واکنش سریع بابا و پشیمانی بعدش !

سلام دختر گلم

بعضی وقتها از بعضی کارها خیلی عصبانی میشوم و واکنش نشان میدهم و بعدش هم پشیمان میشوم مثل امشب که داشتم ایمیلهایی که باقی مانده بود را نگاه میکردم که دیدم یک نامه آمده به این مضمون:

"همکار محترم ،جناب آقای .....، با سلام

پیرو ثبت نام شما جهت بازدید از جشنواره فرهنگی و هنری و نیز بازدید از شرکت به اطلاع میرساند ثبت نام شما به تعداد 3  نفر قطعی شده است. لطفا خانواده گرامی‌تان را مطلع فرمایید، راس ساعت 09:00 روز جمعه 9 اسفند در سالن آمفی تئاتر البرز شرکت واقع در ساختمان البرز حضور داشته باشند.

با توجه به اینکه بازدید بصورت گروهی برنامه ریزی شده است لطفا راس ساعت ذکر شده حضور بهم رسانید. همچنین ضمن عذر خواهی از شما و خانواده گرامی در صورتیکه بعد از ساعت ذکر شده مراجعه فرمایید امکان بازدید را نخواهید داشت."

ماجرای این بازدید و نمایشگاه هم این است که به رسم سال گذشته یک برنامه "جشنواره هنری خانواده ها" برنامه ریزی شد و از همکاران خواستند که هرکس خودش یا اعضای خانواده اش کار هنری دارند بیاورند تا با آنها نمایشگاهی ترتیب داده شود و خانواده ها بیایند و بازدید کنند . سال قبل نقاشی تو برنده شده بود و هدیه گرفته بودی، امسال هم یک نقاشی کشیدی و شرکت کردیم.

خلاصه به مامانت که موضوع را گفتم ، اولین صحبتش این بودکه :"ساعت 9؟ چند باید راه بیفتیم؟"

با خودم فکر کردم یعنی چه فکری کرده اند که اینطور با تهدید نامه زده اند که اگر دیر کنید امکان بازدید نیست؟ همان موقع نامه ای نوشتم و اعتراض کردم که اتفاقی فرد مسئولش هم پای کامپیوتر بود پاسخ داد که حاصلش این نامه ها شد:

 • باسلام

  به این میگن : بازدید با اعمال شاقه! کسی اگر نداند فکر میکند داریم از نمایشگاه دستاوردهای نوین هسته ای و لیزری نیروهای مسلح بازدید میکنیم  نه نمایشگاهی از کارهای دستی بچه های خودمان!

  آخر صبح جمعه ای ساعت چند باید بلند شویم و با خانواده صبحانه بخوریم و از تهران راه بیفتیم که 9 صبح کرج باشیم؟

  بعید میدانم بازدید از موزه لوور هم تا این حد مقررات داشته باشد!

  ضمنا الزام به گروهی بودن بازدید دیگر چه رسمی است؟ شاید اگر کسی میخواست از سالنهای تولید بازدید کند این همه سخت گیری به خاطر مسائل ایمنی توجیه داشت اما بازدید از نمایشگاه هنری هم مثل همان است؟

  اگر برگزار نمیکردید یا از ابتدا اعلام میکردید که شرایط بازدید چیست خیلی بهتر بود الان به دخترم قول داده ایم و با این برنامه ریزی بسیار سیستماتیک شما ، روز تعطیلی که فکر میکردیم خوش میگذرد خراب میشود ولی از ابتدا اگر میدانستیم که اینجوری است، نه شرکت میکردیم و نه قولی به او میدادیم که الان بخواهیم انجامش ندهیم.

  حکایت گاو نه من شیر است ، آنهمه برنامه ریزی و فرم پر کردن و ... نتیجه اش شده کاری که ....واقعا دست شما درد نکند!

 • جواب به نامه بابا:

  با سلام واحترام

  اگر مایل هستید می توانید در گروه بعد از ظهر ثبت نام فرمایید. در اطلاعیه قبلی هم به این موضوع اشاره شده است که همزمان با برگزاری جشنواره هنری برنامه بازدید خانواده‌ها نیز برنامه‌ریزی شده است. بنابراین طبق تایید خودتان هم لازم است بازدید بصورت گروهی انجام شود.

  ضمن اینکه این برنامه ریزی بازدید توسط گروهی از همکاران از مدیریت‌های خدمات عمومی، روابط عمومی، امورکارکنان، رفاهی و انتظامات بررسی و این نتیجه حاصل شده است.

 • نامه بعدی بابا:
  باسلام
  بازدید از شرکت قبلا هم بوده و به این صورت نبوده است که همه با هم و اجباری باشد! اینکه "برنامه بازدید خانواده ها از شرکت برنامه ریزی شده است" معنی اش این نیست که همه مجبورند ساعت 9 صبح حضور داشته باشند والا ... حتی برای بازدید هم اگر میخواهید گروهی بازدید کنید کافی بود که مثلا هر یک ربع تعداد نفراتی که رسیده بودند در گروهی شروع به بازدید کنند نه اینکه بخواهید همه را فقط در یک گروه برای بازدید ببرید. اگر هم مشکل تعداد نفرات داشتید از بین خود افرادی که با خانواده می آیند به اندازه کافی میتوانستید افراد راهنما انتخاب کنید و ... متاسفانه تیم تصمیم گیری کننده به این موضوع بدیهی و ساده که برای رسیدن ساعت 9 صبح به شرکت ، خانواده ها باید ساعت چند صبح بیدار شوند و راه بیفتند، فکر نکرده است یا برایش مهم نبوده که واقعا جای تعجب دارد.نظم و ترتیب یا مسائل ایمنی خانواده ها نباید طوری باشد که برنامه را تغییر ماهیت بدهد و باعث زحمتشان بشود.
  ضمنا اینکه این تصمیم تیمی گرفته شده است و نه فردی، وجاهت بیشتری برایش نمی اورد و حتی مشکلش را بیشتر میکند که (نه یک فرد) بلکه تیمی از نفرات نشسته اند و اینطور برنامه ریزی کرده اند که یک برنامه را که قرار بوده باعث شادی و خوشحالی خانواده ها باشد ، به ضد خودش تبدیل شده است. لطفا به همکارانی که این تصمیم را گرفته اید حتما سلام مخصوص و تشکر بنده را برسانید.متاسفانه من این تیم را نمیشناسم تا مستقیم تشکر کنم لطفا شما زحمت بکشید.
  باتشکر مجدد
 • پاسخ به نامه بابا:

  با سلام و احترام

  از اینکه نوشتم بصورت گروهی تصمیم گیری شده است قصد نداشتم مسئولیت را بر عهده تیم بگذارم. همه همکاران این مسئله را قبول داشتند.

  ضمن اینکه در تمام بازدیدهای سالهای قبل هم خانواده‌ها بصورت گروهی وارد کارخانه می‌شدند، بازدید می‌نمودند و گروهی هم از کارخانه خارج میشدند.

  به هر حال از دیدنتان خوشحال خواهیم شد.

 • نامه مجدد بابا:
  باسلام
  ما که به پرنیان قول داده ایم و مجبوریم شرکت کنیم والا حسابمان با کرام الکاتبین است ولی امیدوارم در آینده فرصتی باشد که بتوانیم زحمات همکاران را جبران کنیم.
  لطفا بفرمایید اگر نخواهیم از شرکت بازدید کنیم هم باز باید ساعت 9 صبح حضور داشته باشیم؟

و هنوز پاسخی نیامده است اما خواب از سرم پریده ! تازه باید برم و دوش هم بگیرم!

امیدوارم برنامه جمعه مان خراب نشود، قرار است ظهرش برویم دنبال مینو خانم که از آلمان آمده و به اتفاق برویم خانمه باباجون اینها و عصر هم ببریم برسانیمش و بعد بیاییم خانه . از آن روزهاست که حتما مامانت خیلی خسته میشود و با این وضعیتی که دارد خیلی سختش خواهد شد.

امیدوارم این بدبینی من درست از آب در نیاید.

بابا

------------------------------------------------------------

پی نوشت : الان که دوباره نامه ها و واکنش خودم را میبینم به نظرم زیاد و بی جهت واکنش نشان داده ام ، درست است که تصمیم شان به نظرم غلط بوده ولی نیاز نبوده که به این صورت تند و سریع نامه بزنم و اعتراض کنم و تصمیم گیری شان را زیر سوال ببرم. آنها هم مثل هر کس دیگری نشسته اند و کاری را که صلاح میدانسته اند انجام داده اند و قصد و غرضی نداشته اند و درست نبوده که من به این صورت نامه بزنم و باعث ناراحتی ایشان و دلخوریشان بشوم. میتوانستم خیلی دوستانه تر اعتراض کنم، مگر چه ارزشی داشت؟ به نظرم خیلی تند نوشته ام و احتمالا روابطمان با این افراد و مدیرانشان تا مدتی خراب باشد. اصلا ارزش اش را نداشت.

/ 0 نظر / 4 بازدید