مریضی ناگهانی و جراحی شدن ماهان.

سلام بچه های گلم

در این چند روز گذشته یک خطر خیلی بد از سرمان گذشت. چیزی که بعدا فهمیدیم به آن میگویند :"انواژیناسیون" یا به فارسی :"در هم فرو رفتن روده ها" . ظاهرا به دلیل حرکت سریع روده ها امکان اینکه یک قسمت روده داخل خودش جمع شود ، وجود دارد مثل آنتن ماشین که بصورت تلسکوپی باز و جمع میشود. دلیل این موضوع مشخص نیست ولی در پسرها 3 برابر دختر ها ایجاد میشود و بین سن 6 تا 9 ماه هم بیشترین احتمال ایجاد را دارد.

چیزی که این مشکل را خطرناک میکند این است که هیچ نشانه ای جز دلدرد و دل پیچه ندارد ، ما هما اولش فکر میکردیم که ماهان چیزی خورده که سردی اش کرده یا باعث دلدردش شده اما وقتی در پوشک اش خون دیدیدم و دکتر سونوگرافی نوشت، مشخص شد که مشکل همین انواژیناسیون است . متاسفانه به دلیل همین که تشخیص موضوع خیلی سخت است ،ممکن است دیر شود و روده از قسمتی که روی خودش تا خورده، سیاه شود و نیاز باشد که قسمت سیاه شده را ببرند یا حتی اگر اصلا متوجه موضوع نشوند (چون دل درد خیلی در بچه های کوچک شایع است و احتمال دارد تا مدتها بچه را دکتر نبرند) احتمال فوت دارد ولی اگر خیلی دیر نشده باشد (مثل ماهان) قسمتی که در هم فرو رفته را باز میکنند و مشکل حل میشود و این اتفاقی بود که افتاد یعنی ما صبح چهارشنبه رفتیم دکترش که بگوییم در  پوشک اش خون دیده ایم ، ظهر ساعت 12 که نتیجه آزمایش و سونوگرافی را گرفتیم به نزدیک ترین بیمارستان رفتیم (بیمارستان ایرانمهر) و ساعت 4 هم ماهان جراحی شد: قسمت جمع شده را  باز کردند، آپاندیس اش را هم برداشتند (ظاهرا باید اینکار را هم میکردند که بعدا عوارضی نداشته باشد) و قسمت آسیب دیده را ثابت کردند که دوباره اتفاق نیفتد.

خوشبختانه جراحی را هم یکی از بهترین کسانی که میتوانست انجام بدهد انجام داد ، آقای دکتر محرابی که متخصص جراحی اطفال است . تا شنبه ظهر بیمارستان بودیدم و بعدش مرخص شد و آمدیم خانه.

مدتی که ماهان در اتاق عمل بود خیلی سخت گذشت ... فکر اینکه ممکن است چه اتفاقی بیافتد یا مقدار و حجم مشکل چقدر است و برداشتن روده و ... بعدش هم دیدن ماهان که چقدر درد میکشید خیلی سخت بود ...

بگذریم ، به خیر گذشت یعنی یک بدشانسی آوردیم که پیش آمد اما بعدش خوش شانس بودیم که مشکل خیلی حاد نبود و نیاز به برداشتن روده نشد.

البته از یک نظر دیگر هم خیلی سختمان شد، بیمارستانی که رفتیم بیمه تکمیلی سینا را قبول نمیکرد و همه هزینه را دادیم تا بعدا از بیمه بگیریم، حدود 9.5 میلیون هزینه شد و تقریبا هرچه پول نقد داشتیم را گرفت ولی باز هم خدا را شکر که به خیر گذشت.

به هرحال این هم تجربه ای بود ، امیدوارم برای هیچکس پیش نیاید.

بابا

/ 1 نظر / 50 بازدید
دخترک

آخیی عزیزم خدا رو شکر بخیر گذشت خیلی دردناکه یه نینی کوچولو عمل جراحی بشه ، ایشالا برا هیچکی پیش نیاد یا مثل شما به موقع متوجه بشن