ابوعلی سینایی که نمی شناسیم.

سلام دختر گلم

هفته پیش بالاخره کتاب "ابوعلی سینا" نوشته آقای دکتر  سعید نفیسی را تمام کردم. مدتها بود که میخواستم آنرا بخوانم چون احساس میکردم نسبت به این دانشمند بزرگ باید بیشتر بدانم . تصویری که من از او داشتم همان بود که در سریال "ابوعلی سینا" دیده بودم که نقش او را آقای "امین تارخ" بازی میکرد و یک فرد خیلی ملایم و همه چیز دان و ... بود. اما این کتاب اطلاعات جالب دیگری داشت و ذهنیتی که از ابوعلی سینا داشتم با آنچه که در آن بود کاملا متفاوت بود؛ البته نه کاملا متفاوت چون در گزارشهای رسمی و مصطلح بین مردم همه از هوش و ذکاوت و یا نبوغ او در درمانهای عجیب و غریب و .. یاد میکنند و اینها همه بوده و درست است ولی چیزهایی که معمولا بیان نمیشود و باعث میشود در نبود آنها ، فرض کنیم که او یک فرد خیلی خاص و کامل و ... بوده ، در این کتاب بود و برای همین باعث شد که الان تصویری که از او دارم خیلی بیشتر انسانی باشد و قابل باور.

بعضی از آن چیزها اینهاست:

  • ابوعلی سینا به دین پدرش تابع فرقه اسماعیلیه بوده است  مثل همه مردم عادی دیگر که معمولا به دین آبا و اجدادی خودشان هستند.نه شیعه 12 امامی که ما الان هستیم.
  • ابوعلی سینا اهل شراب خوردن بوده و اینکار را خیلی دوست داشته چون برای سلامتی خودش مفید میدانسته و در کنار نماز خواندن و بجا آوردن آداب دینی، معمولا علاقه داشته که همراه با کارهای علمی خودش  و شب بیداریهایی که داشته، شراب بخورد.
  • اهل تندی و سخت گیری بوده و به همین خاطر زیردستانش از او دل خوشی نداشته اند و حداقل دو بار ریخته اند و خانه اش را غارت کرده اند و او هم فرار کرده است.
  • ابوعلی سینا خیلی اهل جدل و "کل کل" بوده و بعضی وقتها کم می آورده و بعدش میرفته و کلی مطالعه میکرده تا جواب آن کسی را که جلویش کم آورده، بدهد مثلا زبان عربی اش خوب نبوده و 3 سال رفته زبان و ادبیات عربی خوانده تا توانسته حال طرف مقابلش را با نوشتن یک کتاب در باب لغت عربی بگیرد.
  • از زندگی مالی خوب و امکانات و ... خوشش می آمده و به همین خاطر همه اش در دربار پادشاهان ، بوده و به ایشان خدمت میکرده .
  • ...

امیدوارم تو هم علاقه داشته باشی و بروی بزرگان ایرانی را از منابع خوب و تحقیق شده بشناسی و نه صرفا با اطلاعات و گزارشهای رسمی یا عامیانه.

بابا

/ 2 نظر / 3 بازدید
سارا

چقدر جالب ... اصلا اینقدر ادم ها رو سفید و سیاه کرده ان برامون که دیگه نمیتونیم خاکستری ببینیم .... خیلی اطلاعات جالبی بود ... کلا ما تو شخصیت ها مون همه یا فرشته ان یا شیطان ... انسان معمولی نداریم ...شخصیت هایی با خوبی ها و بدی های تمام انسان ها که گاهی کار خوب و درست میکنند و گاهی هم راه غلط و اشتباه میرن ... شخصیت های تاریخی و سیاسی رو هم سفید و سیاه کردن ...اینجور جاهاست که نقش تعیین کننده حقیقت و واقعیت مشخص میشه که بخاطر صلاح و مصلحت حقایق رو نپوشوند... مثل نقش های سریال های تلویزیونی که واقعا خسته کننده شدن ... خودشون میگن کلیشه ای خودشنم دست بر نمیدارن ....

سارا

نکته خوبی اشاره کردین ... دقیقا خودمون هم بدترش میکنیم.