وقتی یک مدیر درمانده میشود ...

از دید من کلا این کارها یعنی درماندگی آن مدیر که تنها راهی که به نظرش میرسد برای رسیدن به آن تعهدات بسیار بالا این است که با توهین و تحقیر و فشار آوردن به بقیه، مثلا سعی کند، آنها را وادار کند که هرچه در توان دارند را انجام دهند غافل از اینکه با این برخوردهایش باعث میشود ، افراد همان مقدار کاری که میتوانستند را هم انجام ندهند و بیشتر به فکر دورماندن از او باشند تا انجام کار و این یعنی افتادن در همان وضعیتی که او برای رهایی از آن دارد این کارها را میکند.

شاید با گفتن این حرفها فکر کنی که رابطه من و او خیلی خراب است اما برعکس، بین مدیران تولید من تنها کسی هستم که به قول خودش خیلی با من راحت است و هر حرف و سخنی دارد را با من مطرح میکند و راحت است و همین من را بیشتر عذاب میدهد چون نمیتوانم به راحتی بقیه، کارهایش را زیر سوال ببرم و خیلی وقتها از انتقادهای دیگران به من پناه می آورد و انتظار همراهی دارد و من نمیدانم باید چکار کنم، اینجور وقتها من معمولا بی طرف میمانم و سعی میکنم از دید دیگران بگویم که چرا با او مخالفند و او هم باید آنها را درک کند و .... ولی واقعا خسته شده ام، دیدگاه مدیریتی اش را قبول ندارم و دلم هم برایش میسوزد. میدانم که دارد با تمام توان یا فراتر از آن سعی میکند که کارها را درست کند ولی راه را دارد اشتباه میرود.

از طرفی به او حق میدهم که اینطور برخورد کند، چون تا بحال همین طور برخورد کرده است و جواب هم گرفته است ولی شرایط تغییر کرده و او همان روشهای قبلی را میخواهد اعمال کند خصوصا برخوردش با مدیران دیگر واقعا تحقیر آمیز است و خودش حواسش نیست مثلا در جلسه ای با حضور مدیران دیگر و چند کارشناس، آنهم روز پنجشنبه که کلا اضافه کاری است، وقتی مدیری اجازه میخواهد که به دلیل وقت دکتر ، زودتر جلسه را ترک کند، میپرسد:" این چه دکتری است که ظهر پنجشنبه وقت داده است؟" و آن مدیر مجبور میشود که قسم بخورد که دارد میرود دکتر و ... من واقعا اعصابم خرد میشود و بجای او و آن مدیر، خجالت میکشم. همین طور است با سایرین که تا کمی بحث جدی میشود تهدید میکند که "هرکس نمیخواهد یا نمیتواند، برود" و ابایی از این ندارد که مدیران را هم به همین صورت تهدید کند که " ابتدا باید آن مدیر را عوض کنیم و بعدش برویم سراغ سایرین" در حالیکه خیلی از مشکلاتی که داریم بر میگردد به نوع برخورد خودش و تصمیماتی که قبلا گرفته است.

از وقتی دخترش هم رفته خارج و خانه جدید را خریده و خرجش زیاد شده است (با این وضعیت دلار که باید برای دخترش پول بفرستد آمریکا) اصلا اعصاب ندارد و هم بی حوصله شده و هم بیشتر از قبل دمدمی و فراموش کار. چیزی را که در جلسه خودش دستور داده، فردای جلسه میرود داخل خط و حرفی برعکسش میزند و کلا کارها را به هم میریزد و کسی هم جرات ندارد که به او بگوید ، کارش اشتباه است و از همه بدتر اینکه فکر میکند دارد کار درست را انجام میدهد و دیگران اشتباه میکنند.

مدتی قبل من نامه (ایمیل) 5 سال پیشم به خودش را برایش دوباره فرستادم و مشکلاتی که آن موقع حدسش را میزدم و الان دچارش شده ایم را برایش گفتم و پیشنهاد خودم را برای حل شدنش ، توضیح دادم او هم مثلا خواند و خیلی جدی با هم صحبت کردیم ولی حرف خودش را زد و قبول نکرد، نه مشکل را و نه راه حل را. دست آخر به او گفتم که من، هم نگران سلامتی خودش و دیگر مدیران هستم که در این فشار کاری که داریم، خدای نکرده بلایی سر کسی بیاید و هم نگران تعهدات شرکت که به سرانجام نخواهند رسید و هم نگران اینکه در این شرایط ، کار به اخراج تعدادی از نفرات خصوصا مدیران برسد در حالیکه تقصیر ایشان نیست ولی قبول نکرد، بعدها که به حرفهایی که بینمان زده شده بود، بیشتر دقت کردم دیدم راه حلی که من پیشنهاد کرده بودم او را خیلی ترسانده است چون فکر کرده که اینجوری کاری برای انجام ندارد و نگران جایگاه خودش شده است در حالیکه به نظرم اینطور نیست و ضمنا اگر تا این حد نگران جایگاه خودش است باید الان بیشتر نگران باشد که اگر به تعهدات نرسیم باید جوابگوی مدیرعامل باشد و شاید به این صورت بیشتر ، جایگاهش تهدید شود.

البته با فرهنگی که در شرکتهای ایرانی هست (شرکتهای خارجی را نمیدانم ولی شاید متفاوت باشد) معمولا اینطور وقتها اول از همه ، کاسه کوزه ها سر مدیر ارشد نمیشکند و او خیلی راحت میتواند ، مشکل را به دیگران و تیم زیردستش نسبت دهد و خیلی طول میکشد که مشکل به خود او نسبت داده شود و با او برخورد کنند و با این فشار کاری که ما داریم و باید کاری نشدنی را در سال 91 و 92 انجام دهیم، فرصت آنقدر نیست که مشکل به خود او برسد و احتمالا نفرات دیگری قربانی خواهند شد.

 به هرحال من از فردا تصمیم گرفته ام که تغییر رویه بدهم یعنی از همراهی با او خودداری کنم ، مثل بقیه و در کارهایی که معمولا فقط به من ارجاع میکند، (معمولا کارهای سیستمی سازمان که برای همفکری فقط با من در میان میگذارد) شانه خالی کنم تا خودش بماند و هرکار که دلش میخواهد انجام دهد، شاید اینطوری بفهمد که اوضاع خرابتر از گذشته است و لااقل تغییر رویه بدهد و دیگران را کمتر از قبل تحقیر و توهین کند، هرچند که بعید میدانم ولی راه حل دیگری به نظرم نمیرسد.

خدا بخیر کند از امسال، چند روز قبل برایت نوشتم که در جلسه با خانم دکتر مشاور شرکت ، چطور مدیر ما عصبانی شد و جلسه به تنش کشیده شد، پیرو آن دیروز داشتم نامه ای به معاون منابع انسانی شرکت میزدم که بگویم شرایطی که در جلسه با مشاور دیدی تقریبا در تمام جلسات دیگر داخل تولید، دارد پیش می آید و احتمالا امسال با مدیرانی که تولید را شروع کردیم، با همانها تمام نکنیم ولی باز پشیمان شدم و پاکش کردم چون میدانم که بین این دو معاون ، معمولا رقابت و شکرآب است  و این جوری ممکن است معاون منابع انسانی موضوع را به نحو نامناسبی و درجایی که به نفع خودش است، خرج کند و وضعیت بدتر شود.

بگذریم بابایی ولی امیدوارم تو اگر بزرگ شدی ، نه خودت چنین رفتاری داشته باشی و نه مدیرانت اینطور با تو و همکارانت رفتار کنند.

بابا

/ 0 نظر / 2 بازدید