مستضعفین سازمانی

سلام دختر گلم

مدتی است ضعف یکی از واحدهای تولیدمان ، حسابی همه را گرفتار کرده و تعهدات شرکت را با مشکل مواجه کرده است. وقتی در علت این مشکلات وارد میشوم میبینم واحدی است که از ابتدای شکل گیری کسی به آن توجه نکرده است، نفراتش پیمانکار هستند با کمترین سطح تحصیلات، ابزارهای مورد نیازش کافی نیستند و یا مناسب نیستند، نفراتش آموزش ندیده اند و مدیرشان هم سابقه مدیریت قبلی ندارد و روحیه اش هم اصلا مناسب یک کار کارگاهی نیست. چنین واحدی برای من مثالی است از واحدهایی که در سازمانها "ضعیف نگهداشته شده" هستند یعنی از طرف مدیران بالاتر به آنها توجه نشده است و هرگونه درخواستی از طرف ایشان برای داشتن امکانات ، رد شده است و حالا کل شرکت دارد تاوان این ضعف را میدهد. البته فقط در تولید نیست که از این واحدها داریم، قبلا انبار شرکت اینطور بود که بعد از ماجراهای زیاد بالاخره مقداری به آن توجه شده است ، هرچند مشکلاتش هنوز خیلی زیاد است و مدتها طول میکشد که حل شود و یا یکی از مدیریتهای خدماتی که هنوز هم کسی به فکرش نیست و فقط با کارهایش نارضایتی تولید میکند، آنهم با کیفیت بسیار بالا!

من در صحبت با پرسنل که معمولا کار واحد خودشان را خیلی خوب و زیاد و مسوولانه میدانند اما کار واحد دیگری را به شدت زیر سوال میبرند ، همیشه مثال زنجیر را میزنم و به ایشان میگویم که مقدار تحمل یک زنجیر را ضعیف ترین حلقه اش تعیین میکند و نه قوی ترین حلقه، و از صحبتهای خودشان استفاده میکنم و نتیجه میگیرم که  اگر سازمان ما میتواند و یا توانسته تا الان کارهای خوب و بزرگی بکند (که معمولا همه شان قبول دارند که اینطور است) 2 معنی دارد : یکی اینکه انجام این کارهای بزرگ به اندازه توان همان واحدهایی است که از دید ایشان ضعیف هستند (بعنوان ضعیف ترین حلقه زنجیر واحدهای سازمانی) و اینکه ایشان هم به اندازه خودشان دارند زحمت میکشند والا به این نتیجه نمیرسیدیم و از طرفی نشان میدهد که اگر همه واحدها به اندازه واحدهای قوی شرکت ، قوی  باشند (مثل واحد سازمانی خود آن فرد)، چه ظرفیت بزرگی ایجاد میشود و نسبت به الان چقدر میتوانیم بهتر کار کنیم.

متاسفانه عدم توجه به این واحدهای مستضعف سازمان را با چالشهای زیادی مواجه میکند و هزینه های پنهانی به سازمان تحمیل میکند که کسی مراقبشان نیست.

 به نظرم میشود حتی با نگاه به چارت سازمانی یک شرکت و مقایسه بین آنها حدس زد که "واحدهای مستضعف" کجا هستند و سراغشان رفت و به داد آنها ( و در واقع به داد سازمان) رسید.

امیدوارم هیچوقت در یکی از این واحدهای مستضعف قرار نگیری.

بابا

/ 2 نظر / 2 بازدید
عقیق

خیلی جالب بود مثال زنجیر زائیده ذهن خوتونه؟... ای ول به شما شما مدیر خیلی خوبی هستین به نظر بنده ... درسته ؟ :)

امیرحسین

سلام به بابا گاهی این اتفاق در یه خانواده هم میفته، مثلا تحصیلات بچه ها انقدر از پدر و مادر فاصله میگیره که عملا ضعیفترین حلقه زنجیر میشن اونا و یه حلقه قوی زنجیر که فکر میکنه همه حلقه ها مثل خودشن زیر باری میره که حلقه ضعیفه تحمل نمیکنه و سیستم کلا فیل میکنه.