بسوی گردباد.

سلام دختر عزیزم

این روزها صبح که سوار سرویس میشوم و به شرکت میروم، احساس آدمی را دارم که دارد وارد میدان جنگ میشود و معلوم نیست ، عصر که برمیگردد، چه اتفاقی افتاده است.من قبلترها خیلی از تاثیر مدیران در کار پرسنلشان خوانده بودم ولی تا الان و به این صورت عریان و شفاف متوجه آن نشده بودم ، همان "شنیدن کی بود مانند دیدن."

این روزها آقای معاون دوباره عصبی است، با همه دعوایش میشود و به راحتی یا توهین میکند و یا تهدید؛ توجیهش هم این است که به دلیل تعهدات سنگینی که داریم میخواهد به این روش باعث شود افراد حداکثر توان خودشان را بکار ببرند تا مشکلات کاری حل شود غافل از اینکه یکی از بزرگترین مشکلاتی که جلوی "با رغبت و دلسورانه کار کردن پرسنل" را گرفته ، نحوه مدیریت خودش است.

مگر میشود از صبح تا شب به همه مدیران و کارشناسان توهین کنی و تهدیدشان کنی به اخراج و اینکار باعث شود ، انگیزه ایشان بیشتر شود؟ امروز مهندس حمید آمده بود و از برخورد تند و زننده آقای معاون با رییس انبار تعریف میکرد که در ناهارخوری و جلوی همه آنچنان بد صحبت کرده که بعدش ، رییس انبار آمده و به او شکایت کرده و گفته که دیگر حاضر نیست با آقای معاون هم کلام شود. در جلساتی که داریم هم تحملش خیلی کم است، با کوچکترین مخالفتی با نظرش (یا حتی تفاوت با راه حلی که ارائه میکند) از کوره در میرود و بعدش دیگر معلوم نیست در توهین و تهدید با فرد مقابلش، چقدر جلو میرود ؛ تازه به قول خودش خیلی خویشتن داری میکند والا که ...

من قبلا هم همین پیش بینی را کرده بودم که با جلو رفتن امسال و بیشتر شدن تعهدات، فشار کاری بیشتر میشود و باید یک فکر اساسی کرد و در فرصت تعطیلات عید که حالش بهتر بود ، مفصل برایش نوشتم و حتی صحبت کردیم اما به دلیل ترسی که من دقیقا منشاء آنرا نمیدانم اما حدس میزنم خیلی شخصی است (و نه سازمانی) نپذیرفت و نمیپذیرد که نیاز به تغییر داریم.

این روزها روی دنده لج هم افتاده و میخواهد به من اثبات کند که نظرم غلط است و همین باعث شده که تصمیمات شتابزده تری بگیرد و از طرفی آنقدر احساس خطر کرده که با من و مدیران دیگرش "بازی" میکند، یک حرف به من میزند و همان را به دیگری چیز دیگری میگوید،  اما حواسش نیست که برای این بازی، اول باید خودش را در حد مدیران پایین ترش ، پایین بیاورد و بعد بازی کند و همین کار را هم کرده یعنی در چشم مدیران خودش ، ارزش خودش را از دست داده . هم دلم برایش میسوزد که اینطور گیرافتاده و احساس میکند که بقیه با او همراه نیستند و دارد دست و پا میزند و هم از دستش عصبانی هستم که اینطور آبروی خودش و ما و سایر نیروهای تولید را به حراج گذشته است و هیچ حرمتی را رعایت نمیکند.

متاسفانه کسی به این حرفها کاری ندارد و هیچکس ، حتی مدیرعامل ، جرات اینکه دخالت کند را ندارد چون با کمترین دخالتی، پاسخ این است که :"اگر من اینطور برخورد نکنم، اوضاع از اینی که هست هم بدتر میشود و بیشتر از تعهدات عقب میمانیم، شما همین را میخواهید؟" و مشخص است که پاسخ این سوال "خیر" است.

البته از حق نگذریم او با این روش تا الان جواب گرفته است و اینبار هم به همین امید است که مجددا جواب بگیرد و امثال من هم که معتقدیم روش او درست نیست و هزینه اش خیلی بیشتر از فایده اش است، راه حلهایی که ارائه میکنیم ناشی از تجربه خودمان نیست بلکه استدلال و استنتاج مدیریتی است اما او به تجربه به روش خودش رسیده است و هرچند در بحث و صحبت نمیتواند ما را قانع کند اما حاضر نیست از راهی که تا بحال رفته و موفق بوده، به این راحتی دست بکشد؛ فقط نکته اینجاست که در دنیایی که تنها اصل ثابتش این است که "همه چیز تغییر میکند"، اصرار و پافشاری به روشهای گذشته، سرنوشت مشخصی دارد که دیر یا زود دچارش میشویم. حتی اگر هیچ تغییری هم نیاز نباشد، اینهمه توهین و تهدید پرسنل ، بعید است که عاقبت خوبی برای سازمان داشته باشد.

گردبادی که برای تولید پیش بینی کرده بودم، خیلی زودتر از پیش بینی من نمایان شده است و مشخص نیست با سرعتی که به سمتش میرویم ، چه سرنوشتی در انتظارمان خواهد بود. خدا بخیر کناد.

بابا

/ 3 نظر / 2 بازدید
امیرحسین

سلام صنعت ژاپن یک خاصیت عجیب دارد و آن اینکه همه در آن ژاپنی هستند! همه چیز ژاپنی است! با یک ژاپنی حرف می زدم و بهم گفت که اگه یه نفر متخصص از اروپا و یک متخصص ژاپنی برای شغلی در ژاپن اقدام کنند، اگر اروپایی مثلا 100 باشد و ژاپنی 70، آن ها ژاپنی را می گیرند. من همیشه فکر می کردم که باید شایسته ترین فرد انتخاب شه که طبیعتا اروپاییه می شه، اما ژاپنی ها به آموزش به شدت معتقدند. به این معتقدند که اگر هموطن خودم را استخدام کنم و طی زمان به او آموزش دهم، سازمان من در مجموع موفقتر خواهد بود تا اینکه یک نفر خارجی که همه چیز را بلد است استخدام کنم. پیش از تحریم های ژاپن رئیس خواهرم در سونی یک ژاپنی بود: ساکی سان (سان به معنای آقا). در طول مدیریت ساکی سان در سونی، فروش و خدمات این شرکت آنقدر رضایتمندانه بود که ساکی سان ترفیع های بسیار بسیار قابل توجهی گرفت و الان در ژاپن از مدیران ارشد سونی است. مهمترین چیزی که از صحبت های خواهرم درباره این مرد درآوردم، آموزش مداوم، پیگیری وظایف محوله به پرسنل و ارزشیابی مدون آنها بود. به علاوه ایجاد procedure و استاندارد برای انجام هر کار. اگر کسی وظایفش را بدون دلیل موجه درست ...

امیرحسین

انجام نمی داد، ساکی سان برخورد می کرد. تفاوتی نداشت مدیر تعمیرگاه باشد، مدیر فروشگاه، تکنسین تعمیرگاه و یا حتی آبدارچی. این مرد برای آبدارچی هم procedure تعریف کرده بود(یک نمونه از این procedure ها را در دستشویی شرکت شما دیدم و واقعا برایم جالب بود، روی تابلوی کوچکی نوشته بود مثلا شیرهای آب بایستی هر دو هفته یکبار برای عدم نشتی آب چک شوند). این ها را گفتم که به اینجا برسم که دیدگاه مدیر ژاپنی بلند مدت است. اما دیدگاه مدیریت فرد نامبرده در پست شما (دست کم از نگاه من) کوتاه مدت. داد و بیداد بر سر پرسنل در کوتاه مدت جواب می دهد (و خوب هم جواب می دهد)، ولی در بلند مدت شک دارم(که نمونه بارز این موضوع را در جایی که قبلا کار می کردم دیدم). پی نوشت: ورقبازِ حرفه ای، آسِ پیک رو نگه میداره واسه وقتی که لازمه. بیخودی خرجش نمی کنه. چون اگه خرج کرد دستش خالی می شه. داد و بیداد یه مدیر مثل آسِ پیک می مونه. اگه ورقشو رو کرد، باید مطمئن باشه که بازی داره تموم می شه (یعنی کارمندش رو داره اخراج می کنه!). خیلی از وقتا اولای بازی اگه حکم دِل باشه، یه 2 دِل از پسِ شاه پیک هم برمیاد. آس رو نباید الکی رو کرد.

امیرحسین

مسلما تصمیم گیری های مدیریتی به این سادگی نیست، واسه همینم هست که در انتخاب مدیران بسیار دقت می کنن و حقوق مدیران در همه جای دنیا بالاست. من می گم بستگی به اون 5 نفر داره. و البته بستگی به اون 1000 نفر! Kelly Johnson مدیر قدیمیه Skunk Works که شخصیتی اسطوره ای در صنعت هوافضا است، یه سری قوانین ساده مدیریتی داشت: http://en.wikipedia.org/wiki/Kelly_Johnson یکیش اینکه توی پروژه تعداد افراد رو به حداقل برسونید ولی افراد خوب رو انتخاب کنید (در حدود 10% تا 25% تعداد افراد معمول تو پروژه های شرکت های دیگه طراحی هواپیما). (که این مرد هواپیماهایی طراحی کرده و ساخته که دستِ کم چند دهه از زمان خودش جلوتر بودن! SR-71 Black Bird شاهکار مهندسیشه). فاصله من با مدیریت مثل فاصله میدان پونک تا میدان ونک هست! من مهندسم. کار من مدیریت فرمول ها و مفاهیم فیزیکیه و به سهم خودم تو این کار موفقم. نه اینکه خودم خوبم، نه، چون فیزیک و ریاضیات موجودات سر به راهی هستن. اگه راه حرف زدن باهاشون رو بلد باشم، به حرفم گوش می دن. در عین حال درکتون می کنم. ما دانشجوها در مدیریت یک پروژه 3 نفره با مشکل مواجهیم، چه برسه به 5 نفر!!! [وحشتناک]