تعمیر کفش در کفاشی آقای سالمی

سلام بچه های گلم

مدتی قبل که میخواستم  برای زمستان کفشم را آماده کنم، متوجه شدم که کفی کفش ترک خورده و حسابی داغون شده اما رویه اش کاملا سالم بود،  این بود که کفش را برداشتم و بردم یک کفاشی که توی کوچه پشتی مان است (انتهای علمداری ، کوچه نیرومند) و خیلی وقتها از دمش رد شده بودم اما تا آن موقع اصلا نمی شناختمش و این طور بود که با آقای سالمی آشنا شدم.

آقای سالمی آنطور که خودش برایم تعریف کرد، قدیم ها کفش میدوخته و الان هم توی مغازه اش ، جواز کسب از اتحادیه کفش دست دوز را زده است ولی کار کفش دوزی را جمع کرده و الان فقط کفش تعمیر میکند.

خلاصه که کفش را دید و گفت که باید کفی اش را عوض کند ، یک کفی انتخاب کردم و آنرا برایم عوض کرد و چقدر خوب شد ، انصافا کارش خیلی خوب بود.

چند نکته که از آقای سالمی یاد گرفتم:

  • اهمیت واکس زدن درست : آقای سالمی برای واکس زدن یک روش خاص و البته بسیار کاربردی دارد ؛ اول اینکه واکسهای فوری را اصلا قبول ندارد و فقط همان واکسهای قدیدی را استفاده میکند، دوم اینکه مهمترین مساله در واکس زدن را این میداند که قبل از واکس زدن باید سطح کفش با آب و ریکا شسته شود، برای اینکار خودش یک فرچه جداگانه دارد که میزند توی ظرف آب و ریکا و میکشد روی کفش و آنرا حسابی کف مالی میکند ، بعد با پارچه آنرا پاک میکند و میگذارد 10 دقیقه ای بماند تا خشک شود، بعدش کفش را واکس میزند، نحوه واکس زدن هم به این ترتیب است که اول آنقدر واکس به کفش میزند که به قول خودش سیر شود یعنی دیگر واکس به خورد چرم نرود ، بعدش میگذارد مقداری بگذرد تا خوب واکس روی چرم بنشیند و بعد با روی آنرا برس میزند. من خودم تاثیر این کار را روی کفشها دیده ام و واقعا کفش را زنده میکند!
  • وقتی کفشی که داده بودم را میخواست تعمیر کند، توضیح داد که کف همه کفشها (البته بجز کفشهای کتانی و ...) یک قطعه آهنی وجود دارد که میگویند "فنر" و از وسط پاشنه تا وسط سینه پا می آید تا موقع راه رفتن ، کفی کفش از انتهای پاشته خم و شکسته نشود. اولش فکر کردم که این سنت کفشهای ایرانی است و بعید است که در کفشهای خارجی هم باشد ولی وقتی کفی خراب شده کفشم را باز کرد ، دیدم آنجا هم یک عدد فیبر سخت شده گذاشته اند که همان کارکرد را دارد.
  • آقای سالمی کفشی را به من نشان داد که رویه اش خیلی خراب شده بود، نحوه درست کردنش به این صورت بود که میگفت بعد از تمیز شستن کفش ، واکس را روی آن مالیده و بعد روی گرمای اجاق گرفته تا واکس آب شود و به خورد چرم برود، بعد که کفش درست شده را دیدم واقعا تغییر کرده بود و رویه وضعیتش خوب شده بود.

خلاصه که من هم فرچه و واکس سنتی از خودش خریدم و میخواهم کفشهایی که داریم را به همین صورت واکس بزنم.

از آن روز به بعد وقتی از کنار کفاشی های کنار خیابان میگذرم ناخودآگاه در تجهیزات و وسایلی که همراه دارند و نحوه کارشان دقت میکنم و برایم جالب شده است.

نمیدانم تا شما ها بزرگ شوید ، آقای سالمی هنوز به کارش ادامه میدهد یا نه ولی خیلی دلم میخواست که میتوانستم نحوه کارش را به شما نشان بدهم ، از این نظر که بتوانید نحوه کار کردن و عشق و علاقه ای که یک "استادکار" به کار خودش دارد را ببینید ، از این استادکارها واقعا کم شده و دیدن و استفاده از تجربه و تخصص شان واقعا غنیمت است.

امیدوارم شما هم در کارتان ، استادکار شوید.

بابا

/ 1 نظر / 749 بازدید
مهدی

بسیار سپاسگذار از به اشتراک گذاری آموخته ها.[گل]