"اقتصاد برای همه" ؛ کتابی که ایکاش زودتر نوشته میشد .

سلام بچه های گلم

بعضی وقتها آدم کتابهایی را میخواند که هم خیلی خوشش می آید و هم متاسف میشود که چرا دیر نوشته شده یا دیر آنرا دیده و خوانده است و این احساسی بود که من بعد از خواندن کتاب "اقتصاد برای همه" نوشته دوست عزیزم آقای دکتر سرزعیم داشتم، کتابی که ایکاش زودتر نوشته میشد. مباحث اقتصادی وقتی بصورت تئوریک توضیح داده میشوند معمولا مباحث خشک و سنگینی هستند پر از فرمولهای ریاضی و اصطلاحات پرطمطراق اما خواندن کتاب "اقتصاد برای همه" نظرم را در مورد این موضوع تغییر داد و دیدم که میشود مطالب تئوریک و پیچیده را با قلم روان و ساده هم توضیح داد.

روانی قلم نویسنده و مثالهای زیادی که از اقتصاد ایران و سایر کشورها زده است عملا جایی برای خستگی خواننده باقی نمیگذارد. در خیلی از بخشهای کتاب درست مانند این است که تاریخ تصمیم گیریهای اقتصادی ایران است که مرور میشود و در کنار هر تصمیم ، نکات ضعف و قوت یا آنچه که در ذهن تصمیم گیران میگذشته بیان شده است و خواننده به خوبی میتواند مشکلات یا محدودیتها و شرایطی که به آن تصمیم منجر شده را درک کند و البته در بیشتر مواقع افسوس میخورد که ایکاش تصمیم بهتری گرفته میشد ...

به روز بودن و بیان همه دیدگاههای مطرح در زمینه های مختلف اقتصادی (مانند سود بانکی، صادرات و واردات ، یارانه ، بیکاری و...) و نشان دادن ارتباط سیستمی مباحث مختلف با یکدیگر ، جامعیت خوبی به کتاب داده که حتی برای افراد اقتصاد خوانده هم میتواند مفید باشد. البته به نظر میرسد بعضی مباحث مثل موضوع ربا و تفاوت آن با بهره بانکی و یا توجه به کالاهای استراتژیک در مبحث تولید و واردات و صادرات جای توضیح بیشتری دارد ولی در مجموع باید پذیرفت که کتاب " اقتصاد برای همه" واقعا برای "همه" نوشته شده است و بخوبی در هدفی که داشته موفق بوده است.

برای آقای دکتر سرزعیم که در کنار روزانه خودشان با چاپ مقاله در روزنامه ها و نوشتن کتابهایی از این دست، سعی میکنند که اطلاعات اقتصادی جامعه را بالا ببرند ، آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم و امیدوارم کتابهایی از این دست ، هم بیشتر نوشته شوند و هم بیشتر خوانده شوند.

به امید روزی که درک اقتصادی مان واقعا بالا برود و بتوانیم مسیر درست را برای خودمان و جامعه مان انتخاب کنیم.

بابا

/ 0 نظر / 60 بازدید