دانش آموز، گروگان مدارس غیر انتفاعی .

سلام دختر گلم

دیروز که با دادن جریمه به اندازه 50% شهریه توانستیم تو را از مدرسه قبلیت و زیر دست آن معلم نامتعادل بیرون بکشیم ، نکته ای در مورد مدارس غیر انتفاعی و قوانین مربوطه شان فهمیده ام که به نظرم همه پدر و مادرهایی که فرزندشان را در این مدارس میگذارند باید بدانند: در برگه ثبت نام مدرسه که مامانت امضا کرده بود و دیروز اصلش را هم در کتاب قوانین و بخشنامه های آموزش و پرورش دیدیم:

"طبق مصوبه 327 مورخ 79/11/26 شورای نظارت مرکزی چنانچه دانش آموز پس از ثبت نام، قبل از شروع سال تحصیلی واحد آموزشی منصرف شود معادل 5% شهریه، قبل از امتحانات نوبت اول 50% و بعد از امتحانات نوبت اول 100% شهریه را باید پرداخت کند"

و اینجا اصلا فرقی نمیکند که تصمیم به انتقال دانش آموز به علت ضعف سیستم آموزشی مدرسه یا اخلاق و رفتار نامناسب معلم بوده است یا هر چیز دیگری.

در واقع اگر مانند موردی که در مورد تو بود، پدر و مادری به سیستم مدیریت یا رفتارهای زننده معلم اعتراض داشته باشند، هیچ کاری نمیتوانند انجام دهند جز اینکه به مدیریت همان جا اعتراض کنند و بپذیرند که :

مدیریت مدرسه ، خودش ، میخواهد و میتواند مشکل را حل کند و اگر والدین دانش آموز معتقد باشند که مدیریت مدرسه نمیخواهد یا نمیتواند مشکل را حل کند ( یا اصلا از نحوه مدیریت مدرسه راضی نباشند مثل اینکه در همین مدرسه یکی از کلاسها تا دیروز هنوز برنامه درسی نداشت) هیچ راهی برای خلاصی از آن مدرسه و مدیر نیست مگر پرداخت جریمه ای معادل 50% شهریه ثابت مدرسه !! و این یعنی دانش آموز گروگان این مدرسه است .

از طرفی با راه اندازی یک پورتال اینترنتی که هر دانش آموز در یک مدرسه مشخص ثبت نام میشود ، کسی امکان این را ندارد که بدون پرداخت پول و کسب رضایت از مدرسه قبلی (که اسم دانش آموز را از لیست خودش حذف کند) فرزندش را به مدرسه دیگری ببرد،  یا باید جریمه بدهد و یا بسوزد و بسازد!

من این موضوع را میخواهم در نامه شکایت از مدرسه تان به رییس منطقه هم بنویسم و البته خیلی امیدی به اینکه با اینکار پولمان را برگردانند، ندارم اما شاید همین اعتراضها باعث شود که این قانون بی منطق برداشته شود ، بله من هم میدانم که نباید دست والدین و دانش آموز باز باشد که بصورت دلبخواهی و با بهانه های بیمورد دنبال جابجایی باشند چون در این صورت سیستم کاری مدارس مختل میشود و نمیتوانند برای کارشان برنامه ریزی کنند اما اینکه با این قانون ، والدین مجبور باشند هر رفتار خلافی را تحمل کنند و شکایت مدیر بیکفایت یا معلم نامتعادل را به خودشان ببرند و منتظر باشند و اعتماد کنند که مشکل را حل کنند،  واقعا غیر منطقی است.

امیدوارم همه پدر و مادرهایی که بچه شان را در مدارس غیر انتفاعی ثبت نام میکنند، این موضوع را در نظر بگیرند؛ هرچند حتی با دانستن این موضوع هم کاری نمیشود کرد!

بابا

/ 5 نظر / 7 بازدید
امیرحسین

این سیستم به شدت شبیه سیستم این بنگاه های املاک هست که معامله خونه ها رو ثبت می کنن تا کسی نتونه سوءاستفاده کنه! عجب بساطی شده! [اوه] "هزار بار من این نکته کرده ام تحقیق" که: کشور ما بی قانون ترین جای دنیاست، تا وقتی که گیر قانون نیفتاده باشی. بعد از به تله افتادن، از شورای امنیت سازمان ملل متحد هم قانونمدارتر خواهیم بود. درباره شما، در عمل با شکایت از مدیر و معلم و مدرسه کاری از پیش نمی برید (که اگر بخواید ببرید، باید از کار و زندگیتون واسه چند روز (خوشبینانه!) بگذرید و آخرش هم معلوم نیست که اتفاقی بیفته یا نه که من می گم نخواهد افتاد چون جناب مدیر اولین بارش نیست که با چنین موردی مواجه می شه و حتما یه حربه ای در آستینش داره)، اما اونها به استناد "قانون" ی که خودتون هم با امضا کردن پذیرفتینش، به سهولت شما رو ملزم به انجام کاری می کنن که عادلانه نیست. [خنثی] مصوبه 327! [قهقهه] سال اول دبیرستان، به خاطر ارتودنسی دندونام ناچار بودم ماهی یه بار برم دندونپزشک که فقط صبح ها وقت می داد ...

امیرحسین

... من واقعا اذیت و آزاری تو مدرسه نداشتم و همیشه هم جزو سه نفر اول دوره تو آزمونا بودم، اما معلم راهنما سر این شیش هفت بار غیبت چند ساعته من (مثلا دو زنگ درسی، چون 7:30 وقت می گرفتم و 9:30 یا 10 میرسیدم مدرسه)، نامه نوشت واسه پدر و مادر من که بیان مدرسه! به مادرم گفته بود که پسرتون رو از این مدرسه ببرید بهتره، ما نمی تونیم چنین غیبت هایی رو تحمل کنیم، نظم مدرسمون رو به هم میریزه. اوج این داستان هم وقتی اتفاق افتاد که دفعه دیگه که رفتم دکتر، بعدش سر زنگ ایشون با برگه تاخیر وارد کلاس شدم و داشتن تکلیف ها رو چک می کردن و منم دفترم رو که کامل بود دادم بهشون و برافروخته گفتن که زنگ تفریح بیا دفترم. خلاصه که اون سال اول به خیر و خوشی تموم شد. اما بعدا متوجه شدم که یکی از بچه های دوره، تو سال بیشتر از 20 روز غیبت داشت، یه تعدادی غیرموجه، یه تعدادی با برگه های fake مرخصی پزشک و من واقعا مونده بودم که آیا قوانین مدرسه فقط برای اینجانب لازم الاجرا بود که ...

امیرحسین

... می گفت اگه دانش آموز یک ساعت هم غیبت داشت، کل روز رو نباید به مدرسه بیاد، چون اگه مثلا سرما خوردگی داشته باشه ممکنه بقیه هم مبتلا بشن. اون موقع من واقعا دلم نمی خواست که ساعت های درسیم رو از دست بدم و با درد زیاد ناشی از سفت کردن سیم های رو دندونام، خودم رو از فاطمی می رسوندم مدرسه که به بقیه زنگ ها برسم. اما ظاهرا قوانین باید همونطوری که نوشته شده بودن، اجرا می شدن. [خنثی]

سارا

عجب اوضاعیه ... عملا هیچ حقی برای دانش آموز قائل نیستن.

سلام من یک معلم هستم .همه جا آدمهای خوب و بد هستند و مدارس غیردولتی هم از این قاعده مستثنی نیستند.من موقعی که مدیر غیر دولتی بودم هیچ پولی بابت بردن دانش آموز نمیگرفتم.ولی قانون همون چیزی هست که شما میفرمایید.