مدیران " فقط روشنفکر"

سلام دختر گلم

خیلی وقت بود که میخواستم در مورد بعضی مدیران برایت بگویم که خودم اسمشان را گذاشته ام "مدیران فقط روشنفکر" البته منظورم این نیست که مدیران خوبی هستند بلکه برعکس، این دسته از مدیران به نظرم اصلا مدیران خوبی نیستند چون فقط روشنفکرند یعنی خوب حرف میزنند و وقتی پای صحبتشان می نشینی آنقدر مجذوب میشوی که فکر میکنی :"کاش اینها مدیر بودند و این ایده های خوب را اجرا میکردند" ولی در عمل و وقتی این آقایان مدیر میشوند ، کاملا بی توجه به آن ایده های جذابشان عمل میکنند و خیلی هم ضعیف اند.واقعیت این است که روشنفکر بودن در مدیریت کار آسانی است ، کافیست چند کتاب جدید مدیریتی یا فرهنگ سازمانی و ... بخوانی و بتوانی در هر مورد کاری کلی ایده جالب و متناسب با آخرین تئوریهای سازمانی ارائه کنی و همه را شگفت زده کنی از اینهمه اطلاعات و دانش !  اما در عمل ، آن ایده ها با شرایطی که یک مدیر با آن مواجه میشود کاملا متفاوت است و آن وقت است که مشخص میشود تفاوت یک مدیر واقعی با یک مدیر " فقط روشنفکر" از زمین است تا آسمان.

منظورم این نیست که تئوریهای سازمانی که در کتابهای غربی مدیریت آمده است، بدرد ایران نمیخورد کاملا برعکس، معتقدم که خیلی از آموزه های آنها جهانی است و ربطی به ایران و تفاوتهای فرهنگی با غرب و این جور صطلاحات دهن پرکن ، ندارد و ما هم میتوانیم از آنها استفاده کنیم اما درک اصل مطلب و پیدا کردن راهی برای اجرای آن ایده ها یا استفاده از آن تئوریها در فرهنگ کاری هر شرکت ( که یک خرده فرهنگ از فرهنگ کلی جامعه است) کار بسیار سختی است که مدیران " فقط روشنفکر" از عهده آن بر نمی آیند.

بگذار برایت مثالی بزنم:

مدیر ارشدی داریم که الان مدیرعامل یک شرکت دیگر شده است و در جلسات آنقدر ایده های زیبا و کاربردی مطرح میکرد (و میکند) که آدم آرزو میکند کاش در سازمان او میتوانست کارمند باشد اما این آقا حداقلهای مدیریت در مورد تقسیم کار و اختیارات یا بازخورد به پرسنل و ... را رعایت نمیکند و رفتارش در تولید که ضرب المثل شده است و باعث خنده، بنده خدا خودش هم تحت فشار زیادی است و از نظر جسمی واقعا حالش خوب نیست طوری که در جلسات بعضا نگران سکته کردنش میشویم !

یا یک مدیر دیگر که خودش ارزش زیادی به "دادن اطلاعات مورد نیاز پرسنل به ایشان" میگذارد و یادم هست که ارزیابی اش از یکی از مدیران سازمان که انصافا آدم ضعیفی بود، فقط به خاطر اینکه هر ایمیلی که به آن مدیر میرسید برای همه (به قول خودم: اقصا نقاط عالم امکان) فوروارد میکرد، این بود که آن مدیر واقعا یک مدیر قوی بود ولی خودش هیچ اطلاعاتی به زیردستانش نمیدهد و اصلا حواسش نیست که پرسنلش چقدر از اینکار او ناراحتند.

خلاصه که تا دلت بخواهد از این مدیرهای روشنفکر داریم و الان که دارم این نامه را تمام میکنم ، فکر میکنم نکند منهم از همین دسته باشم؟ خدا بخیر کند.

نمیدانم، امیدوارم اینطور نباشد و تو هم اگر بعدها مدیر شدی، اینجور نباشی.

بابا

/ 1 نظر / 2 بازدید
3010

چقد قشنگه که برای دخترتون مینویسید امیدوارم ما ازین مدیرا نباشیم! من واسه همسرم تو وبلاگمون تولد گرفتم اگه دوست داشتید تشریف بیارید و بهش تبریک بگید میدونم خیلی خیلی خوشحال میشه ممنون