یک احساس گناه مردانه.

واقعیت این است که فکر میکنم این آقایان و البته خیلی از مردهایی که از این احکام سخت گیرانه حمایت میکنند و هر روز هم به آن اضافه میکنند و به نظرشان تمام مشکلات اخلاقی جامعه از نوع پوشش یا آرایش خانمهایی است که آن احکام سخت گیرانه را اجرا نمیکنند ، یک احساس گناه دائمی دارند که نمیتوانند آنرا توجیه کنند و برای اینکه آن احساس گناه دست از سرشان بردارد، سعی میکنند با پوشاندن هرچه بیشتر خانمها و اضافه کردن به احکام دینی و تفسیرهای سخت گیرانه از آنچه که واقعا در اسلام آمده است، (تا حدی که عملا هیچ نشانه انسانی از یک زن قابل دیدن نباشد) خودشان را از دست آن احساس گناه دائمی نجات دهند.

احساس گناهی که میگویم احساس گناهی است از اینکه با دیدن یک خانم و درک زیبایی او پیدا میکنند یعنی وقتی با خانمی مواجه میشوند که احساس میکنند او زیباست بلافاصله احساس میکنند که "گناه کرده اند که فکر میکنند او زیباست" و چون این احساس گناه را کاملا طبیعی میدانند و موجه، بطور کاملا منطقی سعی میکنند عامل آنرا حذف کنند و بنابراین هر روز یک محدودیت جدید برای لباس و آرایش خانمها وضع میکنند تا عملا چشمشان به زیبایی های یک زن نیافتد و آن احساس گناه را نداشته باشند و چون این احساس گناه را از دیدن مردان دیگر ندارند بنابراین محدودیتهای خیلی کمتری هم برای مردها قائل میشوند.

از طرف دیگر این احساس گناه دائمی مردانه، در عمل به 2 صورت تاثیر گذار میشود:

اول: وقتی کسی دائما احساس گناهکار بودن داشت احتمال زیادی دارد که با خودش فکر کند که حالا که تا این حد گناهکار است، دیگر برایش تفاوتی ندارد که گناهانش بیشتر هم بشود (چیزی شبیه به ضرب المثل "آب که از سر گذشت، چه یک وجب ،چه صد وجب")  پس در عمل هم گناهان بیشتری را مرتکب میشود و به این صورت آن فکر، خودش خودش را تایید میکند و واقعا آن فرد بیشتر گناه میکند و در جامعه هم گناه زیاد میشود. (از نظر روانشناسی این موضوع را "پیش گویی کامبخش" میگویند یعنی یک پیش گویی که خودش، زمینه وقوع خودش را فراهم میکند مثل وقتی که ما یک فرد را میبینیم و در همان نگاه اول از او میترسیم که "نکند فرد خشن و غیر منطقی باشد" و بعد بخاطر این ترسمان طوری با او برخورد میکنیم که او کارهای خشونت آمیز انجام میدهد و بعدش هم ما میگوییم "درست حدس زدم که او فرد خشنی است" در حالیکه اگر از ابتدا فرض نمیکردیم که او خشن و غیر منطقی است و با او معمولی برخورد میکردیم احتمال داشت که او هم برخورد دیگری انجام دهد.)

دوم: کسی که این احساس گناه را دارد و از طرفی خودش را هم در این احساس گناه داشتن، مسئول نمیداند خیلی زود به این نتیجه میرسد که کسی که او را به این گناه انداخته است، از روی عمد و قصد اینکار را کرده و بنابراین هم مقصر است و هم خودش تمایل به گناه دارد و بنابراین او (مرد) حق دارد نسبت به فرد مقابلش (زن) هر طور که میخواهد فکر و یا حتی عمل کند.

البته فکر میکنم این احساس گناه در خانمها هم هست و آنها هم در برخوردهایی که با مردها دارند همین احساس گناه را دارند و آنرا به حساب خودشان میگذارند و به نوع دیگری شامل همین موضوع هستند.

امیدوارم منظورم را درست توضیح داده باشم.

واقعیتش وقتی وضعیت نابسامان اخلاقی جامعه را میبینم، نمیدانم روش درست تربیتی که باید من و سایر پدر و مادرها رعایت کنیم چیست که تو و سایر فرزندانمان هم مصون باشید از آفتهای آن و هم خودتان دامن نزنید به این اوضاع نابسامان و بدترش نکنید اما میدانم که اگر مردها و زنهای ما این احساس گناهکار بودن دائمی را از برخوردهایی که بینشان پیش می اید نداشتند، خیلی راحت تر و با آسیب کمتر به یکدیگر، میتوانستند برخورد کنند و از نظر اخلاقی هم جامعه بهتری داشتیم.

جامعه ای که در آن همه خودشان را گناهکار میدانند، میشود مثل یک زندان که فقط گناهکاران در آنجا زندگی میکنند و برای اینکه آدمهایش به خودشان و دیگران آسیب نزنند، نیاز به زندان بان و پلیس و قوانین سفت و سخت دارد تا بتواند دوام داشته باشد و فکر اینکه تو و بچه های دیگر در چنین جامعه ای بزرگ شوید برای من و سایر پدر و مادرها خیلی سخت است.

به امید روزهای بهتر

بابا

/ 4 نظر / 9 بازدید
پریا(عقیق)

بی اطلاعی برادر! زمینه مطالعاتت رو تغییر بده. اطلاعات روانشناسیت خوبه اما اطلاعات انسان شناسی و اطلاعات مذهبیت کمه آیا اصلا یادت هست چه زمانی مجاز به توسل به عقل یا همون رسول باطنی هستی؟ خدارو شکر لا اکراه فی الدین .... قد تبین رشد من الغی ! در هیچ کدوم از منابع چه عزیزان اهل سنت چه شیعه اثری از تعریف کسی از زیبایی فاطمه نیست ! در حالی که عایشه میگه محمد زیبا بود و فاطمه بسیار شبیه محمد. تا حالا بعضی حرفاتون رو میخوندم دلم میگرفت ولی به خودم اجازه حرف زدن نمیدادم چون شما هرجور عشقتون بکشه میتونین با پرنیان حرف بزنین و بهش تذکر بدین.اما امروز بدجوری جا خوردم. واقعا قبلا قرآن زیاد میخوندین؟

پریا(عقیق)

سلام در واقع میل خودتونه و شما صاحب اختیار وبلاگ خودتون هستین. اما اون نظر چون مخاطبم به طور جدی خود شما بودین فکر کنم یکم تند و بی لطف نوشته شده. و من دوست دارم نظرهای ثبت شده من برای پرنیان باشه با همه محبتم.حتی دوست دارم حذفش کنین که بعدها پرنیان نبینه. و اما نگفتن من به دلیل این نبود که بخوام بی مهری کنم یا اینکه از بالا به حرفای پدرانه و مهربانانه شما نگاه کنم. احتیاطی بود که به خاطر تسلط کامل نداشتن به قضیه به خرج دادم. در خیلی زیاد از مسائل در مرحله یاد گرفتنم و اظهار نظر کردنم حماقته. ولی مسئله حجاب برای من خیلی خیلی مهمه و چون راجع بهش تا حدودی زیااااااد میدونم برای دفاع از حجاب حاضرم کم رویی رو کنار بذارم و تا مرز امر به معروف و نهی از منکر علنی و اشکار هم پیش برم.البته با حفظ مراتب جهت حفظ احترام افراد که صریحا در احکام اومده.چیزی که اینروزا اصلا رعایت نمیشه و عامل نفرت همسن و سالام شده.

پریا(عقیق)

خب پیشنهادم برای تعالی تفکرات پرنیان مصداق جمله قشنگ امیرالمونین علی هست که بجای ماهی ماهیگیری رو بهش یاد بدین.که خب البته تا حدودی دارین همین کارو میکنین. من هم اگه یه روز مادر بشم بچه هامو برای فهمیدن حقیقت تشویق و وسوسه میکنم.از کنجکاوی نمی ترسونمشون.پدرم اینکارو کرد.دورش بگردم ترس از دست دادن مارو داشت. ترسی که توی وجود خیلی از نسل اولی های باقی مونده از انقلاب و جنگ هست.بهش حق میدم.ولی خب باعث شد خیلی دیر به جنبش و جوشش بیفتم.خب تفاوت سن من و شما خیلی زیاد که نیست.

پریا(عقیق)

مطلب شما یکم حس احکام ستیزی رو ممکنه در پرنیان بوجود بیاره و نگاهشو تعصب دار کنه. حتی اگر نمیخواین بهش یاد بدین که به احکام رغبت داشته باشه یادش بدین که بی طرفانه همشو واکاوی کنه. تطبیق دادن با ایات قرآن یکی از جالب ترین سرگرمی های ادم میتونه باشه.در خلالش خیلی چیزا، خیلی مسائل برای ادم روشن میشه.اونجاس که خود پرنیان باید بفهمه چی و کجا از روی غرض به احکام اضافه شده.اینطوری که لقمه رو بذاریم دهنش تر و خشک احکام رو با هم توی ذهنش میسوزونه.زحمت فهمیدن هم براش بی مورده.دعا میکنم خدا نعمت لذت فهمیدن رو نصیب پرنیان کنه. خیلیا ازش محرومن.منم فقط یه ذره تجربه کردم.