بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر.

سلام دختر گلم

امشب رفته بودم دکتر برای معاینه و مشورت برای عمل بینی. آخر من انحراف بینی شدید دارم و از دوره دبیرستان به من گفته بودند که باید عمل کنم اما جدی نگرفته بودم خصوصا که فکر میکردم اگر عمل کنم باید از این چسبهایی که برای عمل زیبایی به دماغشان میزنند ، بزنم و حسابی تابلو میشوم و کلی همکاران و دوستانم متلک بارم میکنند ولی از حدود یک سال پیش که یک دکتر دیگر به من گفت که اگر عمل نکنم ممکن است ناراحتی قلبی بگیرم و ضمنا از آن چسبها هم به دماغم نمیزنند، به فکرش افتادم و الان هم که دارم پیگیری میکنم.

این روزها سالگرد انقلاب سال 57 است و تیتری که برای این نامه انتخاب کرده ام ، مصراعی از شعر یکی از معروفترین سرودهایی است که هرساله در سالگرد انقلاب از رادیو و تلویزیون پخش میکنند. از مطب دکتر که برمیگشتم که این شعر به یادم آمد و دیدم چقدر به نظرم درست می آید و گفتم که حتما به توهم بگویم که:

"بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر                     بار دگر روزگار چون شکر آید"

البته در ادبیات خودمان شعرهای معروف تری که همین معنی را میرساند زیاد است مثلا این شعر از "حافظ":

"دور گردون گر دو روزی بر مراد ما نرفت          دائما یکسان نباشد حال دوران ، غم مخور"

این شعر را اخیرا استاد شجریان در نواری خوانده است و به نوعی خواسته به نسل جوان و همه آنهایی که این روزها خیلی نارحت و دمغ هستند، امید بدهد، چیزی که واقعا کمیاب و نایاب شده است و هرجا را که نگاه میکنی به راحتی نبودش را میبینی و حس میکنی.

بگذریم ، گفتم که این شعر برای یکی از سرودهای اصلی و معروف انقلاب ساخته شده است و خیلی از هم نسلان من و مامانت آنرا شنیده اند و حفظ هستند ولی خیلی از آنهایی که خودشان انقلاب کردند و همین سرودها را در خیابان می خوانده اند، این روزها از کاری که کرده اند ، پشیمانند و ابایی از اینکه آنرا بگویند هم ندارند، برای اولین بار امسال کلی SMS با همین مضمون برایم رسیده است که قبلا سابقه نداشت.

نمیدانم آنهایی که خودشان انقلاب کردند و در تظاهرات آن موقع حضور داشتند، با من موافقند که " بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر" یا نه ولی مطمئنم که با سایر قسمتهای این سرود اصلا موافق نیستند و اگر دوباره در همان شرایط قرار بگیرند بعید است که دوباره در خیابانها همان شعارها و سرودها را بخوانند.

امیدوارم تو در زندگیت شاهد هیچ انقلابی نباشی و تا بزرگ میشوی این وضعیت "تلخ تر از زهر"ی که داریم، تمام شده باشد و تو و هم سالانت خوب زندگی کنید، خوب خوب طوری که تلافی زندگی نکردنهای ما را هم در بیاورید.

خوش بخوابی

بابا

/ 1 نظر / 10 بازدید
الهه

خوب خوب طوری که تلافی زندگی نکردن های ما را هم در بیاورید ... الهی آمین