راز عمر طولانی بعضیها !

سلام دختر گلم

من خیلی وقتها به این فکر میکنم که چرا "بعضی ها" اینقدر عمرشان طولانی است تا اینکه جوابش را پیدا کردم :

شماره دی ماه "مهرنامه" مصاحبه ای دارد با آقای داریوش شایگان در مورد نلسون ماندلا که قسمتی از آن به این شرح است:
"شایگان: ... من فکر میکنم از میان سه غریزه انسان، یعنی میل به ثروت و شهوت و قدرت، سومی از همه قوی تر است و آن دو غریزه دیگر را تحت الشعاع قرار میدهد و عجیب است که عمر را هم طولانی میکند!
مهرنامه: احتمالا چون با احوالات آدم سازگار است!
شایگان: بله ، لابد!"

هرچند سوالم پاسخ داده شد اما اصلا خوشحالم نکرد! بعضی سوالات را انگار اگر جوابش را ندانی ، راحت تری! همش دعا میکنم که حرف آقای شایگان درست نباشد!

بابا

/ 6 نظر / 53 بازدید

"حتما بخون خیلی قشنگه پسر فقیری که از راه فروش خرت و پرت در محلات شهر، خرج تحصیل خود را بدست میآورد یک روز به شدت دچار تنگدستی شد. او فقط یک سکه ناقابل در جیب داشت. در حالی که گرسنگی سخت به او فشار میاورد، تصمیم گرفت از خانه ای تقاضای غذا کند. با این حال وقتی دختر جوانی در را به رویش گشود، دستپاچه شد و به جای غذا یک لیوان آب خواست. دختر جوان احساس کرد که او بسیار گرسنه است. برایش یک لیوان شیر بسیار بزرگ آورد. پسرک شیر را سر کشیده و آهسته گفت: چقدر باید به شما بپردازم؟ دختر جوان گفت: هیچ. مادرمان به ما یاد داده در قبال کار نیکی که برای دیگران انجام می دهیم چیزی دریافت نکنیم. پسرک در مقابل گفت: از صمیم قلب از شما تشکر می کنم. پسرک که هاروارد کلی نام داشت، پس از ترک خانه نه تنها از نظر جسمی خود را قویتر حس می کرد، بلکه ایمانش به خداوند و انسانهای نیکوکار نیز بیشتر شد. تا پیش از این او آماده شده بود دست از تحصیل بکشد. سالها بعد... زن جوانی به بیماری مهلکی گرفتار شد. پزشکان از درمان وی عاجز شدند. او به شهر بزرگتری منتقل شد. دکتر هاروارد کلی برای مشاوره در مورد وضعیت این زن فراخوانده شد. وقتی او نام شهری که زن

امیرحسین

قدرت از ثروت خیلی جذاب تره. به نظرم خیلی ها می خوان ثروتمند شن که قدرت داشته باشن، یعنی هدف اصلی قدرته وگرنه خود پول به اندازه قدرت جذاب نیست.

دانا

من جناب آقای شایگان را نمی شناسم و درجه علمی ایشان و تخصصشان را نمی دانم. ولی چند سال قبل در یک سری مطالعات که داشتم در جایی به صورت اتفاقی راجع به راز طول عمر آدمها خواندم. آنجا مطلب جالبی نوشته شده بود:" سلامت، سطح زندگی و... می توانند باعث طول عمر آدمها شوند ولی راز طول عمر آدمها عزت نفس آنهاست". و منظور از عزت نفس تا جایی که یادمه اینگونه توضیح داده شده بود که : آدمهایی که خودشان فکر می کنند زنده بودن و زندگی کردنشان بیهودن نیست. به عبارتی حتی در سنین پیری وجود خودشان را و زنده بودنشان را بیهوده نمی پندارند. همچنان زندگی و فعالیت خودشان را به هر گونه که هست حفظ می کنند. البته این عزت نفس را هم می توان به نوعی قدرت آدم در مقابل پیری توجیح کرد ولی با قدرت مد نظر آقای شایگان متفاوت است. در ضمن هرکسی که دنبال قدرت بود لزووماً عمر طولانی نداشت. با چیزهایی که از نلسون ماندلا و صبر و تحملش در مقابل 27 سال زندان خوانده یا دیده ام به نظرم این آدم عزت نفس قوی داشت وگرنه اگر هیتلر بود احتمالاً بلایی هم سر خودش در زندان می آورد همانند بسیاری از دیکتاتورها که به محض خطر اسیر شدن تن به مرگ می دادند نه ب

دانا

سلام خوب به نظر بنده اگر نظر آقای شایگان و برداشت شما همین بوده که اینجا فرموده اید یعنی "قدرت به معنی عزت نفس، که بودن من مفید است چه برای خودم چه برای دیگران ...." پس چرا نوشته اید که "از اینکه پاسخ سوالتان را یافته اید خوشحال نشدید و بعضی سوالات اگر جوابشان .. ... و همه اش دعا می کنم که حرف آقای شایگان درست نیاشد!!!" عزت نفس داشتن و احساس قدرت کردن مبنی بر اینکه من زندگیم را آنگونه خواهم ساخت و به اهدافم خواهم رسید آنگونه که مد نظر خودم است حتی در سنین بالا همچنان به هر روز زندگیم ارزش قائلم ... جواب خیلی خوبی برای داشتن طول عمر است و مسلماً احساس مطلوبی در آدم برخواهد انگیخت. و دلیلی ندارد که دعا کنید حرف آقای شایگان درست نباشد. ( خیلی از دیکتاتورها و سردمداران قدرت عمر کوتاهی داشتند ولی می توان آدمهایی را یافت با زندگی معمولی که هیچ قدرتی ندارند معروف نیستند یک گوشه ای برای خودشان زندگی می کنند و عمر طولانی دارند ) به هر حال فکر می کنم در این جا به نتیجه یکسان و هم عقیده هستیم. قصد بحث کردن و گرفتن وقت شما را نداشتم.

دانا

چقدر خوب و دوست داشتنیه که یک پدر بنویسد برای بچه هایش که بعدها بخوانند. آرزومند عمر طولانی همراه با سلامتی و سربلندی.

دانا

با سلام نه بنده در کشور عزیز خودمان هستم. یه مدته وبلاگ شما را می خونم. دوست دارم یه وبلاگ داشته باشم. اگر در آینده درست کردم ،لینک آنرا اینجا خواهم گذاشت. تصور می کنم اگر پدر من اون زمان برای من می نوشت که همسن پرنیان بودم یا ماهان و الان آنها را می خواندم چقدر برایم هیجان انگیز و جالب بود. احتمالاً می شد یکی از گرانبهاترین دارائیهایم. روزهای خوش برای شما و خانواده عزیزتان.