انتظار برای فرزند از زبان نیچه.

سلام دختر گلم

یکی از دوستان نادیده ای که به اینجا سر میزند و این نامه ها را میخواند، پرسیده بود:"چه حسیه بچه داشتن؟" جالبه که روز بعد از این سوال ، رسیدم به جایی از کتاب "دریای ایمان" که از قول نیچه (فیلسوف آلمانی) حالت اخلاقی زندگی انسان را توصیف کرده بود و زیبایی این توصیف و همزمانی با آن سوال، من را به این فکر انداخت که اینجا همان توصیفات را بیاورم تا هم به سوال آن دوست پاسخ داده باشم و هم شاید از رهگذران این وبلاگ عده ای تشویق شوند که بروند و اصل کتاب را بخوانند، تو هم که وقتی بزرگ شوی خودت میدانی ، شاید اینجوری تو هم علاقمند شدی و کتاب را خواندی.

و اما متن نیچهاز صفحه 243 کتاب "دریای ایمان":

"خود خواهی آرمانی. آیا حالتی مقدس تر از آبستنی هست؟ هرچه میکنیم بر این باور ناگفته است که برای آنکه درون ماست به نحوی مفید است! بر ارزش مرموز آن می افزاید و فکر آن ما را مسرور میسازد! در حالت زایمان بی آنکه زیادی به خود فشار بیاوریم از بسیاری چیزها پرهیز میکنیم! خشم خود را فرو میبریم، از در آشتی در می آییم چون نوزاد ما بایست در نهایت خوبی و ملایمت زاده شود. اگر تندی یا بی پروایی به خرج دهیم، نگران میشویم که مبادا قطره ناپاکی در جام زندگی عزیز نا شناخته ما بریزد! همه چیز در پس پرده است. شوم و تهدید آمیز. نمیدانیم چه دارد روی میدهد، چشم به راهیم و سعی میکنیم آماده باشیم. در عین حال نوعی احساس پاک و پالاینده عدم مسئولیت ژرف بر ما ستولی است، تقریبا مانند احساس تماشاگر ، پیش از آنکه پرده بالا برود، آن دارد نمو میکند، دارد عیان میشود و اختیار تعیین ارزش آن یا ساعت ورود آن در دست ما نیست. از ما کاری ساخته نیست جز اینکه آنرا سالم نگهداریمو نهانی ترین امید ما این است که "آنچه اینجا پرورش می یابد، چیز عظیم تر از ماست"، پس نه تنها چیزهایی را که به حال او سودمند است بلکه شادی و افتخارات روح خود را ، همه چیز را برای او مهیا میکنیم که خوش به دنیا بیاید. آدمیزاد هم باید در یک چنین حالت تقدیسی زندگی بکند! این است حالتی که آدم میتواند در آن به سر برد!"

راستش من تا بحال اصلا از نیچه خوشم نیامده و برایم جالب نبوده که چیزی در موردش بخوانم، هر وقت که اسمش می آمد ، یاد آن عکس معروف با سبیلهای پرپشت می افتادم و با خودم میگفتم :" چنین آدمی واقعا چه حرف مهمی برای گفتن داشته است؟" ولی با خواندن این جملات و البته سایر مطالبی که در کتاب "دریای ایمان" از فلسفه نیچه نوشته است، برایم جالب شده که حتما بیشتر در موردش اطلاع پیدا کنم. دیدگاهش نسبت به اخلاق و زندگی اخلاقی و مسئولانه (که توصیفش در بالا آمد) واقعا جذاب است.

بگذریم، نمیدانم باید امیدوار باشم که تو هم از فلسفه و فکرهای به قولی "صد من یک غاز" خوشت بیاید یا نه، من خوشم می آید و با به هم ریختگی بعدش هم خوشم و راضی اما خب کار راحتی نیست و اگر برکنار بمانی و نخوانی احتمالا بالا و پایین شدنهای زندگی فکریت ، کمتر خواهد بود.

بابا

/ 4 نظر / 6 بازدید
پریا

بله نیچه قابل تامله. خیلی خوب اخلاق رو از ضد اخلاقی که خودشو در لباس اخلاق پنهان کرده متمایز میکنه. اما قبل از خوندنش لطف اینه که ناخنکی هم به مسیحیت و همچنین شرایط اجتماعی که نیچه درش نمو کرد زده باشیم.[گل]پرنیان همت کن دخملی !

مينا-دفتر خاطرات

[رویا] خوندم باباي پرنيان... خوندم و فكر كردم... من خودم هميشه فكر ميكنم تولد يه نوزاد معجزه س و بچه يه هديه از جانب خداس... من عاشق بچه هام و آرزومه كه روزي مادر بشم. .... خيلي خيلي ممنونم كه به كامنتم اهميت دادين... اونقدر كه براش يه پست نوشتين... براي خودتون و پرنيان عزيزم آرزوي سلامتي دارم...

الهه

وسوسه ام کردین کتاب دریای ایمان رو بخونم ... البته وسوسه که نه من جویای کتاب خوبم ... و چون الان در بلاتکلیفی شدید کتابی به سر میبرم ... حتما میخونم شاید به یه زمینه جدید کتابی دست پیدا کنم ... [گل]

راشین

مرسی از متنت با اینکه هنوز تجربه ای از بارداری ندارم ولی تمام احساسم دقیقا همین هست که کار اشتباهب لقمه نابجایی نخورم که آینده اون فرزند چه از نظر سلامتی و چه معنوی تغییر کنه راستی خوشحال شدم عکس دخترتون رو گذاشتید ماشالله نازن خدا حفظش کنه براتون