کار خانمها ، آری یا نه؟

سلام بچه های گلم

 این روزها یکی از مسائلی که بعضا در سطح جامعه مطرح میشود این است که خانمها خوب است که کار کنند یا نه؟ خصوصا بعد از تعیین سیاستهای جمعیتی برای افزایش جمعیت، موضوع اشتغال خانمها یکی از موانعی است که برای افزایش جمعیت مطرح میشود. البته در کنار این موضوع یک مساله دیگر هم مطرح میشود و آنهم اینکه :"در جامعه ما وقتی برای آقایان که نان آور خانواده هستند، به اندازه کافی کار نیست و بیکار بودن مردها تاثیر منفی بیشتری روی جامعه میگذارد تا بیکار بودن خانمها (چون بیکار بودن مردها معمولا یک خانواده را با مشکل مواجه میکند اما خانمها معمولا یک حامی مالی مثل شوهر یا پدر دارند) ، منطقی است که فرصتهای اندک شغلی در اختیار مردها قرار بگیرد و نه زنها و این برای جامعه بهتر است."

قبل از اینکه نظرم را برایتان بگویم ، کاش خوانندگان این نامه ها نظرشان را بگویند که آیا موافق این دیدگاه هستند یا خیر و استدلالشان چیست.

بعدش من هم برایتان نظرم را میگویم.

بابا

/ 6 نظر / 44 بازدید
سميرا بانو

سلام من موافق كار كردن خانم ها نيستم. (البته بايد قبول كرد خانم ها متفاوت هستند.) ولي بعضي از محيط هاي كاري محيط سالمي نيستن و باعث ميشه خانمي كه اونجا مشغول به كار هست اخلاق و رفتارش عوض بشه . خانم هايي رو هم ديدم كه يه عمر كار كردن و هيچ مشكلي واسشون پيش نيومده. اين فقط نظر شخصي من بود. اميدوارم كسي ناراحت نشده باشه.

امیرحسین

3- بچه مادر می خواد!!! پدر هم می خواد، اما هیچ کس نمی تونه منکر نقش در تربیت فرزند بشه، و این یه کوچولو با کار کردن در تضاده. به نظرم تا سن بچه ها کمه و به لحاظ جسمی احتیاج به کمک دارن، باید مادر یا پدر همیشه همراهشون باشه و مهدکودک و پرستار بچه و... هم بیخوده. اگر پدر و مادر با هم درست مدیریت کنن، به نظرم می شه مادر دور از اجتماع نمونه و هر روز چند ساعتی رو به کارهاش برسه. ولی طبیعیه که 8 ساعت کار روزانه با این یکی دست کم واسه 7 یا 8 سال جور درنمیاد. ولی معنیش این نیست که مادر نمی تونه هیچ کاری کنه چون باید بچه ها رو بزرگ کنه.

امیرحسین

4- یه جمله از استاد بنده که مرد دنیا دیده ایه و بسیار دوستش می دارم: زنی که دستاوردهای زیادی در زندگیش داشته باشه، زن زندگی نیست. من خیلی جمله استادم رو قبول ندارم، ولی بیراه هم نیست. هر کسی، چه زن و چه مرد، باید تعادل در زندگیش برقرار کنه. 5- به "کل" فکر کردن فایده ای نداره! کار کردن شاید واسه يه خانمی خوب باشه، واسه یه خانم دیگه بد. هر کس باید زندگی خودش رو نگاه کنه و توانایی ها و امکاناتش رو در نظر بگیره. نمی شه واسه چنین موضوعی حکم کلی صادر کرد که کار کردن خوب است یا نیست. 6- این یکی حاصل تجربه شخصی خودمه!! من تو دانشگاه کمتر دختری دیدم که مهندسی مکانیک بخونه و واقعا مکانیک رو بفهمه. این دلیل نمی شه که سهمیه جنسیتی درست کنم واسه کنکور، اما اگر دختری ازم واسه خوندن مکانیک نظر بخواد، می گم یه بار دیگه هم بهش فکر کن و بعد تصمیم بگیر.

امیرحسین

سلام "بابا" یک و دو رو هم نوشته بودم، فرستاده نشد! خلاصش اینه: 1- کار کردن خوبه چون ادم تو اجتماع می ره. 2- کار کردن استقلال مالی میاره و این واسه خیلیا مطلوب نیست، چون دیگه نمی تونن زور بگن! چند هفته پیش یکی از مقاله های اکونومیست رو می خوندم که دقیقا سیاست های چین از چند دهه قبل دوباره رفته به سمت خانه نشین کردن زن ها به دلایلی که خیلی با چیزهایی که می شنویم متفاوت نیست. یکی از کثیف ترین حربه های مردها در مقابل زن ها در طول تاریخ، همین اجازه کار و تحصیل بوده.

سارا

سلام از نظر من اینکه هنوز این مسیله توی جامعه مطرح میشه واقعا جای تاسفه ... و اینکه آقایان سیاست مدار روی این مسیله مانور میدن مخصوصا تو چند سال اخیر که تقریبا آگهی های استخدامی خالی از سهمی برای خانم ها شده تاسف آور تره و عین تبعیض جنسیتی است. اینکه خانم ها قبل از زن بودن و مادر بودن انسان هستند و هر انسانی حقوق خاص خودش رو داره و کسی نباید روی این حقوق پا بذاره و براش تصمیم بگیره ... در مورد فرصت های شغلی هم باید بگم بهترین روش شایسته سالاری هست ... اینقدر هم که در مورد این موضوع گزافه گویی میشه نیست ... شغل هایی که خانم ها امروزه دارن اغلب شغل های یه نفره است و متاسفانه از لحاظ درآمد بسیار ناچیز تر در آمد آقایون هست ... در حال حاضر بیشتر شغل هایی هستند که آقایون رو که باید خرج یه خانواده رو بدن راضی نمیکنن ... نمیگم همه اینجورن ... شغل های خیلی خوب هم هست که خانم ها در اختیار دارن ولی تو این رده درصد اشغال فرصت ها بسیار کمتره ... ضمن اینکه فرصت های بسیار بسیییییار بیشتری از همه لحاظ توی اجتماع برای کار آقایون هست ... خانم ها تو ایران همه جوره دست و پاشون بسته است ولی برعکس آقایون ...

سارا

در مورد نقش زن در خانواده هم بنظرم این کاملا به شخص ، همسر و خانوادش بستگی داره ... برخی خانم ها با همکاری همسرشون و انرژی فوق العاده اشون و علاقه به کار و زندگیشون از پس همه چی برمیان و آخ هم نمیگن ... واقعا دیدم این نمونه ها رو ... برخی هم ترجیح میدن مثلا بعد از بچه دار شدن یه چند سالی رو حداقل تو خونه مراقب بچه شون باشن ... نظر شخصی من بعنوان کسی که 8 ساله شاغلم کار سبک برا خانم هاست ... یعنی کار با ساعات کاری کمتر ... برخی میگن کار خانم ها رو فرسوده میکنه ... نمیگم کاملا بی تاثیره ولی برای من اینجوریه که قطعا بیکاری دیوونم میکنه ... با اینکه شاغلم و وقتمم پره ولی بازم هر از چندگاهی دچار روزمرگی میشم و باید یه قدم دیگه بردارم که احساس کنم زنده ام ... حالا فکر کنید اگه بیکار تو خونه بودم چه بلایی سرم میومد ... شاید بگین چون مجرد هستی و ازدواج نکردی که اگه درگیر و دار همسر بودی اینجوری نبود ؟ !!! در جواب میگم که خودم رو میشناسم و در اونصورت شاید قضیه رو زندگی خانوادگیم هم تاثیر بدی میگذاشت . در این مورد اینقدر حرف زیاده که بخوام ادامه بدم حالا حالا ها باید بگم ... یه چیزه دیگه که خواستم بگم نقش خانم ها در