توافق هسته ای!

سلام بچه های گلم

سیزده بدر امسال همراه بود با نتیجه دادن مذاکرات ایران و قدرتهای جهانی در مورد برنامه هسته اش، چیزی که خیلی ها منتظرش بودند و خوشبختانه به نتیجه رسید.

شبکه های اجتماعی هم پر شده از تعریف و تمجید از تیم مذاکره کننده و خصوصا شخص آقای دکتر ظریف (وزیر امور خارجه این روزهای ایران) که انصافا فردی وارد و حرفه ای در کارش است اما به نظرم باید علاوه بر تخصص و حرفه ای گری ایشان ، نکات دیگری را هم در این نتیجه (که امیدوارم به موفقیت نهایی برسد) در نظر بگیریم:

  • یکی از نکات اصلی این موفیت حمایت های رهبری و اجماع داخلی بود که روی موضوع ایجاد شد ، در دوره احمدی نژاد - که هم عزیز دردانه بود و هم خودش خیلی دلش میخواست - این اجماع ایجاد نشد و لذا به نتیجه هم نرسید.
  • اوضاع و احوال خاورمیانه هم نباید دست کم گرفته شود ، اگر این وضعیت نبود که ایران دست بالا را داشته باشد، بعید بود که قدرتهای جهانی حاضر شوند با این سر میز مذاکره ای بنشینند و در ازای امتیازاتی که میگیرند، امتیاز هم بدهند.
  • وضعیت اقتصادی ایران و کم شدن قیمت نفت هم مهم است که باعث شد ایران به میز مذاکره نیاز داشته باشد.
  • جنگ اکراین و وضعیت خراب اقتصادی اروپا هم بی تاثیر نبود.
  • ...

به نظر من اگر این موارد را در نظر نگیریم ممکن است کسانیکه از این نادیده گرفته شدن ناراحتند ( و اتفاقا در این مورد حق هم دارند) ناراحتی خودشان را با تلاش برای گرفتن حال مردم و دولت نشان بدهند و کام شیرین مردم را تلخ کنند.

به هرحال امیدوارم در آینده شاهد این باشیم که این توافق واقعا به یک موفقیت برای ایران تبدیل شده است.

بابا

/ 0 نظر / 51 بازدید