اگر کسی برای نفهمیدن چیزی حقوق می‌گیرد ....

سلام دختر گلم

 

امروز در روزنامه دنیای اقتصاد مطلبی دیدم که خیلی خوشم آمد. مطلب اینطور شروع میشود: پتون سینکلر زمانی نوشت: «اگر کسی برای نفهمیدن چیزی حقوق می‌گیرد، دشوار است که او را به فهم آن واداریم.»

من "پتون سینکلر" را نمیشناسم ولی حرف جالبی زده است، مطلب هم مطلب جالبی است، و امشب میخواهم راجع به آن برایت بنویسم، شاید وقتی بزرگ شدی تو هم مدیر و سرپرست بودی و این مطلب به دردت خورد.

قسمتهای جالب و نتیجه گیری این مقاله را اینجا برایت نقل میکنم:

"... تصور کنید که برای یک شام مخصوص به خانه دوستتان دعوت شده‌اید. او هفته‌ها زمان صرف برنامه‌ریزی برای تدارک غذا کرده و تمام آن روز مشغول آشپزی بوده است. شما پس از صرف شام از او تشکر می‌کنید و از او می‌پرسید چقدر باید بپردازید؟ او چه واکنشی نشان خواهد داد؟ پیشنهاد پول، تجربه یک تعامل اجتماعی را که بر مبنای رابطه‌ای طولانی مدت به وجود آمده، به یک معامله بازاری که بر مبنای رابطه‌ای مالی، سطحی و کوتاه مدت پدید آمده، تقلیل می‌دهد. اما اگر در آن میهمانی هدیه‌ای برای دوستتان می‌بردید، او احتمالا آن را با بزرگواری می‌پذیرفت. پیشنهاد یک هدیه به جای پرداخت وجه نشان می‌دهد که هنجارهای اجتماعی موثرند، نه هنجارهای بازار.
مثال دیگر، مهد کودکی است که به جای تشویق والدین به وقت شناسی، تصمیم گرفت برای اوقاتی که آنها فرزندانشان را دیر به مهد می‌آوردند، جریمه‌ای 3 دلاری در نظر بگیرد. این عمل تاثیر معکوسی داشت. تعداد کسانی که دیر می‌رسیدند به سرعت افزایش یافت. چرا؟ پیش از آنکه جریمه‌ای اعمال شود، یک قرارداد اجتماعی بین والدین و کارکنان مهد وجود داشت. بنابراین والدین به شدت تلاش می‌کردند که سر وقت باشند و در غیراین‌صورت، احساس گناه می‌کردند. این مرکز با اعمال جریمه نقدی، سهوا هنجارهای بازار را جایگزین هنجارهای اجتماعی کرد. با رها شدن از حس گناه، انتخاب اغلب والدین این بود که دیر بیایند و جریمه را پرداخت کنند.
.... انجمن بازنشستگان آمریکا از چند وکیل پرسیده که آیا حاضرند در ازای دریافت مبلغ بسیار کمی (در حدود ساعتی 30 دلار) به بازنشستگان نیازمند خدمات ارائه کنند؟ وکلا از این کار خودداری کردند. سپس انجمن از آنها پرسید که آیا مایلند این خدمات را رایگان عرضه کنند؟ این بار، اکثر آنها موافقت کردند. وقتی برای این کار پاداشی در نظر گرفته شد، وکلا با در نظر گرفتن هنجارهای موجود در بازار دریافتند که این پیشنهاد دارای نقص و کمبود است (مبلغ پیشنهادی کم است). اما هنگامی که پاداشی برای این کار تعیین نشد، آنها با ملاک قرار دادن هنجارهای اجتماعی خواستند که وقت خود را در اختیار بازنشستگان قرار دهند."

در این مقاله استدلال میکند که استفاده از قراردادهای اجتماعی در محیط کار بهتر از پرداخت پول نقد ، میتواند باعث انگیزش پرسنل و ارتباط بهتر با ایشان شود و مثالهایی از استفاده مدیران شرکتهای بزرگ هم میزند:

"... جان استامف، مدیرعامل شرکت ولز فارگو، در اولین سالگرد طرح تحولی خود، برای تمام کارکنانی که درگیر این طرح بودند، یک یادداشت تشکر شخصی فرستاد. ایندرا نویی، مدیر عامل کارخانه پپسی، کاری فراتر انجام داد و برای همسران تیم اصلی خود نیز نامه‌های تشکر دست نویس فرستاد.
بعضی از مدیران ممکن است این اقدامات را حرکات و ژست‌هایی نمادین بدانند که در بهترین حالت تاثیر محدودی دارند و به این دلیل آنها را رد کنند. بر اساس مجموعه قابل توجهی از شواهد به دست آمده از علوم اجتماعی، کارکنانی که پاداش دریافت می‌کنند، تمایل دارند متفاوت و متمایز باشند. آنها می‌گویند این عوامل افزایش انگیزه و ارتباط آنها با مدیر و شرکت، به مدت چند ماه ادامه خواهد داشت.
قراردادهای اجتماعی در ساده‌ترین شکل، توسط کارمندان همطراز یا مافوق، به رسمیت شناخته می‌شوند. هنگامی که شرکت فناوری اینفوسیس برای شناسایی عملکردهای استثنایی، جوایزی را در نظر گرفت، از کاندیداها دعوت کرد تا کار خود را به جمعیت انبوهی از مخاطبان که شامل اعضای هیات مدیره و کارکنان از تمام نقاط بود، ارائه دهند. این اقدام نه تنها باعث شد که این افراد مورد توجه مافوقشان قرار بگیرند و در بین همکاران همطرازشان به رسمیت شناخته شوند، بلکه برای اعمال یک الگو و نشان دادن ارزش رفتارهایی مانند همکاری و کار گروهی نیز خوب و مفید بود. نباید فراموش کرد که کلمات می‌توانند قانع‌کننده‌ترین محرک باشند. همان‌طور که سام والتون، بنیانگذار والمارت بیان می‌کند: «هیچ عامل دیگری نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای کلمات بجا، به موقع و صادقانه‌ای شود که برای ستایش یک فرد به کار می‌گیریم. استفاده از این کلمات کاملا رایگان است و ارزش امتحان کردن را دارد.»"

البته این استدلال را خیلی از مدیران قبول ندارند و اجرای آن سخت است ولی فکر میکنم اگر وضعیت شرکت از نظر پرداختهای مالی نرمال باشد، آن وقت این روشها بهتر جواب میدهد ولی در وضعیتی که شرکت از نظر پرداخت حقوق و سایر مزایای مالی در رقابت با سایر شرکتهای مشابه وضعیت خوبی ندارد، این کارها بعید است که جواب مناسبی بدهد.

البته بجر مدیریت، در خانواده هم این موضوع میتواند کاربرد داشته باشد یعنی برداشتی که من از این موضوع برای خانواده دارم این است که هیچ چیز جای صحبت کردن و تعریفهای خانوادگی و اینکه آدم بداند پدر و مادر یا همسر و دیگر اعضای خانواده اش به کارهای او افتخار میکنند، را نمیگیرد و این بزرگترین تشویقی است که یک نفر میتواند دریافت کند.

بابا

/ 1 نظر / 3 بازدید
الهه

مقاله بسیار جالب و مطلب آموزنده ای بود [گل]