همکار جدید با "بینش".

سلام دختر گلم

این روزها همکار جدید در قسمت منابع انسانی شرکت داریم که قبلا برای سالها در ساپکو کار میکرده و به نظر آدم باتجربه و مناسبی است.از اسمش پیداست که "بینش" زیادی دارد! جای همان مدیری آمده که قبلا برایت یگفته ام که معاون منابع انسانی با او مشکل پیدا کرده بود. امیدوارم بتواند وضعیت نابسامان کارهای منابع انسانی را سروسامانی بدهد و امیدوارم موفق باشد هم برای خودش و هم برای شرکت و هم برای نیروهای شرکت مهم است که فردی در جایگاه ایشان بتواند موفق باشد و کارهایش را به خوبی انجام بدهد.

بعضی شغلها هست که تاثیرشان خیلی فراتر از حوزه مستقیم کاری فرد است و مدیر منابع انسانی چنین جایگاهی است هرچند در سالهای گذشته نوع روابطی که معاون منابع انسانی با سایر مدیران و معاونین برقرار کرده است ، رابطه مناسبی نیست و بعید است که به این زودیها تغییری کند اما شاید حضور فردی که سردوگرم تصمیمات منابع انسانی را چشیده و میتواند بدون هیجانات معمول مدیران جوان و بی تجربه ، تصمیم گیری کند، باعث آرامش بیشتر و پخته تر شدن تصمیمات منابع انسانی شرکت کمک کند و این ذهنیت را که ایشان خودشان را با نیروهای تحقیق و توسعه اشتباه گرفته اند را کمی اصلاح کند.

البته به نظرم بیشترین مشکل در منابع انسانی شرکت نوع روابطی است که معاون آنجا با سایرین برقرار کرده است و اکثر معاونین و مدیران را به چشم انسانهایی سنتی که نسبتی با مفاهیم مترقی منابع انسانی جدید ندارند ، تعریف کرده و همین باعث شده که برای پیش برد اهداف مترقی خودش بجای تلاش برای درک مشکلاتی که دیگران میگویند و نزدیک کردن دیدگاه خودش با دیگران، به لابی گری گسترده با بعضی مدیران و معاونین تاثیر گذار روی آورده است و هرجا که لازم است طوری برای مدیرعامل تصمیم سازی میکند که دیگران در مقابل کار انجام شده قرار میگیرند و چاره ای جز همراهی ندارند چون خودش را پشت مدیرعامل قایم میکند تا اگر کسی انتقادی میکند به مدیرعامل بخورد.

آخرین تصمیمش که به این صورت عمل کرده است موضوع محاسبات حقوق امسال است که بدون هماهنگی با سایرین و بعد از اینکه نتوانست در یک جلسه با مدیران واحدها، طرحش را به نتیجه برساند، بصورت علی الحساب ، محاسبات حقوق را برهمان اساس که میخواسته انجام داده است و الان که اعتراض میکنیم چون چند ماه پرداخت شده است عملا چاره ای جز ادامه دادن این تصمیم نمی ماند. تصمیمی که تمام روالهای قبلی که داشتیم را بر هم زده است و عملا یک گسست اساسی بین حقوق قبلی و جدید افراد ایجاد میکند و من تقریبا مطمئنم که سال آینده روال دیگری خواهیم داشت چون این روال جدید هیچ منطقی ندارد جز راحتی منابع انسانی در پاسخ گویی به پرسنل که یک پاسخ جدید و دست به نقد دارند:"نظر مدیرتان این بود" فکرش را بکنید که هر ماه در شرکت ما چیزی حدود 2 میلیارد تومان حقوق پرداخت میشود و از امسال ناگهان این مبلغ به نظرات فردی مدیران و معاونین بستگی پیدا کرده است و افزایش حقوقهای کاملا متفاوت و بی ربط به سابقه کاری افراد را خواهیم داشت.

نمیدانم شاید زیادی بد بینم ولی از اینکه به اسم کارهای مترقی و نو آورانه ، اینطور دارد به سیستم کاری شرکت گند میخورد ناراحتم . متاسفانه بی تجربگی و هیجانی برخورد کردن با مسائل در بین مدیران منابع انسانی و مشکلات و میل به تغییر بسیار زیاد که در معاون منابع انسانی وجود دارد ، وضعیت را هر روز بدتر و بدتر میکند و مدیران بیشتری را از پشتیبانی تصمیم هایی که میگیرند، باز میدارد . خودشان می مانند و خودشان و گسست بیشتری که پرسنل و مدیران میانی با سیستم کاری و مدیریت ارشد شرکت احساس میکنند و تبعاتی که احتمالا خواهد داشت.

خب اینهم تجربه ای است فقط متاسفم که با هزینه زیاد این آقایان دارند تجربه کارهای نکرده شان را انجام میدهند و احتمالا هم بعد از تجربه ای که پیدا میکنند به جای دیگری میروند که از این تجربه گران قیمت ، آنجا استفاده کنند. فکر نمیکنم این آقایان خیلی در شرکت ما بمانند و اگر کار بهتری پیدا کنند حتما میروند اما هزینه اش از جیب شرکت مان میرود و نارضایتی و گرفتاری با پرسنلش برای ما میماند.

امیدوارم قضایا به این بدی هم که من حدس میزنم اتفاق نیفتد.

نمیدانم. نگرانم.

بابا

/ 0 نظر / 2 بازدید