به بهانه مصاحبه با یک خانم: "کار خانمها در محیطهای صنعتی"

سلام دختر گلم

امروز با همسر یکی از همکاران برای مدیریت در یکی از بخشهای کیفیت مصاحبه کردم، اولین بار بود که برای واحد خودمان با یک خانم مصاحبه میکردم قبلا فقط در کمیته استخدام در مصاحبه نهایی خانمهای زیادی که برای کار در سایر واحدها انتخاب شده بودند، حضور داشتم اما تجربه مصاحبه یک خانم برای واحد خودم ، تجربه تازه ای بود.

در میان صحبت نگرانی اصلیم از اینکه یک خانم نتواند در محیط کارخانه با تکنسینها و سایر مدیران تولید خوب کار کند، را به ایشان گفتم خصوصا با این فورس کاری و تنش زیادی که داریم البته محیط کاری ما واقعا کارگری و خیلی خشن و ... نیست ولی خب به هرحال هیچ خانمی در تولید نداریم که به ایشان گفتم ولی با مثالهایی از سوابق قبلی شان تقریبا مجاب شدم که از عهده کار برمی آیند، نگرانی دیگرم هم این بود که اگر بچه دار شوند، باید حدود 6 ماه مرخصی بگیرند و با عذر خواهی از اینکه در مسائل خانوادگیشان دخالت میکنم اما موضوع را مطرح کردم ولی مانند همسرش که قبلا گفته بود، ایشان هم گفت که حداقل تا 2 سال آینده برنامه ای برای اینکار ندارند و به نظرم آمد که 2 سال برای اینکه واحدشان به یک حالت تعادلی برسد کافی است و خلاصه تا 2 سال دیگر خدا بزرگ است!

در انتها هم ایشان از اینکه من وقت گذاشتم و لااقل بررسی کردم که یک خانم میتواند در این جایگاه قرار بگیرد یا نه ، تشکر کرد ، از لطفشان بود البته ولی کمی دلم سوخت ، فرد بسیار توانایی بود، یکی از مدرکهای بین اللمللی که داشت فقط 5 نفر در ایران داشتند که یکی هم ایشان بود و سابقه خیلی خوبی در مدیریت و حتی اجرای کارها داشت که خیلی به درد ما میخورد ولی از اینکه در دو سالی که به یکی از شرکتهای همکارمان آمده بود، کسی احترامی به سوابق و تجربه اش نگذاشته بود، ناراحت بود. شرکتشان هم یک حالت بلاتکلیفی بدی پیدا کرده که همه نفراتش دنبال رفتن هستند و امیدی به آینده شان ندارند. کمی هم در مورد اینکه این وضعیت تا حدی زیادی تقصیر مدیران خودشان است با ایشان صحبت کردیم.

بگذریم، در صحبتها من هم به ایشان گفتم که دیدگاهم در مورد کار خانمها در محیطهای صنعتی مانند شرکت خودمان ناشی از دو تجربه قبلی ام ، بطور کلی مثبت است هرچند نمیدانم و مطمئن نیستم که بخواهم اولین نفر در تولید باشم که یک خانم را استخدام کنم، آن دو تجربه هم این ها هستند:

اول:در سال پایانی دانشگاه که با چند تا از دوستان تصمیم گرفته بودیم یک شرکت کامپیوتری راه بیاندازیم، دفتری را اجاره کرده بودیم که در واقع اتاقی بود در دفتر تهران شرکت "تاسوکی باف" ، این شرکت در ناحیه تاسوکی در جنوب شرق ایران کارخانه زده است و با اینکه اول فکر میکردیم که به دلیل ارتباط با ژاپن نام تاسوکی را انتخاب کرده اند ولی متوجه شدیم که به خاطر محلی است که کارخانه زده اند و مدیرعامل آن شرکت ، خانمی بود که من اسمشان را فراموش کرده ام اما به نظرم از هر مردی ، "مرد"تر بود خاطراتی داشت از نصب ماشینها یا تعمیراتشان که واقعا برای مردها هم کار سختی بود ولی انجام داده بود و در برخوردهایش هم کاملا روحیه کاری و متمایزش مشخص بود.

دوم: حدود سال  85 برای کاری رفته بودیم به شرکت "ایران ترانسفو" در زنجان. با ورود به سالن تولید ایشان ، من و سایر اعضای تیم کاملا جا خوردیم چون در سالن تولیدشان خانمها داشتند کارهایی انجام میدادند که ما در شرکتهای آلمانی و ایتالیایی که رفته بودیم هم ندیده بودیم چه برسد به شرکتهای ایرانی. خانمها پای ماشینهای تراش و فرز داشتند ماشینکاری میکردند یا با استفاده از جرثقیل سقفی داشتند ورقهای بزرگ فولادی را جابجا میکردند البته من بعدها در اکراین خانمهایی را دیدم که پای ماشینهای تولیدی یا جرثقیل کار میکردند اما در ایران بجز همان مورد، جای دیگری نه دیده ام و نه شنیده ام. (البته این خانم از شرکت "واگن پارس" اطلاع داد که همه تکنسینهای کیفیت تولیدشان خانم بودند و بدون مشکل کار میکردند)

خلاصه که به نظرم کاملا فرد مناسبی آمد ، با توجه به آشنایی قبلی با واحد ما و نفراتمان که در پروژه هایی همکاری داشتند، بعضی از نفرات را میشناخت و حتی به قول خودش "گوش شان را هم پیچانده بود" ، خاطراتی از کارهای اجرایی خودش هم داشت که جالب بود، مثلا میگفت که یکبار سر یک ساختمان ، هر بار که از پرسنل مرد ، کسی را میفرستاده ، با یکی از جوشکارهای ساختمانی دعوا میشده و کار پیش نمیرفته تا اینکه خودش تصمیم میگیرد که برود و ببیند موضوع از چه قرار است. روزی که میرود با اینکه تمام جوشهای آن جوشکار را رد میکند اما هنگام رد شدن از روی یکی از تیر آهنها لیز میخورد و همان جوشکار بدقلق کمکش میکند و این باعث میشود بعدها آن آقای جوشکار بیاید و سر کلاسهای خودش بنشیند و خیلی هم رابطه اش با ایشان خوب شود و حتی میگفته که میخواهد دخترش را بیاورد تا مثل ایشان کار یاد بگیرد و ... یا از جلسات امتحانی تعریف میکرد که همیشه مراقبین آقا با کسانیکه آمده بودند برای امتحان مشکل داشتند ولی وقتی مراقبین خانم بودند همه چیز خیلی ارام بود و به خوبی برگزار میشد.

بعد از مصاحبه رفتم و با آقای مدیر مطرح کردم ، او هم نگران حضور اولین خانم در جمع تولید بود و فکر میکرد شاید تبعاتی داشته باشد که روابط کاری را به هم بزند و ... خیلی موافق نبود و از من خواست روی نفرات دیگری فکر کنم البته دلیل اصلی اش این بود که همسر آن خانم هم در شرکت ما مشغول به کار است و طبق قانونی که داریم، زن و شوهر نمیتوانند با هم استخدام شوند ولی تعداد زیادی زوجهایی داریم که همین جا با هم ازدواج کرده اند و مشکلی هم پیش نیامده است و من از ایشان خواستم که بروند و با مدیرعامل چانه بزنند تا شاید قبول کند ولی معتقد بودند که بعید است که قبول کنند و به همین خاطر میگفتند که به فکر فرد دیگری باشم (خودش البته خیلی راضی نبود) ؛ جالب اینکه فرد دیگری هم که مد نظرم است باز هم در واحدی است که همسر آن خانم، مدیرش است!

هرچند که هنوز هم نگران اجرای چنین تصمیمی هستم چون تجربه قبلیش را ندارم و ضمنا اولین خانمی بود که وارد تولید میشد اما در مجموع نظرم این است که کاش میشد استخدامش کنیم چون واقعا فرد توانایی بود و دقیقا همان بود که ما نیاز داشتیم. حتی میتوانست خیلی از آموزشهایی که مد نظرم است را بدون نیاز به کلاسهای خارج از شرکت، خودش به پرسنل بدهد.

با این وضعیت که خانمهای تحصیل کرده خیلی بیشتر از آقایان هستند و به نظر میرسد حتی از نظر تجربه هم کم کم دارند به آقایان میرسند، نمیدانم تا کی میتوانیم این سیاست را ادامه بدهیم و خانمی را در تولید جذب نکنیم .

در آینده که تو بزرگ میشوی قطعا وضعیت کاری خانمها بهتر از الان خواهد بود اما واقعا برایت امیدوارم که نگرانی آقایان از همکار شدن با خانمها ،  گریبان گیرت نشود و به خاطر زن بودن، از جایگاهی که حقت است، محروم نشوی.

بابا

--------------------------------------------------------

بعد نوشت: بالاخره تصمیم گرفتم که بروم و روی انتخاب آن خانم اصرار کنم، آقای معاون هم حرفم را پذیرفت و قول داد که با مدیرعامل صحبت کند اما مدیر ایشان در صحبتی که داشتم، گفت که نمیتواند اینکار را بکند چون به او نیاز دارد. گذاشته ام که اگر مدیرعامل قبول کرد آن وقت یک صحبت جدی تر با مدیر ایشان داشته باشم تا ببینم قبول میکند یا نه.

/ 1 نظر / 2 بازدید
دینا

امیدوارم وقتی دخترتون بزرگ شد دنیا مون تغییر کنه.ولی خوش بحال پرنیان