کتابهایی که پیشنهاد میکنم.

سلام بچه های گلم

این روزها در تهران نمایشگاه کتاب برقرار است و بازار خرید کتاب ، حسابی گرم است . به همین مناسبت امروز نشستم و کتابهایی که میتوانم به دیگران پیشنهاد کنم که بخوانند را لیست کردم و ضمن ارائه مشخصات کتاب و توضیحاتی که برداشت خودم از کتاب است، سال نشر کتابی که من خریده ام و قیمت آنرا هم نوشته ام تا برای تصمیم گیری استفاده شود.اول یک جدول درست کردم که استفاده از آن راحت تر باشد ولی به دلیل محدودیت فضای وبلاگ ، مناسب نبود و ترجیح دادم که بصورت متن عادی بنویسم.

لیست پیشنهادی من در موضوعات مختلف اینهاست:

تاریخ و سیاست

1- ایران ، برآمدن رضا خان، برافتادن قاجار و نقش انگلیسی ها/نوشته سیروس غنی – ترجمع حسن کامشاد/نشر نیلوفر/ 15500:89 تومان

توضیح: کتابی بی نظیر و کاملا مستند و خواندنی در مورد نقش انگلیسی ها در سرکار آوردن رضا خان که کاملا با آنچه که بین عوام مطرح است ، متفاوت است.کتاب براساس اسناد منتشر شده وزارت خارجه انگلیس نوشته شده است و وضعیت سیاسی ایران و خصوصا ارتباطشان با سفارتخانه های روس و انگلیس در آن مقطع را با نثری شیوا و روان و ساختاری کاملا حرفه ای ، بیان میکند.

2-فلسطینی آواره ، خاطرات ابوایاد: مسئول بخش اطلاعات و امنیت ساف / نوشته اریک رولو- ترجمه حمید نوحی / نشر گام نو / 3000:81 تومان

توضیح: اگر علاقه به تاریخ فلسطین و اتفاقاتی دارید که بیانگر واقعی تاریخچه وضعیت موجود است ، شاید یکی از بهترین کتابهایی است که در ایران منتشر شده است.مسئولیت اطلاعاتی ابوایاد (که بعدها و بعد از مصاحبه اش با نویسنده کتاب توسط اسرائیل ترور شد) باعث شده که او در بطن تصمیم گیریها باشد و ارتباط نزدیکش با یاسرعرفات و اینکه خودش یکی از پایه گذاران اولیه سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) بوده خواننده را از نزدیک با روال اتفاقات و تصمیم گیریهای تاریخ فلسطین آشنا میکند.

مذهب، دین ، اسطوره ، ریشه های ادیان

1- جامعه شناسی تحریفات عاشورا / نوشته سید عبدالحمید ضیایی / نشر هزاره ققنوس / 3700:87 تومان

توضیح : نویسنده در این کتاب با نگاهی درون دینی به تحریفات عاشورا و البته بعضی مفاهیم دینی دیگر پرداخته است . دقت نظر نویسنده و بیان نکاتی که این روزها کسی جرات پرداختن به آنها را ندارد ، کتاب را خواندنی کرده است.

2- دین در ترازوی اخلاق / نوشته قاسم فنایی / نشر موسسه فرهنگی صراط / 3200:84 تومان

توضیح: اگر کسی علاقه به موضوع اخلاق و نسبتش با مفاهیم دینی داشته باشد ، حتما کتاب را مفید و خواندنی می یابد. از دید نویسنده نگاه اخلاقی ، نگاهی است که میتواند دین را ممیزی کند و نسبت به دیدگاه دینی اولویت دارد همین را به خوبی در کتاب توضیح میدهد.

3-تاریخ قرآن / نوشته محمود رامیار/ نشر امیرکبیر / 18500:90 تومان

توضیح : با اینکه کتاب در سالهای قبل از انقلاب چاپ شده است اما هنوز هم شاید بهترین منبع در دسترس عموم باشد که تاریخ قرآن و در واقع تاریخ سالهای حضور پیامبر اسلام را بدون اغراق و تحریف بیان میکند. ضمنا با توضیح نحوه جمع آوری قرآن و نکاتی که برای مسلمانان اولیه مهم بوده یا از آن به سادگی میگذشته اند ، تفاوت دیدگاه حال حاضر با آنچه در ابتدا مسلمانان از قرآن داشتند ، برای خواننده کاملا آشکار میشود.

4-مکتب در فرآیند تکامل / نوشته سید حسین مدرسی طباطبایی – ترجمه هاشم ایزدپناه / نشر کویر / 4200:86 تومان

توضیح: نویسنده در این کتاب سیر تکامل و شکل گیری بسیاری از اعتقادات شیعه بعنوان یک مذهب را توضیح میدهد. تاریخی بودن بسیاری از اعتقاداتی که الان "غیرقابل انتقاد" فرض میشوند، حداقل برداشتی است که خواننده میکند و شخصا نگاه من به تشیع را تغییر داد.

5- معنای متن / نوشته نصر حامد ابوزید – ترجمه مرتضی کریم نیا / نشر طرح نو / 4600 : 82 تومان

توضیح: دکتر ابو زید شاید معروفترین روشنفکر مصری باشد که در این کتاب سعی میکند روش برداشت از قرآن (به مثابه یک متن) را بیان کند. نویسنده و مترجم کار دشواری برای توضیح مطلبی سنگین و عمیق پیش رو داشته اند اما به خوبی از عهده آن برآمده اند. برای افرادی که علاقمند به موضوعاتی نظیر هرمنوتیک هستند ، کتاب منحصر به فردی است.

6-جانشینی پیامبر / نوشته ویلفرد مادلونگ – ترجمه احمد نمایی و ... / انتشارات آستان قدس رضوی / 77

توضیح: این کتاب در سال 77 جایزه بهترین کتاب را از وزارت فرهنگ گرفته است و شاید بهترین تحقیقی است که بصورت بی طرفانه به موضوع خلافت بعد از پیامبر و اتفاقات صدر اسلام پرداخته است خصوصا در دوران حاضر که نگاه بی طرفانه و غیر متعصبانه به آن دوران واقعا نایاب است.

7-رفتار شناسی امام علی در آیینه تاریخ / نوشته ابراهیم بیضون – ترجمه علی اصغر محمدی سیجانی / دفتر نشر فرهنگ اسلامی / 79

توضیح: ابراهیم بیضون از علمای لبنانی است که سعی کرده رفتار امام علی را در دوران پس از پیامبر و خصوصا ارتباطش با خلافای اول تا سوم را بررسی کند. خیلی از تند روهای شیعه ایشان را به خاطر این کتاب تخطئه کرده اند ولی برای کسی که علاقمند به دانستن واقعیت است ، کتاب بی نظیری است

8- قدرت اسطوره / نوشته جوزف کمبل – ترجمه عباس مخبر /نشر مرکز / 2100:80 تومان

توضیح : جوزف کمبل یکی از صاحب نظران موضوع اسطوره های انسانی و ریشه ها و معانی آنها در فرهنگ های مختلف و تاثیرشان در ادیان و اعتقادات امروزی است و کتابش هم بسیار خواندنی.

9- انسان در عصر توحش / نوشته ئولین رید – ترجمه محمود عنایت / انتشارات هاشمی / 11000:87 تومان

توضیح: کتاب حاصل تحقیقی جامع و خواندنی است در جستجوی ریشه های اعتقادی و نحوه شکل گیری اعتقادات مختلف در انسانهای اولیه و مراحل مختلف رشد فرهنگی و فکری انسان . ترجمه مناسب و مطالبی که میتواند بسیاری از تفکرات انسان امروزی را تا شکل گیری اولین فرهنگ ها عقب ببرد، واقعا خواندنی است.

10- شاخه زرین ، پژوهشی در دین و جادو / نوشته جیمز جورج فریزر – ترجمه کاظم فیروزمند / نشر آگاه / 9800:86 تومان

توضیح: این کتاب هم مانند کتاب "انسان در عصر توحش" به ریشه یابی ادیان می پردازد و برای کسی که علاقمند به این حوزه است ، خواندنش هم الزامی است و هم جالب.

مدیریت:

1- مدیر یک دقیقه ای / نوشته کن بلانچار/ کتاب را افراد مختلفی ترجمه کرده اند و چند انتشارات مختلف هم منتشر کرده اند

توضیح : این کتاب، اولین کتابی است که من به مدیران تازه کار ( والبته هر مدیر دیگری) پیشنهاد میکنم . کتابی بسیار روان و خوش ساختار که با بیان داستانی خود ، مفاهیم اولیه مدیریت را آموزش میدهد و شاید یکی از پرطرفدارترین کتابهای مدیریتی در کل دنیا باشد که به زبانهای متعددی ترجمه شده است. دکتر بلانچارد بعد از موفقیت این کتاب ، سری کتابهای "یک دقیقه ای" را منتشر کرده اند که تقریبا همگی یک ساختار مشابه دارند ولی خواندنی و جالب هستند .

2- روش مدیریت ویل دان / نوشته کن بلانچارد – ترجمه غلامحسین لک / نشر رسا /1500:84 تومان

توضیح: این کتاب با همان ساختار داستانی و ساده کن بلانچارد مفهوم تشویق و استفاده از آن در مدیریت را توضیح میدهد و بسیار خواندنی است.

3-بهتر از خوب / جیم کالینز – ترجمه فضل الله امینی / نشر فرا / 5200:84 تومان

توضیح: این کتاب حاصل یک تحقیق 5 ساله روی راز برتری شرکتهای غربی است که با ملاکهایی بسیار سخت گیرانه ، شرکتهایی انتخاب شده و به بررسی ویژگیها و " آنچه که آنها را از سایر شرکتهای مشابه متمایز میکند" پرداخته اند. نحوه تحقیق و یافته های ایشان واقعا جالب و آموزنده است و برای علاقمندان به مدیریت یا مدیران سازمانها واقعا مفید است.

4- مدیران و چالشهای تصمیم گیری / نوشته ماکس اچ بیزرمن – ترجمه علی سرزعیم / نشر گروه صنعتی آریانا / 6800:87 تومان

توضیح: نویسنده که یکی از اساتید معروف دانشگاه هاروارد است در این کتاب خطاهای ذهنی که در هنگام تصمیم گیری پیش می آید را توضیح میدهد و به نظر من برای هر فردی میتواند مفید باشد خصوصا برای مدیران که "تصمیم گیری" یکی از اصلی ترین نقشهایی است که به عهده دارند. من قصد دارم مجددا آنرا امسال بخوانم و هر وقت که فرصت میکنم و یک قسمتش را میخوانم واقعا لذت میبرم.

5-پنجمین فرمان / نوشته پیتر سنگه / ترجمه محمد روشن و حافظ کمال هدایت / نشر سازمان مدیریت صنعتی / 6500:86 تومان

توضیح : "پیتر سنگه" یکی از معروفترین صاحب نظران مدیریت در دنیا است که در این کتاب مفهوم نگرش سیستمی را به خوبی توضیح میدهد . این کتاب در دانشگاه ها برای درس "سیستم داینامیک" تدریس میشود اما نثری روان و قابل درک دارد که خواندنش را متفاوت از خواندن یک کتاب دانشگاهی میکند و جذاب است.

اقتصاد و آموزش مالی :

1- اقتصاد نابهنجاری های پنهان اجتماعی / نوشته استیون لویت و استیون دابنر- ترجمه سعید مشیری / نشر نی / 4500:86 تومان

توضیح: در این کتاب که بصورت داستانی و خیلی شیرین نوشته شده است ، با استفاده از مفاهیم و مدلهای اقتصادی ، وضعیت گروه های فساد و تبهکار یا سایر نابهنجاری های اجتماعی را توضیح داده است و تقریبا همه مطالبش حاصل تحقیقات میدانی و اطلاعات واقعی از وضعیت این نابهنجاریها در غرب و آمریکا است .

2- مدل سازی مالی با اکسل / نوشته وین وینسون – ترجمه محمد حسن مهدوی / انتشارات آیلار / 10000:88 تومان

توضیح: اگر علاقمند به یادگیری اکسل و خصوصا استفاده از این برنامه برای مدل سازیهای مالی ، بررسی وام ها و بهره آنها و سایر کارهای مالی دارید ، یکی از کتابهای مناسب برای این موضوع است خصوصا که همراه با یک سی دی آموزشی است که تمرینهای گفته شده در متن کتاب و حل آنها را ارائه کرده است.

3-عبور از طوفان ، راهنمای کاربردی شرکتهای نو پا / نوشته سید کامران باقری ، مهدی کنعانی ، حواد محبوبی و همکاران / نشر رسا / 5800:88 تومان

توضیح: شرکتهای نوپا و مدیرانشان با چالشهای مختلفی در ابتدای کار مواجهند که این کتاب آگاهی خوبی در مورد هر کدام و آموزشهای اولیه برای برخورد با آنها ارائه میکند ضمن اینکه در انتهای هر بخش ، سازمانهای دولتی و خصوصی و دانشگاهی که میتوانند مورد مراجعه قرار بگیرند را معرفی کرده است.

4-عصر تبلیغات / نوشته آنتونی پرانکانیس و الیوت ارنسون – ترجمه کاووس سید امامی و محمد صادق عباسی / انتشارات سروش /2700:85 تومان

توضیح: به نظرم بهترین کتابی است که شگردهای تبلیغاتی را شرح میدهد و خواندن آن برای کسی که خودش و خانواده اش مدام در معرض این تبلیغات هستند، هم جالب و آموزنده است و هم انسان را در مقابل تاثیر گرفتن ناخودآگاه از تبلیغات مصون میکند.

روانشناسی :

1-هوش عاطفی / نوشته دانیل گلمن / نشر جیحون / 4900:86 تومان

توضیح: داشتن هوش عاطفی ، شاید مهمترین کلید موفقیت افراد در زندگی است و در این کتاب به خوبی با این موضوع آشنا میشوید و آموزش می بینید که آنرا در خودتان تقویت کنید.

2- روانشناسی اجتماعی / نوشته الیوت ارونسون – ترجمه حسین شکرکن / انتشارات رشد / 6600:86 تومان

توضیح: در بین رشته های مختلف روانشناسی ، "روانشناسی اجتماعی" یکی از کاربردی ترین شاخه های آن است و به نظرم برای هرکس که با دیگران کار میکند، مفید است . این کتاب هرچند یک کتاب مرجع دانشگاهی است اما نثری شیوا و ساختاری جذاب و گیرا دارد که برای خواننده غیر حرفه ای هم کاملا جذاب و آموزنده است.

3-وضعیت آخر / نوشته تامس آ. هریس- ترجمه اسماعیل فصیح / نشر زریاب / 3100:84 تومان

توضیح: در این کتاب نظریه "تحلیل رفتار متقابل" یا همان "کودک ، والد ، بالغ" توضیح داده میشود که برای علاقمندان به مبحث ارتباط با دیگران بسیار مفید و جذاب است.

 

در این لیست کتابهای داستان و رمان که یکی از علاقمندیهای من است وجود ندارد ، علتش این است که من کتابهایی را آوردم که الان در کتابخانه ام هستند ولی رمان خوانی من مربوط است به زمانی که دانشجو بودم و همه را از کتابخانه ها قرض میگرفتم (بی پولی زمان دانشجویی بود دیگر) رمانهایی مانند بلندیهای بادگیر، جان شیفته، خرمگس، مصیح بازمصلوب ، نان و شراب ، برادران کارامازوف، قمارباز و ... که اگر کسی علاقه داشته باشد میتواند استفاده کند.

بابا

 

 

/ 0 نظر / 98 بازدید