. من دل نگران انسان‌های گوشت‌وخون‌داری هستم که می‌آیند، رنج می‌برند و می‌روند. سعی کنیم که اولاً: انسان‌ها هرچه بیشتر با حقیقت مواجهه یابند، به حقایق هرچه بیشتری دست یابند؛ ثانیاً هرچه کمتر درد بکشند و رنج ببرند و ثالثاً هرچه بیشتر به نیکی و نیکوکاری بگرایند و برای تحقّق این سه هدف از هرچه سودمند می‌تواند بود بهره‌مند گردند، از دین گرفته تا علم، فلسفه، موسیقی، هنر، ادبیات و همه دستاوردهای بشری دیگر
استاد مصطفی ملکیان


من هنوز بطور کامل وقت نکرده ام که نظریات ایشان را بخوانم و خیلی دلم میخواهد که اینکار را بکنم، خدا کند که بشود، تو هم دعا کن.

بابا

/ 0 نظر / 4 بازدید