نقدی بر مقاله دکتر سرزعیم

سلام بچه های گلم

امروز صبح در گروه وایبری همکلاسی های دبیرستان ، آقای دکتر سرزعیم پیغامی داده بود که در مورد مقاله جدیدش در روزنامه "جهان صنعت" با موضوع "نگرانی هایی نسبت به طرح سلامت" اگر نظری داریم بگوییم.

من هم نظرم را به این شرح برایش فرستادم:

سلام علی جان

من مقاله را خواندم مقاله خوبی بود و به نکته درستی اشاره کرده بود ولی بعضی ملاحظات را هم باید در نظر گرفت:

  • اقشار ثروتمند یا متوسط معمولا خودشان از قبل بیمه تامین اجتماعی یا تکمیلی داشته اند و در دوران سلامت حق بیمه داده اند و از این به بعد هم میدهند ، بنابراین مثالی که زده ای در مورد یکی از دوستانت ، برای اکثریت ایشان درست نیست.
  • با فرض بالا ، بنابراین باید فرض کنیم که کسانیکه هیچ بیمه ای ندارند و به بیمارستان دولتی مراجعه میکنند (نمیدانم این طرح شامل بیمارستانهای خصوصی هم هست یا فقط دولتی ها شاملند) به احتمال زیاد جزء همان اقشار ضعیفی هستند که موافقی که دولت باید از ایشان حمایت کند خصوصا که بهتر میدانی به دلیل سیاستهای اقتصادی این چند ساله ، به شدت قشر متوسط کم شده و به اقشار کم درآمد و ضعیف اضافه شده است.
  • اگر این موارد درست باشد، بنابراین هزینه ای که در این مورد دولت میپردازد، به احتمال خیلی زیاد، در جای درستی هزینه میشود و پرت نمیشود.
  • البته بجز موضوع هزینه ها بعضی نکات دیگر هم هست که شاید توجیه اجرای این طرح را بیشتر کند :

o        من نمیدانم که از اطلاعات حاصل از این طرح آیا استفاده دیگری هم میشود یا خیر ولی در نبود بانک اطلاعات کاملی از اقشار آسیب پذیر ، داشتن بانک اطلاعاتی از کسانیکه هیچ بیمه ای ندارند به کامل شدن آن طرح کمک میکند و به این معنی شاید اگر در موضوع "حذف اقشار ثروتمند" استفاده شود ، باعث اصلاح آن شود و قسمتی از هزینه اش را به این صورت جبران کند.

o        مساله بعدی که باز هم نمیدانم این است که کسانیکه به این صورت بیمه میشوند ، آیا از این به بعد باید حق بیمه (حتی اندک) بپردازند یا خیر. اگر بله که باز هم در دوران سلامتی بعد از این هزینه ها ، به این سیستم کمک میکنند.

با این توضیحات به نظرم اگر بطور کلی فرض کنیم که دولت موظف است از اقشار ضعیف جامعه حمایتهایی را انجام دهد و هزینه این حمایتها را هم باید از بودجه عمومی یا مالیات و ... فراهم کند و ضمنا شرایط سیستمی دولت و بانک اطلاعاتی که از این اقشار دارد و ... را هم در نظر بگیریم ، این نوع پرداخت یارانه با دقت بیشتری به هدف خودش میرسد تا پرداختهایی مانند آنچه که تا الان اجرا شده است.

 

بابا

/ 2 نظر / 3 بازدید
رهگذری با دعای خیر

خدا شما و خانوادتان را برای همدیگر سالم و سلامت نگه دارد.