معنی زندگی: تفسیر فیلمی که خومان بازیگرش هستیم.

سلام دختر گلم

گفته بودم که مدتی است "معنی زندگی" ذهنم را مشغول خودش کرده است. در این چند روز خیلی به آن فکر کردم و تا حدی موضوع را برای خودم روشن کردم و اینجا برایت میگویم که به کجا رسیدم.

همانطور که گفته بودم قبل از پاسخ به اینکه "معنی زندگی چیست؟" به این سوال رسیدم که  "معنی زندگی چیست؟" یعنی چه و از چه چیزی سوال میکند؟، اولین فکرم این بود که شکل این جمله شبیه به جملاتی است که بعضی وقتها میپرسیم مثلا :"معنی فلان کلمه چیست؟" اما اینجا تقریبا همه میدانیم که زندگی چیست و دنبال معنی آن نیستیم. بعدش دیدم این سوال شبیه به وقتی است که مثلا میپرسیم :"معنی فلان فیلم یا اثر هنری چیست؟" و به نظرم رسید که بله ، "معنی زندگی چیست؟" یعنی برداشتی که ما از دیدن این حادثه بزرگ که هر روز شاهد آن هستیم، چیست و اگر برداشتمان از آنرا بگوییم، میشود همان "معنی زندگی " از دید خودمان.

از این اکتشافی که برای خودم کردم خیلی خوشم آمد و بعدش دیدم به این صورت سوال چقدر جالب میشود و چقدر میشود به آن پر و بال داد" :

فرض کن که یک بازیگر بدون هیچ اطلاع قبلی و بصورت کاملا ناگهانی یک روز صبح که از خواب بیدار میشود متوجه میشود که در اتاقی که دیشب خوابیده بود، نیست؛ روی میز نامه ای میبیند که رویش نوشته شده  اینجا یک اتاق در هتلی از یک شهرک سینمایی است و باید در فیلمی که از قبل در حال انجام است بازی کند ولی فیلم نامه ای وجود ندارد و او خودش باید فیلم نامه را حدس بزند و بازی او ،کارها و رفتارهایی است که از همین الان در حال انجام دادن است و همه جا دوربینهایی نامرئی کارگذاشته اند و میکروفونهایی است که تصویر و صدای او را میگیرند و در فیلم استفاده میکنند، در انتهای نامه هم برایش آرزوی موفقیت کرده اند و هشدار هم داده اند که مراقب کارهایش باشد که ممکن است تبعات سنگینی برایش داشته باشد! آن بازیگر مدتی را گیج است تا اینکه تصمیم میگیرد که از اتاق خودش خارج شود و به این صورت شروع به بازی میکند و به آن عادت میکند طوری که دیگر تفاوت بازی و زندگی معمول خودش را متوجه نمیشود؛ مدتها میگذرد تا اینکه روزی از یک مجله سینمایی با او مصاحبه میکنند و میپرسند که به نظر شما :"معنی این فیلمی که در حال بازی در آن هستید، چیست؟" حال آن بازیگر که بدون دانستن فیلم نامه و شناخت کارگردان و حتی اینکه هدف کارگردان از اینکه یک نفر مصاحبه گر را فرستاده که از او چنین سوالی را بپرسد، چیست، باید به این سوال پاسخ بدهد دقیقا حال من است که به پاسخ این سوال فکر میکنم.

اما بگذار با همین مثال سینمایی، پاسخی که الان به نظرم میرسد را برایت بگویم:

اول اینکه برایم خیلی باورنکردنی است که کارگردان چنین صحنه عظیمی هیچ هدفی از ساخت چنین فیلم بی نظیری نداشته باشد اما اینکه هدفش چیست دقیقا نمیدانم ، اگر بخواهم او را با آدمها مقایسه کنم ،میتواند نشان دادن قدرت خودش به دیگران و خود من و سایر بازیگران و عوامل فیلم مهمترین هدفی باشد که داشته است تا بفهمیم چقدر در مقابلش حقیر و کوچکیم اما مگر او نیاز داشته که ما را به این صورت تحقیر کند؟ شاید هدفش این بوده که در مسیر بازیمان در این فیلم به درک درست تری از خودمان و توانایی هایمان برسیم ولی اگر اینطور بوده ، نباید قبلش از ما میپرسیده که اصلا میخواهیم در این بازی کنیم یا نه؟

فکر کنم برای امشب کافیه، اگه به نتیجه جدیدی رسیدم برایت مینویسم.

راستی این ها که برایت گفتم خیلی شبیه به فیلم "نمایش ترومن" است، فیلم بسیار زیبایی که من در همان بار اول که دیدم به شدت درگیر معانی فلسفی و عمیق آن شدم.

بگذریم، دیر وقت است.

خوش بخوابی

بابا

/ 2 نظر / 3 بازدید
الهه

تفسیر نمایش و فیلم سینمایی خیلی جالب بود ... واقعا به واقعیت نزدیکه ....گرچه موضوع پیچیده تر هست ولی کل ماجرا در واقع همین هست ... زندگی گاهی اونقدر شیرینه که میگی هدف چشاندن همین لذت به مخلوق بوده اما گاهی هم چنان تلخ میشه که آرزوی نبودنش رو میکنی ...

الهه

سلام در واقع این حسی هست که تو لحظات خوشی به آدم دست میده چون زندگی زیبا و شیرین میشه ... ولی تو لحظات سختی برعکسه ... یه حس و نه معنای واقعی زندگی