در دفاع از مردان.

سلام دختر گلم

امشب بعد از مدتها رفته بودم به وبلاگ "بابای پویا" که دیدم مطلبی را از وبلاگ خانمی به نام الهام آنجا گذاشته است (وبلاگ " به من بگو الهام") و کلی تبلیغش را کرده که از خانمها بعید بوده که چنین چیزی بنویسند و .... قضاوتش با خودت ولی انصافا حرفهای درستی است، متنش را اینجا میگذارم که ببینی:

"مرد ها

یک وقت هایی فکر میکنم مرد بودن چقدر می تواند غمگین باشد. هیچ کس از دنیای مردانه نمی گوید. هیچ کس از حقوق مردان دفاع نمیکند. هیچ انجمنی با پسوند «... مردان» خاص نمیشود. مرد ها نمادی مثل رنگ صورتی ندارند. این روزها همه یک بلند گو دست گرفقته اند و از حقوق و درد ها و دنیای زنان می گویند. در حالی که حق و درد و دنیای هر زنی یکی از همین مرد ها است. یکی از همین مرد هایی که دوستمان دارند. توقتی میخواهند حرف خاصی بزنند هول می شوند. حتی همان مرد هایی که دوستمان داشتند ولی رفتند...

یکی از همین مرد های همیشه خسته. از همین هایی که از 18 سالگی دویدن را شروع میکنند. و مدام باید عقب باشند.  مدام باید حرص رسیدن به چیزی را بخورند. سربازی، کار، در آمد، تحصیل... همه از مرد ها همه توقعی دارند. باید تحصیل کرده باشند. پولدار، خوشتیپ، قد بلند، خوش اخلاق، قوی... و خدا نکند یکی از اینها نباشند...

ما هم برای خودمان خوشیم! مثلن از مردی که صبح تا شب دارد برای در آمد بیشتر برای فراهم کردن یک زندگی خوب برای ما که عشقشان باشیم به قولی سگ دو می زند، توقع داریم که شبش بیاید زیر پنجره مان ویالون بزند و از مردی که زیر پنجره مان ویالون می زند توقع داریم که عضو ارشد هیات مدیره ی شرکت واردات رادیاتور باشد. توقع داریم همزمان دوستمان داشته باشند، زندگی مان را تامین کنند، صبور باشند و دلداریمان بدهند، خوب کار کنند و همیشه بوی خوب بدهند و زود به زود سلمانی بروند و غذاهای بد مزه مارا با اشتیاق بخورند و با ما مهمانی هایی که دوست داریم بیایند و هر کسی را که ما دوست داریم دوست داشته باشند و دوست های دوران مجردیشان را فراموش کنند و نان استاپ توی جمع قربان صدقه مان بروند و هیچ زن زیباتری را اصلن نبینند و حتی یک نخ هم سیگار نکشند!

مرد ها دنیای غمگین صبورانه ای دارند. بیایید قبول کنیم. مرد ها صبرشان از ما بیشتر است. وقت هایی که داد میزنند وقت هایی هم که توی خیابان دست به یقه می شوند وقت هایی که چکشان پاس نمیشود وقت هایی که جواب اس ام اس شب به خیر را نمیدهند وقت هایی که عرق کرده اند وقت هایی که کفششان کثیف است تمام این وقت ها خسته اند و کمی غمگین. و ما موجودات کوچک شگفت انگیز غرغروی بی طاقت را دوست دارند. دوستمان دارند و ما همیشه فکر میکنیم که نکند من را برای خودم نمیخواهد برای زیبایی ام میخواهد، نکند من را برای شب هایش میخواهد؟ نکند من را برای چال روی لپم میخواهد؟ در حالی که دوستمان دارند؛ ساده و منطقی... مرد ها همه دنیایشان همین طوری است. ساده و منطقی... درست بر عکس دنیای ما.

بیایید بس کنیم. بیایید میکرفون ها و تابلو های اعتراضیمان را کنار بگذاریم. من فکر میکنم مرد ها، واقعن مرد ها، انقدر ها که داریم نشان میدهیم بد نیستند. مرد ها احتمالن دلشان زنی میخواهد که کنارش آرامش داشته باشند. فقط همین. کمی آرامش در ازای همه فشار ها و استرس هایی که برای خوشبخت کردن ما تحمل میکنند. کمی آراممش در ازای قصر رویایی که ما طلب میکنیم... بر خلاف زندگی پر دغدغه ای که دارند، تعریف مرد ها از خوشبختی خیلی ساده است.

 

پی نوشت: این ها دیدگاه من به عنوان یک دختر مجرد به دنیای مرد ها است. 

پی نوشت: خواستم از بخش پدر بودن مرد ها بنویسم... نشد."

البته نکته جالب دیگری که در وبلاگ این خانم بود اینکه لینکهای وبلاگش بیشتر به آقایان بود تا خانمها و اینهم به نظرم کاملا استثنایی است چون معمولا وبلاگهای خانمها بیشتر به خانمها لینک میدهند تا آقایان ضمن اینکه لینکهای ایشان خیلی هم کم بود .

به هرحال فکر نمیکنم هیچ مردی میتوانست به این صورت روحیات مردانه را توصیف کند ، اگر هم میکرد میشد از خود تعریف کردن و کسی زیاد تحویل نمیگرفت ولی خب چون یک خانم نوشته است احتمالا بیشتر هم خوانده شده است.

امیدوارم مردهایی که در زندگی تو قرار میگیرند به همین صورت باشند و نه برعکسش.

بابا

/ 4 نظر / 3 بازدید
پریا(عقیق)

خیلی جالب نوشته ولی خب موضوع اینه که اکثر خانوما به این مسئله واقف هستن اما نیازی نمیبینن که حتما بگن[نیشخند]

الهه

قشنگ نوشته بود ... بنظرم خوب و بد همه جا و همه جور و به همه شکل هست .. مرد و زن نداره ... و البته دعوی خانم ها هم راجع به آقایون نیست راجع به حقی هست که متاسفانه مخصوصا تو جامعه ما از خانم ها ضایع شده و میشه .... درباره به رسمیت شناختن حقوقی است که سالیان سال نادیده گرفته شده و سالیان سال هم با همین جار و جنجال ها طول خواهد کشید تا دیده بشه ... ما زن ها با مرد و مردان مشکلی نداریم ... مردان پدرها ، برادرها و پسرهای ما هستند و بسیار بسیاررررررر عزیز .... ما با تفکر مرد سالار و مرد پسند مشکل داریم .... ما با تفکر زن ستیز مشکل داریم ...

عقیق

مـــــــــــــــــــــــــا خانوما [نیشخند] البته با الهه خانوم موافقم که تفکر زن ستیز وجود داره اما فکر کنم منشا البته عمدی این تفکر مردهارو هم قربانی فکر خودش کرده.

الهه

منظورم از ما ، زن هاست ... تمام زن هایی که داعیه حقوق زن دارند ...