وقتی منابع انسانی خودش را با تحقیق و توسعه اشتباه میگیرد!

سلام دختر گلم

نمیدانم وقتی بزرگ شوی در شرکتی مانند شرکت ما کار خواهی کرد یا نه ولی در شرکتهای بزرگی مانند ما حتما یک قسمت که متولی کارهای منابع انسانی است ، وجود دارد و شاید تو خودت در این قسمت کار کنی یا حتی مدیرش باشی؛ به همین خاطر میخواهم یک توصیه مهم در این مورد بکنم:

متاسفانه در شرکت ما منابع انسانی تشکیل شده از یک معاون که تابحال تجربه داشتن نیروهای زیاد را نداشته است (شرکت ما حدود 1000 نفر نیرو دارد) و از طرفی به شدت دنبال تغییر است و نسبت به تغییر خیلی مثبت فکر میکند. یادم هست که یکبار در جلسه ای میگفت:"من اگر تغییر ندهم اصلا نمیتوانم کار کنم" و همین شده که سیاستهای منابع انسانی ما خیلی راحت عوض میشود از طرفی معاون و نفراتش همه بی تجربه هستند و مثل یک مهندس در قسمت تحقیق و توسعه که هر ایده جدیدی را امتحان میکند تا به جواب برسد، می نشینند و برای خودشان طرح میدهند و همین که به نظرشان مثبت بود، اجرایش میکنند؛ از مدتها قبل  هم که یاد گرفته اند و نظراتشان را ابتدا با مدیرعامل مطرح میکنند و به قول معروف قبل از اینکه سایرین خبر دار شوند، تاییدش را میگیرند و بعد سایر مدیران و معاونین در مقابل عمل انجام شده هستند. نظر این آقای معاون روی تشخیص مناسب بودن نفرات را هم که قبلا برایت نوشته ام که اصلا تشخیصش درست نیست و با جایگاهی که دارد (بعنوان معاون منابع انسانی) تاثیر تشخیص غلطش خیلی زیاد است.

توصیه من به تو اگر خودت در چنین جایگاهی بودی این است که نباید منابع انسانی را با R&D اشتباه بگیری و هرکاری که در تئوری خوب بود را سریع اجرا کنی. من با دیدن همین اشتباهاتی که در منابع انسانی شرکتمان اتفاق می افتد به این نتیجه رسیده ام که از نظر تیپ کسانیکه مناسب منابع انسانی هستند، باید افراد محافظه کار استخدام کرد که به راحتی دنبال تغییر روالها نروند و اگر کسی پیشنهاد کرد تا حد ممکن بررسی کنند و خیلی محافظه کارانه ، تغییرات را دنبال کنند. میدانم که این پیشنهاد خیلی عجیب است ولی تغییر ندادن یک روال غلط به نظرم خیلی بهتر است از تغییر آن به یک روال غلط دیگر چون روال غلط اول همینکه مدتی اجرا شده است برای خودش به نوعی مشروعیت می آورد که افراد با آن همراهی میکنند ولی روال غلط جدید آن مشروعیت را ندارد و اعتراضات بیشتری را به دنبال دارد.

یک نکته دیگر هم اینکه در روالهای منابع انسانی نباید وزن و تاثیر افراد ، فقط از روی جایگاه سازمانی شان باشد یعنی مثلا اگر 5 نفر معاون داشتید نباید در رای گیری در این موردها همه به یک اندازه وزن داشته باشند، در مسائل منابع انسانی باید واحدهایی که نیروی بیشتری دارند حرفشان بیشتر و پیش تر ، خریدار داشته باشد چون  سروکله زدن با تعداد زیاد نیرو واقعا روی دیدگاه افراد تاثیر میگذارد.

واحدهای پرتعداد بهتر است نفر رابط و مشاور مستقل منابع انسانی داشته باشند تا نظراتی که میدهند تخصصی تر باشد و ضمنا نیازها و وضعیتی که دارند را با همان ادبیات منابع انسانی به مدیریت شرکت منتقل کنند و حرفهایشان هم در سیاستها در نظر گرفته شود تا از آنها به خوبی حمایت کنند.  اگر حمایت مدیران واحدهای پرتعداد ، حامی روالهای منابع انسانی نباشند ، کار جلو نمیرود.

چیزی که باعث شد این نامه را برایت بنویسم این بود که بعد از شخم اساسی که موضوع گریدینگ در شرکت زد (همان طبقه بندی مشاغل خودمان که با حضور یکی از معروفترین و گرانترین مشاورین خارجی این حوزه در شرکت اجرا شد و یکبار باید فرصت کنم و تجربه ام را از آن بنویسم تا به یادگار بماند) و فقط یکبار هم طبق قوانین آن حقوق و دستمزد نفرات حساب شد، برای امسال مجددا یک روال جدید آورده اند که کاملا با چیزی که قبلا بود تفاوت دارد و به نظر من که خیلی بدتر است و باعث اعتراض بیشتری میشود و ما مدیران بیچاره ایم اما به نفع منابع انسانی است یعنی میتوانند اینطور بگویند که ایشان حداکثر حقوق را برای پرسنل در نظر گرفته اند ولی مدیرانشان ، حقوق را کم کرده اند !! فکر اینکه چنین چیزی به پرسنل گفته شود و آنها بیایند به سوال که :" چرا حقوق مان را که منابع انسانی در نظر گرفته بوده و حقمان بوده !!! کم کرده اید؟" واقعا اعصاب خرد کن است. جالب اینکه این طرح را قبل از عید آورده بودند و در جلسه ایکه نمایندگان معاونتها بودند، تقریبا همه با آن مخالفت کردند ولی رفته اند و باز هم همان را با مدیرعامل نهایی کرده اند و به معاونین هم داده اند و قرار است که اجرا شود....واقعا که خیلی رو دارند.

موضوع بعدی این است که: بعد از  محاسبه قبلی که بار اول بود و خیلی از مدیران چون آشنا نبودند و بعضا اشتباهاتی کرده بودند و قابل برگشت هم نبود، در مقابل اعتراض بجای پرسنل میگفتند که در دفعه بعدی جبران میکنند و الان با این روش کاملا جدید بازهم باید سعی و خطا کنیم و باز هم اعتراض و ناراحتی و اعصاب خرد کنی، چرا؟ چون منابع انسانی توگا با یکبار اجرای یک روش به این نتیجه رسیده که روش را عوض کند و ممکن است سال بعد هم یک روش دیگر باشد و معاونش دلش میخواهد که در تغییر، مدیریت کند و ....

بی تجربگی و کله شقی و بعضا لجبازی این آقایان واقعا مثال زدنی است! بدون هیچ تجربه ای در برخورد و مدیریت روی پرسنل ، شده اند تصمیم گیر 1000 نفر و همینکه خودشان از طرح خودشان خوششان می آید، میروند برای اجرا و اگر مخالفت کنی هم میشوی "یک فرد کارگاهی" ، " دارای دیدگاه غیر سیتماتیک" و ....

متاسفانه تبعات این تصمیم گیریهای غلط را باید مدیران سایر واحدها خصوصا مدیران اجرایی پس بدهند که تاثیر اعتراضات پرسنل در روند کار را مشاهده میکنند و هیچ سیاستی هم نمیتوانند داشته باشند جز اینکه به فرد بگویند :"همین است که هست!" میخواهید کار کنید، نمیخواهید ، بروید!! بعدش همین نظر را پرسنل در نظرخواهی های منابع انسانی مینویسند و بعدش باید این مدیران جواب بدهند که چرا پرسنلشان ناراحت هستند و این آقایان میشوند "نصیحت گر" و راهنمای مدیران دیگر و در باید "نحوه درست تعامل با پرسنل" و ... صحبت میکنند و جلسه میگذارند و در گزارشهای محرمانه از واحدهای مختلف ، واحدهای اجرایی که بیشترین نارضایتی دارند را بعنوان کانون مشکلات معرفی میکنند و مدیر بخت برگشته آنها باید از خودش دفاع کند و ...

خیلی کلافه ام از اینهمه بی ملاحظگی که اسمش میشود طرحهای نو آورانه! کاش قبل از اینکه این آقایان مدیر منابع انسانی شوند حداقل یکسال مدیر و سرپرست یک تیم 20 نفر میشدند و کاری را به انجام میرساندند تا بفهمند که "مدیریت منابع انسانی یعنی چه"

امیدوارم تو اگر در چنین جایگاهی قرار گرفتی، خیلی بیشتر از اینها، دقت کنی و مراقب باشی. چون کوچکترین تصمیمی که میگیری، مستقیم در خروجی واحدهای دیگر دیده میشود و برای مدیرانی که مستقیم با نفرات مرتبطند، مشکل ایجاد میکند. کاش این را بفهمی!

بابا

/ 0 نظر / 2 بازدید