مشکل اقتصاد ایران در مصاحبه آقای روحانی: فقط واردات!

سلام دختر گلم

امشب رییس جمهور تازه برگزیده، آقای دکتر روحانی، صحبت میکرد و من هم گوش دادم. برایم جالب بود که همه مواردی که بعنوان نمونه در مصاحبه اش ذکر کرد، شامل مشکلات و قوانین مربوط به واردات کالا به کشور بود که میگفت آنها را اصلاح کرده اند و استدلالش هم این بود که "با اصلاح این قوانین تولید کننده راحت تر میتواند مواد اولیه یا ماشین آلات و .. را وارد کند و به این طریق باعث رونق تولید و کم شدن مشکل بیکاری و سایر مشکلات میشویم" و هیچ حرفی از صادرات نزد."

استدلالش بیربط نیست اما این نکته به این خاطر خیلی برایم پررنگ شد که مدتها قبل فرد مطلعی (که خاطرم نیست که بوده) به من گفته بود که:" در ایران به دلیل وجود پول نفت ،که دولت به جامعه تزریق میکند،  همه دنبال واردات هستند تا از این پول استفاده کنند و سود کنند حتی قوانین گمرکی ما در واردات خیلی راحت تر از صادرات است و برای صادرات آنقدر قانون دست و پاگیر داریم که اصلا به دردسرش نمی ارزد ولی واردات خیلی رویه شسته رفته ای دارد."

از صحبتهای امشب آقای دکتر روحانی هم مشخص شد که علیرغم کم شدن فروش نفت و پولی که بابت آن بدست آمده اما هنوز آنقدر هست که عطش وارد کنندگان زیاد باشد و اولین اقدامات مهم دولت، باز کردن دست واردکنندگان بوده که این پول را زودتر مصرف کنند.

امیدوارم برداشتم درست نباشد.

بابا

/ 3 نظر / 8 بازدید
امیرحسین

سلام به "بابای پرنیان" امروز زیادی حرف زدم، ببخشید. یکی از چالشهای همیشگی من اینه که صنعت ما، صنعت تعمیر و نگهداری است. تقریبا همه صنایع (و نه همه)، خط تولید را از خارج وارد کرده اند و کسی بابت طراحی (یا به عبارتی تحقیق و توسعه) واقعا هزینه نمی کند (شاید بی اعتمادی به مهندسی ایرانی که دانشگاه و مهندسان در آن مقصرند و همان نداشتن نگاه بلند مدت مهمترین دلایلش است). حرفای دکتر دورعلی (که آبروی دانشکده مکانیک هستن و یکی از شریف ترین انسان هایی هستن که در زندگیم دیدم)، در بازگشت از جهاد (در بازدید از شرکت توربین ماشین خاورمیانه)، هنوز تو گوشمه که از عصبانیت سرخ شده بود و درباره صنعت خودرو می گفت: "پدر...ها همشون دزدن"، درباره مپنا هم می گفت که "یه خط تولید پیکان دیگه راه انداختیم". خود دکتر هم می داند که این حرف ها تا حدی گزافه گویی است(مثلا تکنولوژی EV burner توربین V 94.2 برای ما دنیایی از علم است)، اما وقتی عصبی بود از اینکه جهاد را مثل گوشتی که دست کفتارها بیفتد تکه تکه کرده اند و هر کس تا آنجا که توانسته "هاپولی!" کرده، این ها را می گفت. به تازگی یکی از دوستانم (که انصا

امیرحسین

شرکت شما استخدام شده.انتظار من این است که مپنا با تکنولوژی ساختی که در اختیار دارد(فرزهای 5 محور، investment casting و خیلی چیزهای دیگر)،با وجود کسانی مثل دوست بی تجربه ولی مشتاق و شایسته من در تحقیق و توسعه و حضور کسانی مثل دکتر قربانیان،دکتر دورعلی(که دکترای توربین گاز دارد از MIT)، در این کشور بتواند توربین گاز طراحی کند!!!شاید از یک توربین ساده 1 مگاوات شروع کنیم ولی باید شروع کنیم!مگر خارجی ها از کجا شروع کرده اند؟تکنولوژی از آسمان که نیفتاده! پاسخی که به خودم می دهم این است: توربین گاز در این دنیا ساخته شده،زیمنس می سازد،ما هم نفت داریم،پول داریم،یا می خریم،یا اگر خیلی پایِ کار بودیم،خط تولید را وارد می کنیم.یک عده آدم را هم مثلا می فرستیم سر کار(ولی باید شکرگزار آلمان ها و دایناسورها باشیم که آنها هستند که ما را سر کار فرستادن)(که من آنقدر آلمان ها را می پرستم که یک سال و نیم تقلا کردم تا زبانشان را یاد بگیرم،ملت بزرگی هستند). شاید واردات هم برای ما مثل همان "اتصال کوتاه" می ماند. جای اینکه زحمت بدهیم به خودمان و از بیخ و بنیاد همه چیز را درست کنیم، به راحتی "وارد می کنیم" چون &quot

امیرحسین

با شما موافقم!!! تکنولوژِی تو کتابا نیست، چون ازش پول درمیاد! چیزهایی تو کتاباست که every child knows. کشور صاحب تکنولوژی از دید من کشوریه که ابزار می سازه. CNC می سازه. حرف من هم همینه. استادم داشت از پروژه های ساخت موتور تو ایران حرف می زد، من گفتم بچه ها یهو شروع نمی کنن به دویدن! اول تاتاتیتی راه میرن، هی می خورن زمین، بعد آروم آروم قدم میذارن، تا دویدن خیلی کار دارن! ما می خوایم بدویم، ولی هی می خوریم زمین، چون هنوز راه رفتن رو هم بلد نیستیم. اما: ابزار و موادی که ما داریم، هزار برابر چیزیه که von Ohain تو 1940 واسه ساختن موتور جت داشت. پره های توربین اولین موتور جت آلمان ها sheet metal بود، از ورق ساخته بودن پره ها رو!!! چون آلیاژ نیکل نداشتن که دمای بالا تحمل کنه. Ansys یا Fluent یا حتی یه ماشین حساب هم نداشتن! CAD/CAM نبوده! ولی یه چیز مهم بوده: "نیاز به داشتن موتور جت". وقتی نیازی باشه و دست آدم خالی، آدم خلاق می شه. پی نوشت: بنده خاک پای تمام مهندسان زحمتکش مپنا و سایر شرکت های ایرانی هستم. یادمه اولین باری که وارد مجموعه مپنا شدم افتخار کردم که تو کشورمون چنین صنعتی داریم.