علت اصل تشویق به بچه دار شدن!

سلام بابایی

برایت گفته بودم که مدتی است بطور رسمی "داشتن بچه زیاد" تبلیغ میشود اما نوع تبلیغات و کسانیکه وارد موضوع شده اند برای من عجیب بود تا اینکه معما حل شد.

مهمترین موضوع عجیب برای من این بود که موضوعی که مطرح بود (یعنی چیزی که بطور رسمی مطرح میکنند) این بود که " اگر همه خانواده ها فقط یک بچه داشته باشند در آینده جمعیت فعال کشور کم میشود و اقتصاد کشور با مشکل مواجه میشود" ولی کسانیکه خیلی روی موضوع پافشاری میکردند مقامات مذهبی و افراد مذهبی بودند نه تکنوکراتهای اقتصاددان یا افرادی که به ملی گرایی شهرت دارند. البته مقامات مذهبی مانند علمای حوزه قم ، از همان موقع که بحث "کنترل رشد جمعیت" شد و شعار " فرزند کمتر، زندگی بهتر" با این موضوع مخالف بودند و کسانی مانند آیت الله تهرانی حتی کتابی در همین مورد نوشته بود و آن سیاست را همراهی با سیاستهای استکبار جهانی و ... دانسته بود اما به هر حال با همراهی همه ارکان حکومت و رهبری ، آن سیاست کارساز افتاد و رشد جمعیت به شدت کاهش پیدا کرد.

اما در بین صحبتها و اظهار نظرهایی که برای رها کردن سیاست "کاهش رشد جمعیت" قبلی انجام شد ، از همه مهمتر صحبت رهبری بود که گفتند :"من هم در همراهی با آن سیاست (کاهش رشد جمعیت) اشتباه کردم و از خدا استغفار میکنم" اینکه فردی با جایگاه ایشان از خدا به خاطر اینکه با سیاستهای کاهش جمعیت دولتهای قبلی همراهی کرده است ، در یک سخنرانی عمومی استغفار کرد برایم خیلی عجیب بود چون چنین کاری از یک مقام مذهبی واقعا عجیب بود که به خاطر کند شدن یا مشکل در رشد اقتصادی آینده کشور، از خداوند استغفار کند.

تا اینکه در جلسه ای که با دوستان داشتیم ، با خبری که یکی از ایشان داشت ، موضوع حل شد: ظاهرا در آخرین سرشماری ملی که حدود 2 سال پیش انجام شده است مشخص شده که جمعیت اهل تسنن در ایران به حدود 20% جمعیت کل کشور رسیده است در حالیکه قبلا خیلی کمتر بوده و به همین خاطر است که موضوع تغییر سیاستهای جمعیتی به شدت در دستور کار محافل مذهبی قرار گرفته است.

اما اینکه چرا علیرغم سیاست کاهش رشد جمعیت که بطور کلی در ایران اجرا شده است ، در مناطق سنی نشین ، کاهش رشد نداشته ایم و همین "عدم کاهش رشد جمعیت" باعث افزایش سهم ایشان از کل جمعیت ایران شده است ، پاسخ مشخصی دارد: در تحقیقات جمعیتی که در سایر کشورها انجام شده است، مقدار رشد جمعیت و تعداد بچه های یک خانواده کاملا با مقدار پیشرفت و توسعه یافتگی آن جامعه و تحصیلات و سطح مالی خانواده ها بستگی مستقیم دارد و وقتی سیاستهای توسعه ای دولتهای "شیعه" بعد از انقلاب کلا مناطق سنی نشین را نادیده گرفتند و توسعه فقط سهم مناطق شیعه نشین شد ، نتیجه منطقی اش همین میشود که خانواده های مناطق شیعه نشین که سهم بیشتری از آموزش ، صنعتی و ثروت برده اند ، رشد جمعیت شان کم شده است اما مناطق سنی نشین (توسعه نیافته) همچنان با رشد بالای جمعیتی ادامه داده اند.

اگر این موضوع را در کنار سیاست " توجه به اقلیتهای مذهبی" دولت آقای روحانی بگذاریم ، مشخص میشود که در کنار تبلیغ برای بچه بیشتر ( که قاعدتا هدفشان جمعیت شیعه کشور است)  قرار شده است اینبار توسعه را به مناطق محروم سنی نشین هم ببرند تا رشدجمعیتشان کمتر شود !در واقع متوجه شده اند که یک سیاست توسعه ای غیر متوازن و نادیده گرفتن بخشی از جامعه بزرگ ایرانی میتواند چه تبعاتی داشته باشد و همین شده که یک دولت شیعی تصمیم میگیرد که مناطق سنی نشین را توسعه بدهد.

امیدوارم وقتی تو بزرگ میشوی ، واقعا یک کشور متعادل و توسعه یافته داشته باشیم تا لااقل بچه های شما زندگی خوبی داشته باشند و ضمنا کسی نگران جمعیت سنی یا شیعه و اینکه کدام اقلیت است و کدام اکثریت ، نباشد.

بابا

/ 1 نظر / 49 بازدید
امیر خان

وبلاگ دوست داشتنی و پر مغزی دارید. موفق باشید