زندگی و مدیریت پارک گونه ما !

سلام بچه های گلم

دیشب با هم رفته بودیم پارک و مثل همیشه که به پارک میرویم ، به نظرم میرسد که از بعضی جهات آنچه در پارک میگذرد نمونه کوچکی است از آنچه این روزها در مملکتمان میگذرد ، نمونه ای از اینکه مدیریت جامعه مان چطور است و چطور بعضی وقتها همه مان تعجب میکنیم که مگر میشود این هم بی نظمی و به هم ریختگی به یک فاجعه بزرگ و خسارت غیرقابل جبران منجر نشود؟ بگذریم ، اما آنچه که در پارک مشاهده میکنم:

  • در اکثر مواقع پارک خیلی شلوغ است یعنی تعداد زیادی بچه از سن حدود 2 تا 12 سال در حال دویدن در جهت های مختلف هستند و مادر یا پدر و یا هردو هم دنبال بچه ها هستند خصوصا بچه های کوچک که هر دو نفر دنبالش هستند و مرتب هم قربان صدقه اش میروند و ذوق میکنند، بعضی حرکات جالب هم حتما دیده میشود مثلا مادری که دنبال پسر 6 ساله اش رفته بالای یک سرسره که مراقبش باشد، وضعیت وقتی خنده دار تر میشود که سرسره بزرگ است و پایین آمدن مادر خودش ماجرایی است.
  • در همین مکان شلوغ که راه رفتن عادی هم سخت است ، حتما عده ای از بچه ها که خیلی وقتها یک بزرگتر هم همراهشان است در حال بازی فوتبال هستند ! معمولا هم با توپ چرمی بزرگ! بارها شده که من در پارک فقط مواظب بوده ام که شما ها وارد فضای بازی آنها نشوید خصوصا وقتی کوچکتر بودید! و مرتب به ایشان تذکر میدهم که با این توپ محکم شوت نکنند چون اگر به سر بچه های کوچک بخورد باعث ضربه مغزی میشود اما کو گوش شنوا؟ چند بار دیده ام که توپ به مادر و پدرها خورده است و واقعا هم دردآور بوده! خودم ندیدم ولی خاطرم هست که یکبار که به این فوتبالیستها تذکر میدادم یکی از پدرها میگفت که دیده توپ به سر بچه ای خورده و پدرومادرش سراسیمه برده اندش بیمارستان و ...
  • علاوه بر فوتبال معمولا عده ای هم در حال سایر بازی ها هستند مثل بدمینتون و یا پرتاب بشقاب پرنده ! خلاصه که هم باید مراقب زمین بود و هم هوا ضمن اینکه معمولا یک یا چند دوچرخه سوار هم در بین همین جمعیت در حال رفت و آمد هستند!
  • حالا در همین محیط شلوغ ، طراحی وسایل بازی طوری است که همیشه باید مراقب بود بچه ها در حین دویدن از جلوی تاب ها رد نشوند چون مثل پازل باید در جهات مختلف تغییر جهت داد تا در محوطه حرکت تاب قرار نگرفت، همین دیشب من داشتم ماهان را تاب میدادم که یک بچه تاتی تاتی کنان آمد و اگر خودم نگرفته بودمش حتما صندلی تاب به کله اش برخورد میکرد!
  • در محیط کناری پارک هم معمولا فروشنده ای هست که اسباب بازی های مورد علاقه بچه ها را به قیمت دولا پهنا گذاشته و یا دارد با آنها بازی میکند مثل این وسایلی که طنابش را میکشند و به آسمان پرتاب میشود و روی سر مردم فرود می آید!

همانطور که گفتم من همیشه وقتی در این محیط قرار میگیرم شباهتش با آنچه در جامعه بیرون میگذرد توجهم را جلب میکند: در پارک بازیگر اصلی بچه ها هستند که به اقتضای سن شان فقط دنبال خوشی در لحظه خودشان هستند و تقریبا هیچ قانونی را رعایت نمیکنند ، پدرومادرها داخل پارک بجز اینکه مراقب بچه خودشان باشند کاری با دیگران ندارند و حتی در قانون شکنی همراهی هم میکنند تا به فرزندشان بیشتر خوش بگذرد و چشم روی خیلی از مسائل می بندند و همراهی میکنند ، محیط کشش این هم بچه و پدرومادرشان را ندارد، کارها و بازیهایی در حال انجام است که مناسب نیست و خطرناک است و ..... درست یک تصویر کوچک از آنچه که در بیرون پارک هم در جریان است.

و در این همه شلوغی و رفتارهای نا ایمن از کار خداست که اتفاقات بدی هم معمولا رخ نمیدهد حداقل من که خیلی شما را پارک میبرم ندیده ام هرچند شنیده ام!

خلاصه که برای من همیشه پارک و اتفاقاتی که آنجا می افتد و


/ 0 نظر / 36 بازدید