"اتصال کوتاه" در مدیریت.

سلام دختر گلم

امشب میخواهم از موضوعی برایت بگویم که به نظرم خیلی واضح است اما خیلی راحت هم کنار گذاشته میشود و باعث بی نتیجه ماندن تصمیمات مدیریتی میشود: اتصال کوتاه های مدیریتی.

در اصطلاحات برقی ، اصطلاح "اتصالی دارد" خیلی رایج است و این یعنی برقی که باید از مسیر اصلی اش بگذرد و یک وسیله برقی را به کار بیاندازد، از مسیر دیگری میگذرد " که برایش راحت تر است" و نه تنها هیچ فایده ای ندارد بلکه اکثر اوقات خیلی هم خطرناک است و ممکن است باعث برق گرفتگی کاربر هم بشود.

در مدیریت هم موقعیتهایی هست که خیلی شبیه به همین موضوع است، یک مورد که در شرکت خودمان هست را برایت میگویم تا بهتر متوجه بشوی:

یکی از مشکلات همیشگی واحد پشتیبانی شرکت ما برای آمار ناهار پرسنل این بود که آمار واقعی تعداد کسانیکه میخواستند ناهار بخورند، مشخص نبود و به همین دلیل خیلی وقتها یا ناهار اضافه می آمد و یا کم و این باعث نارضایتی پرسنل و پیمانکار غذا شده بود تا اینکه چند سال پیش تصمیم گرفتند یک نرم افزار "رزرو غذا" بخرند و افراد هر هفته، برای هفته بعدش بروند و در این نرم افزار نوع غذای خودشان را انتخاب کنند تا مشکل آمار ناهار حل شود (توضیح اینکه در شرکت ما افراد برای ناهار هر روز میتوانند از بین 3 نوع غذا یکی را انتخاب کنند)؛ قاعدتا همه انتظار داشتیم که این مشکل حل شود اما نشد؛ علتش هم این بود که بطور همزمان با این مشکل مواجه شدند که عده ای از پرسنل (به هردلیل) ناهار رزرو نکرده بودند ولی برای ناهار خوردن حاضر میشدند و انتظار داشتند که ناهار حاضر باشد خصوصا عده زیادی از مدیران ارشد شامل این دسته بودند و اصلا تحمل نمیکردند که به ایشان گفته شود که ناهار نداریم یا تمام شده و ...؛برای حل این مشکل و ساکت شدن مدیران ، آمدند و اعلام کردند که:" افرادی که ناهار رزرو نکرده اند میتوانند از ساعت مشخصی به بعد و هنگام ورود به سالن ، از غذایی که اضافه آمده است، انتخاب کنند" اما در عمل به دلیل همراهی نکردن مدیران (خصوصا ارشد) تقریبا همه مدیران - که تعدادشان حدود 15 درصد کل پرسنل 1000 نفری شرکت ماست- و همراهانشان از سایر پرسنل، هر موقع که وارد سالن میشوند و غذا رزرو نکرده اند (که معمولا انجام نمیدهند) میتوانند فیش غذا بگیرند و مشکلی برای ناهار ندارند بنابراین علیرغم استفاده از نرم افزار و کلی هزینه که بابت آن شده است، به دلیل همین "اتصال کوتاه مدیریتی" که افراد الزامی به رعایت قانون گذاشته شده را ندارند و بدون زحمت میتوانند آنرا نادیده بگیرند، هیچ وقت مشکل آمار ناهار حل نشده است و واحد پشتیبانی شرکت براساس تخمینی که خودش دارد ، تعداد غذا را به پیمانکار میگوید و لذا هر روز حتی کسانیکه غذا رزرو کرده اند، مشخص نیست که میتوانند همان غذا را بگیرند یا باید هرچه مانده را بگیرند و خودش باعث نارضایتی است؛ در حالیکه اگر تنها راه حل رزرو غذا، استفاده از نرم افزار بود و ضمنا برای مدیران ارشد و سایرینی که غذا رزرو نکرده اند، یک راه حل راحت و بی دردسر در نظر گرفته نمیشد که بتوانند از آن استفاده کنند، قطعا این مشکل حل شده بود.(برای کسانیکه غذا رزرو نکرده اند هم میشود که فقط یک نوع غذا مثل تن ماهی در نظر گرفت که هم قابل انبار کردن است و هم تنوع ندارد که افراد بتوانند بدون استفاده از نرم افزار، هر روز غذای متفاوتی بخورند.)

این "اتصال کوتاه های مدیریتی" معمولا با حمایت مدیران ارشدی که از قانون گذاشته شده خوششان نمی آید و نمیخواهند آنرا رعایت کنند، گذاشته شده و حمایت میشود و سازمان هم به دلیل "ارشد بودن" مدیران حمایت کننده از این اتصال کوتاه ها ، کاری نمیکند و همین میشود که یک سیاست درست و قانونی که باید اجرا شود، بی اثر میشود و علیرغم صرف هزینه زیاد، مشکل ایجاد شده حل نمیشود.

امیدوارم وقتی بزرگ شدی ، اگر در سازمانی کار میکردی ، یا اتصال کوتاه های مدیریتی وجود نداشته باشد یا اینکه آنقدر قدرت داشته باشی که بتوانی اتصال کوتاه های مد نظر خودت را ایجاد کنی و گلیم خودت را از آب بیرون بکشی!

بابا

/ 3 نظر / 4 بازدید
امیرحسین

سلام بنده یک بار در سلف شرکت شما ناهار خوردم (البته چهار یا پنج سال پیش) و باید بگم کیفیت و تنوع غذا در سایر کارخانه هایی که توشون ناهار خوردم (مثلا صنایع هوایی، صنایع شهید همت، فارسکو) به هیچ عنوان با شرکت شما قابل مقایسه نیست (شاید فولاد یزد رو بشه تا حدی با شما مقایسه کرد). مادر من در بیمارستان قلب 25 سال پرستار بودن (البته 15 ساله که بازنشسته شدن) و یکی از تجربه هایی که برامون می گن اینه که پرسنل بیمارستان همیشه از آسانسور برای جابحایی بین طبقات استفاده می کردن (تو بیمارستان آسانسورهای اختصاصی هست برای جابجایی بیمار که فقط پرسنل کلید اونها رو دارن یا مثلا آسانسور اتاق عمل اختصاصیه)، و این موضوع خیلی مطلوب نبود. مامان می گفت وقتی دکتر نوحی رئیس بیمارستان شد، هرگز از آسانسور استفاده نمی کرد و همیشه از پله ها تردد می کرد. می گفت اگه می دید پرسنلی جلو آسانسور منتظره نگاهی بهش می انداخت که طرف آب می شد می رفت تو زمین. تجربه خودم در این زمینه آقای افشار مقدم مدیر اسبق دبیرستان هست که یه روز چکمه پوشید، شلنگ دست گرفت و تمام دستشویی های دبیرستان رو شست تا به همه وظیفه بدیهیشون رو یادآوری کنه! ادامه دارد ...

امیرحسین

میرسیم به شرکت شما! اگه مدیر مپنا بودم، هزینه های شرکت واسم اهمیت داشت. اگه 20 میلیون تومان واسه راه اندازی سیستم رزرو غذا هزینه کردم، انتظار دارم که صرفه جویی ناشی از توزیع بهینه غذا این رقم رو طی مدت معین جبران کنه و در ادامه باعث کاهش هزینه ها در عین بهبود کیفیت بشه. واسه همین کسی که قانون شرکت یعنی رزرو غذا رو زیر پا بگذاره رو آویزون می کردم تا عبرت بقیه بشه! با "مدیران ارشد" می رفتم واسه غذا گرفتن و گربه رو دم حجله می کشتم. به نظرم اگه یه کارگر کارخونه این قانون رو رعایت نکنه ممکنه بشه چند بار نادیده گرفت اما اگه یه مدیر بخواد قوانین رو دور بزنه یا "اتصال کوتاه" باید همچین فیوزشو بپرونی که برقش واسه مدت زمان خوبی قطع شه. هر چقدر جایگاه یه آدم بالاتر بره، هزینه اشتباهاتش هم سنگینتره. پی نوشت: این چیزا به مدیر بودن و ... مرتبط نیست. به شعور ربط داره. شعور هم به سواد و جایگاه و ... نیست. با این ها به شدت correlate می کنه ولی ارتباط 100% با اینها نداره (correlation از مفاهیم بنیادی در دینامیک آشوب هست و اگه فرصت شد دربارش خواهم نوشت). "دوربرگردون ولنجک تو ساعتای شلوغ چمران ثابت می کن

امیرحسین

نسبت غذای شرکت شما به سایر شرکت ها مثل نسبت غذای مامان می مونه به غذای سلف دانشگاه ...