احساس "چوب دو سر طلا" بودن.

سلام دختر گلم

وقتی بزرگ شوی احتمالا ضرب المثل "چوب دو سر طلا" را میشنوی؛ البته درست ترش "چوب دو سر نجس" است ولی برای اینکه افراد خیلی وقتها این ضرب المثل را در مورد خودشان بکار میبرند تبدیلش کرده اند به "چوب دو سر طلا" که خودشان به خودشان فحش ندهند! درست مثل من که احساس میکنم شده ام "چوب دو سر طلا". قبلش باید برایت بگویم که این ضرب المثل را برای کسی به کار میبرند که دو طرف یک دعوا، او را مقصر میدانند و پیش هر کدام که میرود، همه تقصیر را گردن او می اندازند و محکومش میکنند.

ماجرا این است که دو سال پیش شرکت ما نظام حقوق و دستمزد خودش را تغییر داد و حقوق همه را دوباره محاسبه کرد و این باعث نارضایتی زیادی شد و تقریبا همه اعتراض کردند (بگذریم که به نظرم بعضی فقط اعتراض کردند تا مثل بقیه باشند و دیگران نفهمند که آنها به نفعشان شده و خوشحالند) من هم به روش اجرا و تصمیماتی که گرفته شد معترض بودم هرچند طرح در تئوری خوب بود ولی بد و خیلی بد اجرایش کردیم و نتیجه اش کار را حسابی خراب کرد اما به دلیل دوستی من با مدیر منابع انسانی شرکت و آقای معاون خودمان ، همه تقصیرها در این موضوع به حساب من گذاشته شده و نفراتمان در تولید فکر میکنند که من میتوانسته ام روی این تصمیمات تاثیر مثبت بگذارم ولی نکرده ام یا اینکه تصمیمات ، تصمیم من بوده است و من بوده ام که به بقیه این تصمیمات را القا کرده ام !! و خلاصه همه را از چشم من می بینند و از طرف دیگر انتقادها و مشکلاتی که با آقای معاون دارم هم جای خودش است یعنی همان حکایت چوب دو سر طلا شده . نه آقای معاون نظرات من را میپذیرد و قبول دارد و نه بچه ها قبول میکنند که من هم به اندازه سایر مدیران در جلسات بوده ام و نظرم ارجحیت خاصی به دیگران نداشته است.

خیلی به این فکر میکنم که چرا نفراتم این فکر را میکنند و از این موضوع ناراحتم ولی به تنها نتیجه ای که میرسم این است که من چون سعی کرده ام در این ماجرا یک طرفه به قاضی نروم و وقتی پرسنل ناراحت بودند و خیلی انتقاد میکردند ، اینطور نبود که من هم به ایشان بگویم "بله درست میگویید و این طرح خیلی طرح افتضاحی بوده و من اصلا از اول که مطرح شد  با کلش مخالف بودم و خدا لعنت کند کسانیکه این کار را کردند تا به نفع خودشان بشود و ...." حالا آنها فکر میکنند که من بودم که مسبب همه این ماجرا ها بوده ام؛ حرفهایی که گفتم حرفهایی است که مدیران دیگر به نفراتشان گفته اند و میگویند و به این صورت لااقل نفراتشان از دستشان ناراحت نیستند و فکر میکنند که مدیرشان هم ، نظرش مثل ایشان است ولی من وقتی که نفراتم انتظار همراهی 100% را داشته اند، اینکار را نکردم چون منطقی نبود و به نظرم درست نبود که من بعنوان یک مدیر شرکت، خوبی هایی که داشته را هم ندیده بگیرم و کلا طرح را زیر سوال ببرم تا وجهه خودم را از دست ندهم. من معمولا هم انتقادها و مشکلات طرح را میپذیرفتم و هم خوبی های آنرا میگفتم. خلاصه که خیلی کلافه ام . از طرفی نفراتم به خاطر همینکه فکر میکنند من خودم روی این طرح و نتایجش نظرم مثبت است و آنها کاری از دستشان بر نمی آید، کمتر از سایرین که مدیرانشان هم تشویقشان کرده اند که اعتراض کنند، به طرح اعتراض کرده اند و حالا کسانیکه خیلی اعتراض کرده اند ممکن است به دلیل اعتراضشان ، به خواسته شان برسند و حقوقشان بیشتر شود و سر نفرات من که اعتراض کمتری کرده اند، بی کلاه بماند! و لابد بعدش هم بیشتر از قبل ناراحت و عصبانی میشوند و باز هم از چشم من میبینند. آقای معاون هم  اعتراضهایی که کرده ام را قبول ندارد و حرف خودش را میزند و نفراتم هم فکر میکنند که من چیزی نمیگویم و طرفدار نظرات آقای معاون هستم.

خدا به خیر کند ، نمیدانم آخر و عاقبت این ماجرا چه میشود ولی این احساس "چوب دو سر طلا بودن" فکر کنم یکی از سخت ترین احساساتی است که میتواند یک نفر داشته باشد خصوصا یک مدیر.

امیدوارم تو هیچ وقت این احساس را نداشته باشی.

بابا

/ 1 نظر / 2 بازدید
الهه

وای چه حس بدی ... کاملا درک میکنم ناراحتیتون رو ... متاسفانه وقتی ادم منطقی برخورد میکنه گاهی اینجور مشکلات پیش میاد ... بهرحال شما بی تقصیرید و مهم وجدان خودتون هست ... گرچه شرایط بسیار سختی هست ... امیدوارم که اگه قراره اتفاق خوبی بیفته برای همه بیفته و نه فقط عده ای خاص که جار و جنجال بیشتری به پا کردند... من معمولا در مواقعی که هیچ کاری ازم برنمیاد موضوع رو به خدا میسپرم و میگم من نمیدونم میخوام که تو حلش کنی برام و معمولا به شکل عجیبی حل میشه ... دعا میکنم که برای شما هم همینطور بشه